Mięśnie barków składają się z trzech aktonów. Pełne ich rozwinięcie to dobranie specjalistycznego treningu, który będzie w stanie kompletnie rozwijać barki. Dziś przedstawione zostaną wybrane ćwiczenia na boczne aktony mięśni naramiennych, a więc część, która odpowiada za szerokie, męskie barki.


SPIS TREŚCI:
1. Wzniosy sztangielek na boki siedząc oburącz
2. Ściąganie linek wyciągu dolnego stojąc

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc1. Wzniosy sztangielek na boki siedząc oburącz

 

Wzniosy sztangielek na boki siedząc - dla wielu osób trening bez tego ćwiczenia nie istnieje. Szczególnie angażuje ono do pracy boczne aktony mięśni naramiennych.


To ćwiczenie można wykonać w pozycji stojącej, jak i siedzącej. Wszystko zależy od osobistych preferencji, jednak najbardziej polecany jest trening z wykorzystaniem ławki w pozycji siedzącej z tego względu, iż ogranicza on wszystkie niewskazane ruchy tułowiem w trakcie pracy nad wyglądem barków. Cała energia wkładana w ćwiczenie pozostaje więc w barkach i nie przenosi się na ciało, którym można się wspomagać w pozycji stojącej poprzez ruchy tułowiem czy zginanie i prostowanie nóg w stawach kolanowych.


Ćwiczenie na boczne aktony mięśni naramiennych zaczyna się od zajęcia odpowiedniej pozycji na ławce. Nie należy opierać pleców, ponieważ może to ograniczyć ruchy i mieć wpływ na prawidłową technikę wykonania ćwiczenia. Po zajęciu pozycji należy wziąć hantelki w dłonie. Ciężar nie musi być duży. Wystarczy, że wykona się z nim maksymalnie 15-20 powtórzeń. Ostatnie 2-3 powtórzenia muszą być wykonywane ostatkiem sił. Następnie prostuje się plecy, kieruje spojrzenie przed siebie i zaczyna wykonywać wskazaną liczbę powtórzeń. Ręce powinny być lekko zgięte w stawie łokciowym.


Istnieją dwie techniki wykonywania tego ćwiczenia. Pierwsza mówi o tym, by podnosić ciężar na mniej więcej wysokość barku, druga zaś pozwala podnosić ciężar wyżej niż bark.


Godny polecenia jest pierwszy sposób, gdyż tutaj uzyska się coś, co jest bardzo ważne – stałe napięcie ćwiczonego mięśnia, co automatycznie przekłada się na bardziej intensywny trening.


2. Ściąganie linek wyciągu dolnego stojąc

 

Ściąganie linek wyciągu dolnego stojąc to alternatywa dla hantli. Równie dobrze angażuje ono boczne aktony mięśni naramiennych. Trening na barki można oprzeć zarówno na jednym, jak i drugim ćwiczeniu.


Bardzo ważna jest odpowiednia technika. Po pierwsze, należy stanąć w rozkroku. Ćwiczenie można wykonywać na przemian jednorącz bądź dwoma rękoma jednocześnie. Drugi sposób pomaga zaoszczędzić czas.


Sposób wykonania jest bliźniaczo podobny do ćwiczenia numer jeden, z tym zastrzeżeniem, iż zamiast hantli używa się linki wyciągu dolnego, która dodatkowo stymuluje boczne aktony mięśni naramiennych.


Podobnie jak w przypadku pierwszego ćwiczenia, należy postarać się wykonać w serii od 15 do 20 powtórzeń.


Oba ćwiczenia można stosować zamiennie. Warto pamiętać przy tym o odpowiedniej postawie ciała i technice wykonawczej. Tylko wówczas trening barków będzie efektywny.


A wy jakie ćwiczenia na boczne aktony mięśni naramiennych stosujecie? Opisane powyżej, czy może własne? Podzielcie się nimi w komentarzach!