O treningu mięśni brzucha pisze się dosyć często. Wymyślono tysiące ćwiczeń i przeprowadzono setki badań nad tym, które są najbardziej efektywne. Codziennie można znaleźć reklamy w internecie pokazujące idealnie wyrzeźbiony sześciopak. Robi się to niesmaczne. Chciałem powiedzieć, o co tak naprawdę chodzi w treningu brzucha i jak sprawić, żeby był on nie tylko pięknie wyrzeźbiony, ale także wykonywał w 100% swoje zadanie.


SPIS TREŚCI:

1. Mięśnie brzucha – po co nam silne mięśnie brzucha?
2. Podstawy
3. Tego o treningu mięśni brzucha nie wiedziałeś!


Wielki FINAŁ! "180 dni od Krzycha do Ronaldo" za nami!

Mistrz Świata w Freestyle-u vs Plany treningowe Fabryka Siły1. Mięśnie brzucha – po co nam silne mięśnie brzucha?

Mięśnie brzucha mają za zadanie chronić narządy wewnętrzne przed urazami mechanicznymi. W przypadku bokserów stalowe mięśnie są niezbędne przy przyjmowaniu uderzeń. Cios Władimira Kliczko waży 700 kg. Wyobrażacie sobie dostać takie uderzenie na nienapięte i niewyćwiczone mięśnie brzucha? Ja też nie. Dlatego bezwzględnie ważne jest, aby były one

w formie. Dodatkowo stabilizują naszą postawę i pracują podczas większości ćwiczeń wielostawowych.


Są antagonistyczne w stosunku do mięśni grzbietu. Umożliwiają skręty tułowia, unoszenie się z pozycji leżącej oraz wiele ruchów bioder. Wspomagają także oddychanie, wydalanie oraz poród. Ich rola jest nieoceniona w naszym ciele. Z punktu widzenia estetyki, sześciopak stanowi dowód na to, że facet zwyczajnie dba o siebie. W dzisiejszych czas każdy może mieć ładne ubranie czy drogi telefon, natomiast smukłą wysportowaną sylwetkę już niekoniecznie.


Nie masz czasu? Nasi eksperci ułożą dla Ciebie plan. Kliknij tutaj!
Plany dietetyczne i treningowe
Plany dietetyczne i treningowe

2. Podstawy

Wiadomo, że kaloryfer buduje się w kuchni. To prawda i nie zamierzam się na ten temat rozpisywać. Istotne jest to, że mięśnie brzucha składają się

z mięśni prostych, skośnych i głębokich. Każdy z tych mięśni musi zostać pobudzony i wzmocniony treningiem, żeby zachować ładny, symetryczny sześciopak. Skąd bierze się niesymetryczność mięśni? Przede wszystkim odpowiedzialna jest za to genetyka.


Często też słyszę pytanie, czy ćwiczyć brzuch z obciążeniem czy bez. Można zarówno z, jak i bez. Jest to zależne od stopnia naszego zaawansowania oraz celu, jaki chcemy osiągnąć. Ile razy w tygodniu ćwiczyć? To również zależy od naszego celu. Ja ćwiczę mięśnie brzucha na każdej sesji treningowej, a gdy przygotowuję się do walki, ćwiczę je codziennie. Kulturyści ćwiczą raz w tygodniu i dużymi obciążeniami, najczęściej po sesji na nogi.


3. Tego o treningu mięśni brzucha nie wiedziałeś!

Przede wszystkim, jeżeli chcesz mieć silne mięśnie brzucha, które będą twarde jak stal i nie będą wystawały do przodu, ćwicz brzuch codziennie! Dokładnie tak, codziennie. Mięśnie brzucha angażują się zarówno w trakcie przysiadów, jak i innych ćwiczeń wielostawowych. Dolna część mięśnia prostego zaangażowana jest również w trakcie biegania. Jeżeli chcesz mieć silną dolną część brzucha, dużo biegaj! Nie tylko spalisz tkankę tłuszczową

i poprawisz wydolność, ale także poczujesz, co znaczy palenie dołu brzucha.


Integralną częścią naszego korpusu są mięśnie grzbietu oraz mięśnie głębokie. Jeżeli chcesz zachować prostą sylwetkę i mieć dużą odporność na ciosy, bezwzględnie musisz ćwiczyć te partie mięśni równomiernie. Najlepszymi ćwiczeniami na core są deski, a na prostowniki pleców superman i jego wariacje.


Ważna jest także kolejność ćwiczenia mięśni w trakcie treningu. Najpierw zaczynamy od dolnej części brzucha ze względu na to, że ona męczy się najszybciej, następnie przechodzimy do części skośnej, ponieważ przy niej pracuje także góra brzucha, a na sam koniec dobijamy górną część mięśnia prostego.

REKLAMA
Rewolucja w spalaniu tłuszczu! Zobacz najskuteczniejsze spalacze
9,4
Trizer
137
Zobacz więcej Dieta GRATIS!
TRIZER To przede wszystkim zestaw! Producent zapewnia 30 dniową dietę oraz pełną opiekę dietetyków do każdego zakupionego Trizera!
Komentarze(17)
  • ~męski
   1 wrzesień 2015

   Odkąd zamieniłem sześciopak ze sklepu, na ten na klacie, moja kobieta jest całkowicie spełniona. Poważnie Panowie... :)

   • ~Tomasz Piotrowski Fit and lifestyle coach
    2 wrzesień 2015

    Bo sześciopak to nie tylko wygląd ale i praktyczne narzędzie :)

   • ~igor
    6 wrzesień 2015

    co wy k#rwa wiecie o tysonie

    • ~partyzant
     6 wrzesień 2015

     a Ty co wiesz mądralo?

     • Maksym Riznyk
      7 wrzesień 2015

      W dobie internetu łatwo jest znaleźć informację o treningach osób które tworzyli historię w sporcie :)

     • ~Tomasz Piotrowski Fit and lifestyle coach
      8 wrzesień 2015

      W dobie internetu jest łatwo znaleźć wiele informacji :) trzeba tylko umieć oddzielić te fałszywe od prawdziwych :) osobiście jestem też pasjonatem boksu i samemu wiele lat trenowałem. Wiem z doświadczenia jak trenują zawodowi bokserzy :)

      • ~tyson
       18 wrzesień 2015

       Tyson to moj wzor!

       • ~marcin
        18 wrzesień 2015

        zaczynalem od brzuszkow, potem silownia i tak to sie krecie ehehe

        • ~tygrys
         18 wrzesień 2015

         ile czasu zajelo Wam zbudowanie miesni brzucha?

         • ~Kamilek
          19 wrzesień 2015

          NIC XD

          • Maksym Riznyk
           21 wrzesień 2015

           Mięśnie brzucha rozwijają się cały czas. Inna sprawa jeżeli mówimy o odsłonięciu mięśni z zbędnego tłuszczu.

           • ~Tomasz Piotrowski Fit and lifestyle coach
            15 październik 2015

            Po 3 miesiącach ćwiczeń i trzymania diety odsloniłem ładnie mięśnie

           • ~Paolo
            14 październik 2015

            troszeczkę się poprzyczepiam (wiem, że artykuły, które tu piszecie, są upraszczane [pewnie sporo osób tu zaglądających dopiero zaczyna się rozeznawać w dietetyce, treningach, fizjologii człowieka, a reszta sięga już do fachowej literatury], ale warto poprawić niektóre informacje, bo zdarzają się na tym portalu czasami zbyt duże zaniechania (więc może postaram się pomóc, wydaję mi się, że zgodzicie się z poprawkami).

            1. "Istotne jest to, że mięśnie brzuch składają się z mięśni prostych, skośny i głębokich." - trochę pogmatwany podział, bo najpierw wymieniacie z nazwy "proste"(mięsień prosty brzucha), skośne(m.skośny wewnętrzny i m.skośny zewnętrzny, a potem autor dopisuje "głębokie". Mięśnie głębokie brzucha to nie jest nazwa konkretnego mięśnia, a grupy mięśni (w podziale na warstwę powierzchowną(m. prosty brzucha,m. skośny zewnętrzny) i warstwę głęboką(m.skośny wewnętrzny,m.poprzeczny brzucha, m.piramidowy). Tak więc warto by zdecydować się na jeden rodzaj podziału, a nie mieszać dwa kryteria, gdzie najpierw wymienia się mięśnie skośne, a potem, że głębokie to inne mięśnie (przypominam- skośny wewnętrzny należy do warstwy głębokiej m.brzucha).

            2. "Dolna część mięśnia prostego zaangażowana jest również w trakcie biegania. " - co do biegania, to wydaję mi się, że śmiało można napisać, że cały m. prosty brzucha jest zaangażowany, podczas tak złożonych ruchów ciężko mówić o izolacji, któregoś z brzuśców (generalnie znając przyczepy mięśnia, łatwo się zorientować, że przy ruchach miednicy w osi poprzecznej, czy zgięciu tułowia, mięsień pracuje na całej długości(przyczepy pośrednie znajdują się na blaszce przedniej pochewki tego mięśnia, która nie jest wystarczająco ustabilizowana, żeby izolować pracę brzuśców).

            Z kolei plus za wspomnienie, o pracy nad grzbietem (ale warto bardziej to pokreślić), w trakcie pracy nad mięśniami brzucha- mało się o tym mówi w takich artykułach/zajęciach grupowych akcentowanych na brzuch, a dysproporcje mogą rzutować na wiele problemów zdrowotnych (wady postawy, urazy kręgosłupa, nadmierne napięcia mięśniowe i wiele innych, w tym rzutujących dalej niż okolica tułowia.

            Pozdrawiam :)

            • ~Tomasz Piotrowski Fit and Lifestyle Coach
             16 październik 2015

             Dziekuję za cenne uwagi :)
             Co do podziału mięśni, chodziło mi przede wszystkim o uzmysłowienie ludziom, że istnieją mięśnie głębokie i są one także bardzo ważne w sportach walki oraz w każdym innym sporcie. Co do biegania, owszem cały mięsień prosty brzucha z tym, że według mnie najmocniej czuć tą najsłabszą u większość dolną część mięśnia prostego :)
             Jeszcze raz dziekuję za doprecyzowanie kwestii fizjologii :)

            • ~tyson
             11 listopad 2015

             Mike Tyson to moj prawdziwy idol. Wszelki tresci nawiazujace do jego technik to dla mnie nieoceniona pomoc!

             • ~gillete
              15 listopad 2015

              Wiecie coś może odnośnie sympozjów/spotkań z Mike'em Tysonem? Czytałem na ten temat, niestety sporo artykułów jest anglojęzycznych, a ja nie znam za bardzo.

              • ~moznowladca
               18 listopad 2015

               świetny przykład gościa, który z prostego bokser, po mistrza, stał się istnym oligarchą.