Łydki są jedną z tych grup mięśniowych, których rozwój może być bardzo problematyczny. Nie od dziś wiadomo, że to, jak dużą łydkę możemy zbudować, w znacznym stopniu uzależnione jest od genu, który przekazali nam rodzice. Bardzo często zastój w rozwoju wynika jednak z błędów technicznych oraz nieznajomości odpowiednich metod treningowych. Poniższy artykuł zawiera w sobie narzędzia, dzięki którym osoby z nawet najbardziej opornymi łydkami będą w stanie przełamać stagnację. 


SPIS TREŚCI:
1. Anatomia mięśni łydki
2. Łydki – specyficzna grupa mięśniowa (podział włókien mięśniowych)
3. Metody przełamania stagnacji
4. Najczęstsze błędy popełniane w treningu łydek
5. Najlepsze ćwiczenia na mięśnie łydek

6. Podsumowanie

Za rok będziesz żałował, że nie zacząłeś dzisiaj!
Zobacz metamorfozy naszych użytkowników:

Zobacz więcej!1. Anatomia mięśni łydki
Łydkę, czyli warstwę powierzchowną grupy tylnej mięśni goleni, tworzą trzy mięśnie: brzuchaty łydki, płaszczkowaty i podeszwowy. Dwa pierwsze z nich noszą wspólną nazwę mięśnia trójgłowego łydki i stanowią znaczną większość masy mięśniowej w grupie tylnej. Mięsień brzuchaty łydki jest mięśniem dwugłowym, możemy w nim wyróżnić głowę boczną oraz przyśrodkową. Rozpoczyna się on na powierzchni podkolanowej kości udowej i na torebce stawowej. Pod mięśniem brzuchatym znajduje się mięsień płaszczkowaty, który swym kształtem przypomina rybę płaszczkę, skąd też pochodzi jego polska nazwa. Przyczep początkowy leży w górnej części kości strzałkowej wraz z jej głową oraz na tylnej powierzchni kości piszczelowej. Brzusiec mięśnia trójgłowego łydki przechodzi w silne ścięgno Achillesa, które przyczepia się do guza kości piętowej.


Mięśnie łydki są silnym zginaczem podeszwowym stopy oraz częściowym zginaczem stawu kolanowego. Ze względu na ich funkcję zaangażowane są w chodzenie, bieganie czy skakanie. Każdy z mięśni tworzących łydkę różni się pod kątem morfologii i struktury mięśniowej, przez co funkcje poszczególnych mięśni będą nieco inne. Przykładowo mięsień płaszczkowaty będzie bardziej zaangażowany w utrzymanie pozycji stojącej niż mięsień brzuchaty.


Nie masz czasu? Nasi eksperci ułożą dla Ciebie plan. Kliknij tutaj!
Plany dietetyczne i treningowe
Plany dietetyczne i treningowe


2. Łydki – specyficzna grupa mięśniowa (podział włókien mięśniowych)
W przypadku mięśni łydek zdecydowanie dominują włókna wolnokurczliwe – typu I. Procentowy udział włókien typu I w przypadku mięśnia brzuchatego łydki mieści się w przedziale 44–76%. W przypadku mięśnia płaszcz-kowatego odnotowano nawet większą proporcję włókien wolnokurczliwych, które zwykle stanowiły 70–96%. Do treningu mięśnia z tak dużym udziałem włókien czerwonych będziemy zatem stosowali specyficzne metody treningowe wraz z odpowiednimi dla nich parametrami.


3. Metody przełamania stagnacji
Odpowiednia ilość powtórzeń i czas trwania serii – liczba powtórzeń oraz czas trwania serii w treningu łydek zależą głównie od ćwiczenia, które wykonujemy. W ćwiczeniach, przy których nasz staw kolanowy jest zgięty – np. wpięcia na palce siedząc – większość pracy wykonuje mięsień płaszczkowaty. Wiemy już, że jest to mięsień cechujący się wysoką proporcją włókien wolnokurczliwych w stosunku do szybkokurczliwych (70–96% ST), tym samym będzie on reagował lepiej na większą ilość powtórzeń. Przyjmuje się, że czas trwania serii, w której mięśniem targetowym jest płaszczkowaty, nie powinien być krótszy niż 40 sekund.W ćwiczeniach wykonywanych na wyprostowanych nogach (np. wspięcia na palce ze sztangą stojąc) większość ładunku przejmuje mięsień brzuchaty łydki. Tutaj także dominują włókna wolnokurczliwe, jednak w mniejszym stopniu. Optymalny czas trwania serii wynosi w tym przypadku 20–40 sekund.


Pauza w fazie maksymalnego rozciągnięcia – po wykonaniu fazy ekscentrycznej (opuszczania) zatrzymaj ruch w fazie maksymalnego rozciągnięcia mięśnia. Im większa ilość powtórzeń, tym krótszy czas pauzy. Przykładowo jeśli twoja seria zawiera 35 powtórzeń, pauza będzie trwała ok. 1 sekundy, natomiast dla przedziału powtórzeń 6–8 pauza może trwać nawet 4 sekundy.


Redukcja czasu trwania ruchu – ze względu na duży procentowy udział włó-kien wolnokurczliwych zaleca się stosowanie wolnego tempa ruchu. W lite-raturze możemy spotkać się na przykład z metodą: 5-sekundowy ruch ekscentryczny, a następnie 5-sekundowy ruch koncentryczny (the poliquin principles).


Trening unilateralny – jest to trening, w którym ćwiczymy tylko jedną stronę ciała. W przypadku łydek będą to wspięcia jednonóż przy użyciu na przykład maszyny do treningu łydek, suwnicy lub maszyny Smitha. Skoncentrowanie układu nerwowego na pojedynczej kończynie pozwoli zmaksymalizować pracę, jaką może wykonać, a co za tym idzie – lepiej ją wytrenować.


Większe obciążenie w fazie ekscentrycznej – siatkarze czy tancerze znani są z ponadprzeciętnie rozwiniętych łydek. Przyjmuje się, że jest to spowodowane dużą częstotliwością wykonywania skoków. Badania z za-kresu biomechaniki pokazują, że łydki przejmują znaczną część pracy

w fazie lądowania i właśnie ta faza może być w głównej mierze odpowiedzialna za ich rozwój. Trening ukierunkowany na fazę ekscentryczną, w którym wykonujemy wspięcie na obu łydkach, a następnie opuszczamy na jednej, może być bardzo dobrym pomysłem w przypadku problemu z rozwojem tej grupy mięśniowej.


Wymuszenie większego zakresu ruchu poprzez obciążenie – w momencie gdy dochodzimy do maksymalnego zgięcia stawu skokowego, mechaniczne zwiększenie zakresu ruchu może wydłużyć czas pracy mięśnia. Efekt taki uzyskamy, wykonując wspięcia na przykład przy użyciu Hack maszyny lub maszyny Smitha.


Praca nad zwiększeniem zakresu ruchu (mobility) – osoba aktywna fizycznie każdego dnia wykonuje średnio 10 tysięcy kroków. Oznacza to, że każda

z łydek napinana jest 35 tysięcy razy tygodniowo. Są to tylko szacunkowe obliczenia, które nie obejmują treningu czy uprawiania rekreacji. Przy tak dużej częstotliwości ruchów, w szczególności gdy nie do końca poprawnie ustawiamy stopę, mięsień brzuchaty i płaszczkowaty po prostu muszą zesztywnieć. Jak wiadomo, zakres ruchu jest kluczowy dla rozwinięcia maksymalnej hipertrofii mięśnia, dlatego też wprowadzenie ćwiczeń mobilności może znacząco wpłynąć na rozwój naszych łydek. Możemy w tym celu skorzystać z przyrządów dostępnych w większości siłowni takich jak: foam roller (wałek do masażu), piłka do lacrosse, gumy oporowe typu powerband czy nawet sztanga.


Aktywacja przed ćwiczeniami globalnymi – mięśnie łydki poza ćwiczeniami targetowymi (różnego rodzaju wspięcia) włączone do pracy są także w niektórych ćwiczeniach wielostawowych. Przykładowo przysiad bułgarski czy martwy ciąg na nogach prostych będą w znacznym stopniu angażowały mięsień płaszczkowaty. Wykonując dodatkową aktywację mięśni łydki w 2–3 seriach po 15–20 powtórzeń, możemy spowodować większe ich zaangażowanie w różnych wariantach przysiadu czy martwego ciągu. Ćwiczeniem, które możemy zastosować jako aktywacja, mogą być na przykład wspięcia na palce siedząc na maszynie.


4. Najczęstsze błędy popełniane w treningu łydek
Niepełny zakres ruchu – większość ludzi mających problem z rozwojem mięśni łydek stosuje niepełne, krótkie ruchy, bez wykorzystania fazy maksymalnego rozciągnięcia. Pracując w pełnym zakresie ruchu, możemy zwiększyć czas pracy pod napięciem, co jest jednym z kluczowych parametrów mających wpływ na hipertrofię. Większy zakres ruchu w ćwi-czeniach typu wspięcia możemy uzyskać poprzez zastosowanie kilkucentymetrowego podwyższenia.


Obwiązywanie kolan taśmami – w przypadku wspięć wykonywanych na nogach prostych takich jak ośle wspięcia obwiązywanie kolan taśmami może powodować przeniesienie napięcia na mięśnie czworogłowe oraz pośladkowe. Zmniejszymy tym samym pracę, jaką musi wykonać mięsień trójgłowy łydki.


Zbyt szybka rezygnacja – wielu kulturystów chcąc zbudować potężne łydki, nie daje sobie wystarczająco dużo czasu, aby odnotować nawet minimalny progres i zrzucając tym samym winę na słabą genetykę. Często łydki trenowane są na sam koniec treningu i traktowane jako dodatek. Konsekwencja, a przede wszystkim cierpliwość są kluczem do uzyskania solidnych efektów treningowych.


5. Najlepsze ćwiczenia na mięśnie łydek
Wspięcia na palcach stojąc z wykorzystaniem suwnicy Smitha – jest to ćwiczenie wykonywane na nogach prostych, zatem ukierunkowane na rozwój mięśnia brzuchatego łydki. Dzięki zastosowaniu maszyny Smitha możliwe są: praca z większym obciążeniem oraz stałe jego zwiększanie. Bardzo istotnym elementem tego ćwiczenia jest wprowadzenie podwyższenia, na przykład w postaci stepu, w celu umożliwienia pełnego zakresu ruchu.


Ośle wspięcia – podobne w swojej mechanice do wspięć przy użyciu maszyny Smitha, lecz wykonywane w opadzie tułowia. Ćwiczenie to możemy wykonać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest użycie specjalnej maszyny do oślich wspięć, która na dzisiejszych siłowniach jest niestety rzadkością. Drugim sposobem jest pomoc partnera treningowego, który pomoże nam ułożyć obciążenie w okolicach odcinka krzyżowego kręgosłupa. Tutaj także należy zastosować podwyższenie w postaci stepu lub talerzy.


Wspięcia na palcach siedząc na maszynie – ze względu na zgięcie w stawie kolanowym (najczęściej do kąta 90 stopni) ćwiczenie to w większym stopniu angażuje mięsień płaszczkowaty. Możliwości w doborze ciężaru są tutaj bardzo duże, zastosowanie ciężaru mniejszego niż waga naszego ciała nie stanowi problemu. Jest to zdecydowanie duży plus, ponieważ, jak już wiemy, mięsień płaszczkowaty powinien być trenowany na wysokich zakresach powtórzeń i w wolnym tempie. Większość maszyn zbudowana jest też w taki sposób, aby umożliwić pełny zakres ruchu.


6. Podsumowanie
Nie ulega wątpliwości, że najważniejszym czynnikiem wyznaczającym szybkość rozwoju łydki jest genetyka. Jeżeli natomiast zaliczasz się do grona osób mających problem z rozwojem tej grupy mięśniowej, wciąż istnieje wiele metod, które mogą pomóc ci znacznie zwiększyć efektywność treningu. Jak wynika z powyższych informacji, proporcje włókien mięśniowych u każdego z nas mogą się znacznie różnić, co warunkuje optymalny zakres powtórzeń oraz tempo w poszczególnych ćwiczeniach. Najlepszym rozwiązaniem będzie zatem stałe sprawdzanie różnych metod wraz z parametrami treningowymi, tak aby znaleźć te najbardziej efektywne dla nas.Bibliografia
Poliquin Ch., The Poliquin Principles, 1997.
Starret K., Cordoza G., Bądź sprawny jak lampart, 2015.
Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom I, 1952–1965.
Bentley A., Beardsley Ch., on-line: www.strengthandconditioningresearch.com/muscles/gastrocnemius-soleus-calf.

REKLAMA
Rewolucja w spalaniu tłuszczu! Zobacz najskuteczniejsze spalacze
9,4
Trizer
137
Zobacz więcej Dieta GRATIS!
TRIZER To przede wszystkim zestaw! Producent zapewnia 30 dniową dietę oraz pełną opiekę dietetyków do każdego zakupionego Trizera!
Komentarze(21)
  • ~bober
   5 wrzesień 2015

   Trening samego brzuchatego łydki nie wiele da w wielkości bo mięsień będzie nadal płaski, żeby poprawić wygląd trzeba też popracować nad płaszczkowatym.

   • ~Tancerz
    2 marzec 2016

    Miałem to samo pisać :D

   • ~wiktor
    5 wrzesień 2015

    dokladnie,to cwiczenie na osle wspiecia widzialem dopiero na jednej silowni, a juz bylem na 6-7 silowniach.szkoda

    • Maksym Riznyk
     7 wrzesień 2015

     Niestety brakuje takich sprzętów

    • ~kacper
     16 wrzesień 2015

     na rowerku jezdzic warto panowie, przyjemne z pozytecznym

     • ~wisnia
      16 wrzesień 2015

      dokladnie, kolazowy tryb, siedziec w miejscu nie nawidze!

      • Maksym Riznyk
       17 wrzesień 2015

       Najlepiej w górach :)

       • ~bbll
        21 listopad 2015

        Taa najlepiej w górach ale jak ich nie mamy, to musimy z całej siły deptać, żeby były efekty takie 40 km albo 25 szutrem

        • ~Robert
         6 luty 2017

         przerzutki trzeba zmienić na cięższe :D wtedy jest hardcor!

        • ~Kiroshimee
         20 sierpień 2016

         Polecam jazde konna ;)

         • Maksym Riznyk
          22 sierpień 2016

          Myślałem że na śród stopiu opieramy ciężar : D
          DObrze wiedzieć, że jednak nie :)

         • ~KaFAR
          9 wrzesień 2016

          Nie wiem o co chodzi ale mam taki problem że jak patrzę na moje łydki z przodu to są ok żyły fajnie widać miesien jest widoczny wszystko spoko ale jak spojrzę w lustro za mną z tyłu to wogóle nie widać mięśnia tak jakbym wogóle ich nie ćwiczył nie wiem o co chodzi?!

          • Maksym Riznyk
           12 wrzesień 2016

           Po prostu musisz pracować nad jej objętością.

           • ~KaFAR
            14 wrzesień 2016

            problem w tym że ćwiczę na domowej siłowni i robię po prostu zwykłe wspięcia ale od pewnego czasu nie zauważam progresu a specjalnych maszyn nie mam bo tak jak pisałem jest domowa siłownia :(

            • Maksym Riznyk
             15 wrzesień 2016

             Ale to nie koneicznie musisz mieć maszyny !
             najłatwiej to zmieniać kąt ustawienia stóp.
             zewnętrzny środek, wewnętrzny.

            • ~Początkujący
             2 styczeń 2017

             Napisane jest 25-50 powtórzeń a ile serii

             • Maksym Riznyk
              5 styczeń 2017

              Najlepiej dopasować do siebie.
              Najlepiej trzymać się założenia nie mniej niż 5 serii.

             • ~Dejw
              20 styczeń 2017

              A gdzie miejsce dla poczciwej skakanki? Niekoniecznie zwiększy siłę łydek, ale na pewno bardzo ładnie wpływa na wyrzeźbienie. Oraz oczywiście wytrzymałość. Pozdrawiam!

              • Maksym Riznyk
               25 styczeń 2017

               Rzeczywiście stara dobra skakanka została pominięta.

              • ~Mark212
               10 sierpień 2017

               A jak rozbudowac łydki bez silowni? Mam gumy oporowe

               • Maksym Riznyk
                22 sierpień 2017

                Gumy można tak samo użyć jako obciążenie.