Barki to jedna z tych partii mięśniowych, którą należy otoczyć specjalną troską. Z jednej strony często są one niedotrenowane, z drugiej zaś stosunkowo łatwo doprowadzić do ich przetrenowania, co nawet może skończyć się kontuzją.


Oczywiście przetrenowanie nie musi polegać jedynie na przyjętej z zasady kontuzji mięśni poprzez ich naderwanie czy tzw. przemęczenie. Kontuzja obręczy barkowej może objawić się np. w postaci nadwyrężenia stawów barkowych. Dlatego zanim rozpoczniemy trening aktonów mięśni naramiennych, warto zapoznać się bliżej z tematyką dotyczącą tej właśnie partii mięśniowej.


Trening na barki w domu jest możliwy, w przypadku niektórych ćwiczeń wystarczą bowiem hantle, które z powodzeniem można zastąpić sprzętem codziennego użytku. Poniżej kompendium wiedzy na temat barków (mięśni naramiennych) i ich treningu.

 

SPIS TREŚCI:
1. Anatomia
2. Badania EMG
3. Które ćwiczenie na barki jest najlepsze?
4. Przykładowy trening na szerokie barki

5. Pozostałe wskazówki


Wielki FINAŁ! "180 dni od Krzycha do Ronaldo" za nami!

Mistrz Świata w Freestyle-u vs Plany treningowe Fabryka Siły

 


 

1. Anatomia
Mięsień naramienny jest największym powierzchniowym mięśniem barku. Swoim kształtem przypomina trójkąt, który skierowany jest ku dołowi. Większość osób doskonale wie, iż mięsień ten zbudowany jest z tak zwanych aktonów – dokładnie są to trzy grupy zróżnicowanych włókien mięśniowych.

 

Grupy te zróżnicowane są pod względem ułożenia włókien mięśniowych oraz głównych funkcji. Przednia i tylna część charakteryzują się równoległym przebiegiem włókien ku dołowi i do boku i opowiadają głównie zgięcie w stawie ramiennym. Włókna części bocznej różnią się od pozostałych części ukształtowaniem, muskulaturą oraz budową – przebiegają łukowato, wykazują większą muskulaturę oraz większy przekrój włókien mięśniowych. Część boczna ma za zadanie odwiedzenie ramienia w płaszczyźnie czołowej. Część tylna odpowiada za przywiedzenie horyzontalne, czyli przyciąganie nasz rąk gdy są one wyprostowane. Wszystkie trzy mięśnie zbiegają się w dół i swój końcowy przyczep mają na guzowatości kości ramiennej.

 Jako ciekawostkę można przytoczyć badania wykazujące aż 7 różnych grup mięśni naramiennych, które możemy kontrolować przez układ nerwowy. Z tego faktu może wynikać stwierdzenie, „że każdy inaczej czuje” dane ćwiczenie w różnych rejonach tego samego mięśnia.

Głównym zadaniem mięśnia naramiennego jest zgięcie w stawie ramiennym w płaszczyźnie strzałkowej oraz odwiedzenie w płaszczyźnie czołowej. Oczywiście mięsień naramienny odpowiada również za przywodzenie rąk w płaszczyźnie poprzecznej. Dodatkowo poszczególne części mięśnia naramiennego współuczestniczą w obracaniu stawu ramiennego do wewnątrz i zewnątrz.


 

Części mięśnia naramiennego wykazują specyficzne momenty sił:
– cześć przednia wykazuje największe ramię siły w momencie wyprostu w stawie ramiennym w płaszczyźnie czołowej, gdy ramię znajduje się powyżej 90 stopni;


– część środkowa wykazuje największą aktywność w płaszczyźnie czołowej podczas odwodzenia, a siły działające na ten mięsień są największe, gdy nasze ręce są nad głową;


– część tylna poddawana jest największym siłom w ruchu przywiedzenia horyzontalnego.

 

Badania morfologiczne prowadzone zarówno na sportowcach, jak i na ludziach o normalnej aktywności fizycznej wykazały równowagę pomiędzy typami włókien mięśniowych. Znając anatomię mięśnia, jego funkcje oraz sytuacje w których zostaje poddany największym obciążeniom, możemy zacząć rozważać, które ćwiczenie będzie najlepsze dla naszych barków.

 

Nie masz czasu? Nasi eksperci ułożą dla Ciebie plan. Kliknij tutaj!
Plany dietetyczne i treningowe
Plany dietetyczne i treningowe

2. Badania EMG
Wraz z rozwojem nauki oraz treningu siłowego pojawiły się badania EMG, czyli badania aktywności elektrycznej poszczególnych mięśni. Podczas ćwiczeń układ nerwowy wysyła impuls nerwowy (jest on wartością mierzalną) do naszych mięśni w celu podniesienia danego obciążenia. Zwiększony impuls elektryczny jest sygnałem, że mięśnie muszą wytworzyć większą siłę do poniesienia danego obciążenia, przez co tworzy się duże napięcie mięśniowe, które jest kluczem do hipertroficznego rozwoju mięśni.

 

Badanie EMG mierzy średnią oraz największą wartość impulsu elektrycznego podczas trwania jednego powtórzenia danego ćwiczenia na mięśniu, który nie uległ zmęczeniu, a także maksymalne napięcie w izometrii. Jednak za najbardziej miarodajną wartość można uznać średnią wartość badania, która ukazuje aktywność badanego mięśnia podczas trwania całego powtórzenia.

 

 

Badania EMG można uznać za wartościowe i przez wielu naukowców uważane są za kluczowy czynnik długotrwałej adaptacji mięśni. Oczywiście istnieją różnice związane z wykonaniem badania na poszczególnych osobach, jednak wynikają one z szeroko rozumianej antropometrii, a w szczególności biomechaniki ciała ludzkiego oraz różnic technicznych w wykonywanych ćwiczeniach.

 

Na przestrzeni lat zostało wykonanych kilkanaście badań obrazujących zmiany aktywności mięśni naramiennych w zależności od danego ćwiczenia. Kilka badań obrazuje również zmiany aktywności wskutek zmiany techniki, typu obciążenia (wolny ciężar lub maszyny) i złożoności ćwiczenia.

 

3. Które ćwiczenie na barki jest najlepsze?
Wybór najlepszego ćwiczenia na barki nie jest możliwy. Różnice mogą wynikać z faktu innych zdolności układu nerwowego do kontrolowania konkretnych jednostek motorycznych ciała. Jednak dzięki wspomnianym badaniom możemy pokusić się o wybór ćwiczeń o największej aktywności. Doktor nauk sportowych Bret Conteras przeprowadził dość szczegółowe badania aktywności poszczególnych części mięśni naramiennych w zależności od zastosowanych ćwiczeń.


Poniższy wykres przedstawia aktywność przedniego aktonu w wybranych ćwiczeniach.

 


Jak widzimy, największą aktywność dają nam ćwiczenia, których wykonywanie zakłada osiągniecie pozycji obciążenia nad głową. Przednia część mięśnia naramiennego wykazuje wysoką aktywność również podczas ćwiczenia, jakim jest wyciskanie sztangi na skosie dodatnim. Ćwiczeniem, podczas którego obserwuje się największą pracę przedniego aktonu mięśnia naramiennego, jest wyciskanie sztangi siedząc zza karku.

 

Ćwiczenie to wśród bywalców siłowni jest rzadko spotykane, jednak w przypadku sportowców takich jak dwuboiści wykonywane jest to jedno z podstawowych ćwiczeń pomocniczych. Wymaga ono nienagannej techniki, poprawnej kontroli łopatek oraz pełnej ruchomości w stawie ramiennym. Niestety nie są to elementy, które u osób początkujących są w 100% pewne, przez co ćwiczenie nie powinno być zawsze wykonywane, ale to nie znaczy, że jest niebezpieczne – trzeba jednak spełnić określone warunki, by się takie nie okazało.

 

Pracę bocznej części mięśnia naramiennego obrazuje poniższy wykres:

 

W przypadku bocznej części mięśnia naramiennego autor badania odkrył, iż dość niespodziewanie największą aktywność notuje się podczas ćwiczenia, jakim jest przyciąganie do twarzy gumy oporowej. Na drugim miejscu uplasowały się popularne wznosy ramienia bokiem – jedno z najczęściej wykonywanych ćwiczeń na siłowni, jednak wielokrotnie jego wykonanie jest niepoprawne.

 

W tym przypadku możemy spotkać dwie wersje tego ćwiczenia. Kiedy zależy nam na maksymalnej izolacji bocznej części mięśnia naramiennego, wówczas powinniśmy ograniczać wznosy do momentu unoszenia się stawu ramiennego. Drugą wariacją jest wykonanie tego ćwiczenia w pełnym zakresie ruchu, od momentu, gdy hantle znajdują się blisko ciała aż do momentu, gdy znajdą się nad naszą głową.

 

Część tylna zostaje zaktywowana w przypadku ćwiczeń:

 

W przypadku tylnego aktonu zauważamy również jego najwyższą aktywność podczas ćwiczenia, jakim jest przyciąganie do twarzy gumy oporowej. Na kolejnych miejscach uplasowały się dość popularne ćwiczenia takie jak unoszenie hantli w opadzie tułowia oraz przyciąganie sztangi do brody.

 

4. Przykładowy trening na szerokie barki
Mięśnie naramienne są bardzo często problematyczną grupą mięśniową. Kłopotów dostarcza zarówno rozwój mięśni barku, jak i zdrowie stawu ramiennego, którym poruszają opisywane mięśnie. Bardzo często problemy wynikają z kilku powodów.

 

Pierwszy problem jest niewidoczny i wynika bezpośrednio ze „środka mięśnia”. Nasz staw ramienny jest bardzo wrażliwym stawem podatnym na uszkodzenia. Pracuje w największym zakresie ruchomości, przez co potrzebuje odpowiednio dużej stabilizacji. Za stabilizację odpowiada grupa mięśni określana jako mięśnie stożka rotatorów. Niewydolne mięśnie stabilizujące staw ramienny nie spełniają swojej funkcji – wówczas nasze mięśnie naramienne przejmują ich pracę. W tej sytuacji dochodzi do dysbalansu pomiędzy mięśniami otaczającymi staw ramienny i tymi znajdującymi się wewnątrz stawu, przez co nasze mięśnie naramienne nie rozwijają się w swojej wyznaczonej funkcji.

 

Problemów możemy również doszukiwać się w globalnych zaległościach, jakimi są wady postawy. Wada, jaką są okrągłe plecy, powoduje protrakcję barków, czyli przesunięcie w przód – wskutek czego nasza obręcz barkowa zostaje zamknięta i optycznie zmniejszona. Osoby mało doświadczone, źle interpretując daną sytuację, wnioskują iż „mają małe barki” i zaczynają dobierać kolejne ćwiczenia na mięśnie naramienne, co pogłębia istniejąca wadę i nie prowadzi do optycznej poprawy sylwetki.

 

Drugim problemem jest dysbalans pomiędzy poszczególnymi częściami mięśnia naramiennego, gdzie głowa przednia jest dominująca, a dwie pozostałe są często pomijane w treningu. Ze względu na swój niewielki rozmiar oraz duży udział mięśni synergistycznych istotne jest wprowadzenie określonej izolacji w odpowiedniej ilości.

Trening mięśni naramiennych powinienem być również skonstruowany tak, aby dostarczyć zarówno obciążenia, jak i odpowiedniej stabilizacji oraz równomiernego rozwoju całego mięśnia. W nawiązaniu do artykułu możemy przedstawić kilka rozwiązań, jak można rozwinąć mięśnie naramienne.

 

Trening barków – przykłady:


Osoby początkujące


I dzień – treningowy
– Rotacje zewnętrze ramienia hantlą – 3 serie po 12 powtórzeń w tempie 3 0 1 0;
– Wyciskanie żołnierskie sztangą – 4 serie po 8 powtórzeń w tempie 2 1 1 0.
II dzień – nietreningowy
III dzień – treningowy
– Przyciąganie do twarzy użyciem gumy oporowej – 3 serie po 12 powtórzeń w tempie 3 0 1 1;
– Wznosy bokiem – 4 serie po 10 powtórzeń w tempie 3 0 1 1;

IV dzień – nietreningowy
V dzień – treningowy
– T-raise – 3 serie po 15 powtórzeń w tempie 3 0 1 1;
– Wiosłowanie sztangą w opadzie tułowia – 4 serie po 6 powtórzeń w tempie 2 0 1 1.

 

Osoby średniozaawansowane

 

I – góra
1. Lying cuban rotation – 3 serie po 15 powtórzeń w tempie 3 0 1 0;
2. Wyciskanie sztangi na skosie w górę – 5 serii po 5 powtórzeń w tempie 2 0 1 0;
3a. Przyciąganie do twarzy gumy oporowej – 4 serie po 12 powtórzeń w tempie 3 0 1 1;
3b. T-raise – 4 serie po 15 powtórzeń w tempie 2 0 1 0.
II – dół
III – dzień nietreningowy
IV – góra
1. Wyciskanie sztangi zza karku – 5 serii po 6 powtórzeń w tempie 3 0 1 1;
2a. Podciąganie do brody z użyciem pasków – 4 serie po 10 powtórzeń w tempie 3 0 1 0;
2b. Wznosy bokiem w nachyleniu tułowia – 4 serie po 12 powtórzeń w tempie 30 1 0


V – dół

 

Przykładowy plan ćwiczeń na barki z hantlami:
0. Rotacje kubańskie;
1.Wciskania hantli siedząc bez oparcia 4 serie po 8 powtórzeń w tempie 3 0 1 0;
2a. Wznosy bokiem w nachyleniu tułowia 4 serie po 12 powtórzeń w tempie 30 1 0;

 
2b. T-raise – w opadzie tułowia 4 serie po 12 powtórzeń w tempie 2 0 1 0;
3. One arm dumbell power snatch – 6 serii po 6 powtórzeń w tempie X 0 X 0.

W przypadku osób zaawansowanych ćwiczenia powinny być dobierane na podstawie indywidualnych warunków, celów, zdolności i stanu zdrowia oraz ruchomości aparatu ruchowego. W poniższym filmie zaprezentowany jest bardzo trudny zestaw ćwiczeń dla osób bardzo zaawansowanych w treningu siłowym. Nie powinien on być wykonywany przez osoby początkujące, średniozaawansowane i zaawansowane, które nie posiadają pełnej ruchomości w stawie ramiennym oraz kontroli kompleksu biodrowo-lędźwiowego.

 

 

Podsumowując, trening mięśni naramiennych zawiera kilka kluczowych elementów, by ich rozwój był kompletny. Trening mięśni naramiennych powinien dostarczyć zarówno optymalnej intensywności – % ciężaru maksymalnego, a także odpowiedniego czasu pod napięciem. Dlatego też w każdym treningu mięśni naramiennych powinny znajdować się rotacje ramienia, serie łączone a także ciężkie wyciskania.

 

5. Pozostałe wskazówki

Barki biorą udział w wielu ćwiczeniach

Mięśnie naramienne są bardzo często eksploatowane, często nawet nieświadomie. Biorą one bowiem udział w wielu ćwiczeniach, pełniąc funkcję mięśni pracujących pobocznie bądź stabilizatorów.


Szczególnie źle na stan ich zdrowia może wpłynąć niewłaściwie wykonywany trening klatki piersiowej czy trening pleców, ponieważ jeśli trening wykonywany jest bez odpowiedniej techniki i bez właściwej znajomości anatomii oraz z nieodpowiednio dobranym obciążeniem, wówczas ćwiczenia mogą doprowadzić do kontuzji samych stawów obręczy barków.

 

Kiedy najlepiej ćwiczyć barki?

Jednym z powszechnie stosowanych rozwiązań jest łączenie treningu barków z treningiem pleców bądź treningiem klatki piersiowej. Odpowiednio najpierw powinno wykonać się wszystkie zaplanowane ćwiczenia na większe partie mięśniowe, następnie należy przeprowadzić kompletnie zaplanowany trening na mniejsze gabarytowo grupy mięśniowe.


Łączenie treningu w powyższe kompilacje ma ważne znaczenie. Przede wszystkim trening wstępny na klatkę piersiową lub plecy sprawia, że barki pracują jako mięśnie poboczne, co przygotowuje je do treningu typowo dedykowanego tej partii.


Trening barków bywa również często łączony z treningiem na biceps bądź triceps. W takim przypadku najpierw ćwiczone są barki, a dopiero po nich następuje czas na trening mięśni ramion. Kolejność ćwiczeń nie jest przypadkowa i wynika z czystej logiki oraz fizyki naszego ciała, a także wydolności ludzkiego organizmu, ponieważ ćwicząc jako pierwsze aktony mięśni naramiennych, zachowujemy dodatni bilans energii, dzięki której mięśnie ramion, w tym przypadku bicepsa i tricepsa, są w stanie wydajnie i efektywnie wspierać trening na mięśnie naramienne. Taka kolejność zabezpiecza aktony naramienne, a zarazem dzięki jeszcze silnym aktonom mięśni ramiennych, praca nad obręczą barków jest bardziej wydajna, przez co o wiele efektywniejsza. Warto dodać, iż biceps i triceps dobrze jest ćwiczyć w czasie jednej sesji.


Zaawansowani kulturyści w celu uzyskania maksymalnej hipertrofii mięśni, na trening barków przeznaczają osobny dzień w swoim planie treningowym. Jednak dojście do takiego poziomu wymaga lat zbierania doświadczeń i przede wszystkim praktyki na siłowni. Jednym zdaniem – taki trening ze względu na objętość i intensywność nie jest dla każdego!

 
3 kroki do pełnego treningu mięśni naramiennych

Barki składają się z trzech aktonów – przedniego, środkowego oraz tylnego. Kompletny trening na tę partię mięśniową powinien angażować każdy mięsień wchodzący w skład mięśni naramiennych. Dobry plan to podstawa.

 
3 kroki to nic innego jak 3 ćwiczenia, które pomogą w pełni zaangażować mięśnie naramienne, a więc tak:

- przedni akton mięśni naramiennych świetnie zaangażuje się w czasie wyciskania żołnierskiego sztangą bądź wyciskania sztangielek nad głowę siedząc;

- boczny akton pobudzi się za pomocą wzniosów ramion na boki z hantlami;

- tylni akton zacznie się rozwijać, dzięki wprowadzeniu w plan treningowy odwrotnego ćwiczenia butterfly bądź wzniosów sztangi lub hantli do brody stojąc. W tym ćwiczeniu warto zastosować gryf łamany, co zmniejsza przeciążenie w stawach barkowych.

 


Ćwiczeniem kultowym, które na stałe do treningu barków wprowadził sam Arnold są tzw. „Arnoldki”. Nazwa oczywiście pochodzi od imienia twórcy. Z ich pomocą w trakcie jednego złożonego ruchu można rozwinąć akton przedni i środkowy barków.

 
Pamiętaj o technice w trosce o zdrowie barków

W treningu barków szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednią technikę wykonywania ćwiczeń. Złe ich wykonywanie pod względem technicznym przede wszystkim zminimalizuje progres w rozwoju mięśni. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do tego, iż mięśnie staną w miejscu i nie będą dalej się rozwijać.

 
W dodatku staw barkowy jest podatny na kontuzje. Zła technika i zbyt duży ciężar mogą nieuchronnie prowadzić do kontuzji.

 

 

Bibliografia
Jennekens F.G.I., Tomlinson B.E., Walton J.N., Data on the distribution of fibre types in five human limb muscles An autopsy study „Journal of the Neurological Sciences” 1971, 14(3), 245–257.
Mavidis A., Vamvakoudis E., Metaxas T., Stefanidis P., Koutlianos N., Christoulas K., Mandroukas K., Morphology of the deltoid muscles in elite tennis players „Journal of Sports Sciences” 2007, 25(13), 1501–1506.
Mandroukas A., Heller J., Metaxas T.I., Christoulas K., Vamvakoudis E., Stefanidis P., Mandroukas K., Deltoid muscle characteristics in wrestlers, „International Journal of Sports Medicine” 2010, 31(3), 148–153.
Brown J.M., Wickham J.B., McAndrew D.J., Huang X.F., Muscles within muscles: Coordination of 19 muscle segments within three shoulder muscles during isometric motor tasks, J Electromyogr Kinesiol. 2007 17(1):57–3.
Thibaudeau Ch., The Black Book of Training Secrets Enhanced Edition, 2006.
Poliquin Ch., The Poliquin principles, 1997.
Bochenek A., Reicher B., Anatomia człowieka, 2010,1.

 

REKLAMA
Rewolucja w spalaniu tłuszczu! Zobacz najskuteczniejsze spalacze
9,4
Trizer
137
Zobacz więcej Dieta GRATIS!
TRIZER To przede wszystkim zestaw! Producent zapewnia 30 dniową dietę oraz pełną opiekę dietetyków do każdego zakupionego Trizera!
Komentarze(13)
  • ~PKL
   12 lipiec 2015

   SIEMA;) LACZYC TRENING BARKOW TAK JAK PISZECIE.? CZY PRZEJSC NA 4 DNIOWY CYKL .? TZW - KLATA BIC BRZUCH -PLECY TRIC -BARKI BRZUCH - NOGI LYDKI

   • ~laska
    28 sierpień 2015

    KLATKA TRIC- NOGI BRZUCH-PLECY BIC BARKI

   • Mariusz Janecki
    31 sierpień 2015

    Możesz robić według powyższego schematu :)

    • ~adasmistrz
     16 listopad 2015

     Czy robienie treningu barków razem z treningiem nóg jest dużym błędem?

     • Maksym Riznyk
      16 listopad 2015

      Nie, bardzo często można spotkać właśnie taki podział.
      Lub podzielić bark na przód/tył/
      Przód zrobić między innymi w dzień klatki a tył w dzień pleców

     • ~arko
      22 maj 2016

      eCzy na przednie aktony nie wystarczy wyciskanie sztangi + dipy?
      Pół roku trenowałem kalistenike i dzięki pompkom i dipom przednie aktony rozwinely mi sie bardziej niz reszta, przez co wydaje mis sie, ze barki troche za bardzo schodzą w przod.
      Pytanie mam jeszcze takie, czy trenując kalistenike mozna w jakis sposob trenowac boczny i tylny akton?

      • Maksym Riznyk
       24 maj 2016

       Absolutnie się zgadzam, a co do tyłu, Podciagania również dobrze rozwijają.

      • ~Odi odi
       6 październik 2016

       Witam! Jestem srednio zaawansowany i czy moj trening na barki nie jest za mocny? 1 cw. Uniszenie sztangi siedzac zza glowa. 2.arnoldki.3 unoszenie sztangielek w upadzie tułowia 4.unoszenie sztangi przodem siedzac. 5 podciaganie sztangi wzdluż tulowia. Kazde cwiczenie po 4 serie 15,12,10,8 powtorzen. Barki lacze z kapturami. Pozdrawiam i czekam na madra odpowiedz. Dziekuje

       • Maksym Riznyk
        7 październik 2016

        Skoro robisz z kapturami wygląda nie najgorzej.
        Też istotne jest czy nadążasz regenerować się, czy nic nie boli.
        Jeżeli samopoczucie dobre śmiało trenuj.

       • ~karol
        6 grudzień 2016

        witam, jak wygląda ćwiczenie "5.Przyciąganie elastycznych gum lub linek ciężaru wyciągu przy zgiętych ramionach w łokciach - kąt 90 st. z pozycji od klatki piersiowej do linii barków." można pokazać jakiś przykład?

        • Maksym Riznyk
         7 grudzień 2016

         Prawdopodobnie autorowi chodziło o ćwiczenie na rotatory barków.
         Ruch podobny jak do machania ręką. Stajemy wyprostowanie. Następnie unosimy łokcie w górę (tworzymy linię łokieć-bark-bark-łokieć) pięście skierowane w dół i następnie wykonujemy rotacje kierując pięści w górę , łokcie nie zmieniają pozycji.

        • ~Śmiały
         14 marzec 2017

         Klatka + Barki bardzo fajne połączenie. Ja osobiście łącze klatkę z barkami i jako ćwiczenie wstępne po rozgrzewce wykonuje Face-pull z lekkim ciężarem na rozluźnienie obręczy brakowej by przejść do ćwiczeń właściwych na klatkę. Po klatce barki są fajnie rozgrzane i gotowe do działania.

         • Maksym Riznyk
          16 marzec 2017

          Super, że odkryłeś właściwe połączenie dla siebie.
          Powodzenia w dalszych treningach ! ;)