Rozbudowane mięśnie łydek to nie tylko harmonijny wygląd ciała, ale również baza do wykonywania chociażby takich ćwiczeń jak przysiady. Wielu osobom bardzo ciężko jest rozbudować tę grupę mięśniową. Powodem braku ich rozwoju może być zbyt intensywny trening i brak prawidłowej regeneracji, ale są również inne. O tym w niniejszym artykule.


SPIS TREŚCI:

1. Nie rosną łydki – genetyka ma znaczenie

2. Łydki – inne priorytety

3. Ćwiczenia na łydki – nieprawidłowy dobór

4. Jak powinieneś ćwiczyć łydki?

Za rok będziesz żałował, że nie zacząłeś dzisiaj!
Zobacz metamorfozy naszych użytkowników:

Zobacz więcej!1. Nie rosną łydki – genetyka ma znaczenie

Wiele osób twierdzi, że wielkość mięśni łydek jest prawie całkowicie uwarunkowana genetycznie i coś w tym jest. Mięsień płaszczkowaty łydki

w 90% składa się z włókien wolnokurczliwych, a te włókna w porównaniu do szybkokurczliwych nawet dwukrotnie gorzej rosną. Ponadto, w porównaniu do mięśnia obszernego bocznego uda, wchodzącego w skład mięśnia czworogłowego uda, potencjał mięśnia płaszczkowatego łydki w syntezie białek mięśniowych po treningu, wynosi jedynie 42%.


Jest jeszcze jeden powód, dla którego mięśnie podudzia, a zwłaszcza mięsień płaszczkowaty łydki, słabo reagują na trening z obciążeniem. Chodzi o to, że łydki biorą udział w utrzymaniu pozycji pionowej podczas chodzenia czy stania, oznacza to, że są aktywne cały dzień. W związku

z tym u osoby niećwiczącej, mięśnie łydek są lepiej rozwinięte niż inne grupy mięśniowe. Jednak nie jest to właściwie czynnik genetyczny.


W taki sposób, oprócz składu włókien mięśniowych, nie ma innych przyczyn genetycznych nie pozwalających łydkom należycie rosnąć. Jednak podczas układania planu treningowego, należy brać pod uwagę doświadczenie

i ogólny rozwój mięśni.

Nie masz czasu? Nasi eksperci ułożą dla Ciebie plan. Kliknij tutaj!
Plany dietetyczne i treningowe
Plany dietetyczne i treningowe


2. Łydki – inne priorytety

Jak wiemy, wszyscy trenujący mają w swoim planie treningowym ćwiczenia rozwijające mięśnie rąk, pleców, barków i klatki piersiowej. A ilu z nich poświęca całą jednostkę treningową dla mięśni łydek? Ponadto, czy trenują je prawidłowo?


Kolejność wykonywania ćwiczeń bardzo mocno wpływa zarówno na bezpośredni efekt po treningu, jak również na długotrwałe rezultaty. Grupa brazylijskich naukowców porównała dwa programy treningowe dla górnej połowy ciała, które różniły się tylko kolejnością wykonywania ćwiczeń.


W jednym z nich wyciskania w leżeniu na klatkę piersiową wykonywano przed francuskim wyciskaniem na triceps, a w drugim odwrotnie. Wynik był następujący, ćwiczenie wykonywane jako pierwsze przynosi większe rezultaty. U trenujących pierwszym planem treningowym, więcej bodźców otrzymywała klatka piersiowa, a w drugim przypadku, triceps. Stąd pierwsze ćwiczenia określają, gdzie dojdzie do większej hipertrofii.


Od razu po rozgrzewce system nerwowy jest nadal aktywny, a metabolity jeszcze nie zdążyły się nagromadzić. W ten sposób organizm znajduje się

w idealnym stanie do adaptacji. W międzyczasie, w trakcie wykonywania intensywnego treningu, uwalnia się kwas mlekowy, który powoduje we krwi kwasicę – efekt uboczny niewystarczającej ilości tlenu dla zaspokojenia zapotrzebowania.


Rozpad białka mięśniowego zwiększa poziom amoniaku we krwi do takiego stopnia, że przekracza on nawet stężenie u osób z chorobami wątroby, co wywołuje niewielkie niedotlenienie mózgu i różne zaburzenia neurologiczne. Włókna mięśniowe i ich tkanki łączne podlegają rozerwaniu i dochodzi do stanu zapalnego na skutek stawiania oporu.


Właśnie w takim stanie znajduje się organizm, gdy postanawiamy trenować mięśnie łydek po ciężkim treningu mięśni ud. Jeśli chcecie, aby te mięśnie urosły, to zacznijcie udzielać im tyle samo czasu i energii, jak w trakcie treningu na górną połowę ciała.


3. Ćwiczenia na łydki – nieprawidłowy dobór

Każda grupa mięśniowa ma swoje główne ćwiczenia, które umożliwiają stosowanie dużego obciążenia i odpowiednią stymulację mięśni do wzrostu. W przypadku łydek jest tak, że stosunek długości mięśnia i ścięgna Achillesa powoduje, że są silniejsze, gdy znajdują się w pozycji rozciągnięcia. Warto spróbować wykonywać wspięcia na palce w taki sposób, aby w dolnej pozycji przesunąć ciało delikatnie do przodu. To spowoduje napięcie w mięśniach podudzi. Następnie gwałtownie, ruchem przypominającym skok, unieś ciało na palce.


4. Jak powinieneś ćwiczyć łydki?

Trening mięśni łydek nie powinien odbywać się częściej niż 2 razy w ty-godniu. Warto spróbować „wykroić” dla nich osobny dzień, zwłaszcza gdy jest problem z ich wzrostem. Osoby nie mające z tym większych problemów, mogą z powodzeniem dalej wykonywać trening łydek po treningu mięśni ud.


Jeżeli akurat trenujesz łydki, to warto zmienić kolejność treningu siłowego

i cardio. Większość kulturystów wykonuje trening aerobowy po zakończeniu siłowego, jednak w przypadku łydek nie jest to dobry pomysł. Zauważmy, że po wykonaniu ćwiczeń siłowych na mięśnie podudzi, cardio dosłownie je „dobija”. Natomiast wykonanie cardio przed treningiem łydek spowoduje, że potraktują one wysiłek aerobowy jako rozgrzewkę i ćwiczenia siłowe przyniosą lepsze rezultaty.


Oprócz tego należy oczywiście pamiętać o różnorodności ćwiczeń i ciągłej progresji, a także prawidłowej regeneracji.

REKLAMA
Rewolucja w spalaniu tłuszczu! Zobacz najskuteczniejsze spalacze
9,4
Trizer
137
Zobacz więcej Dieta GRATIS!
TRIZER To przede wszystkim zestaw! Producent zapewnia 30 dniową dietę oraz pełną opiekę dietetyków do każdego zakupionego Trizera!
Komentarze(6)
  • ~mistrzu
   22 luty 2016

   Każdy jest inny, ale jeżeli łydki nie rosną po wykonywaniu wspięć 2 razy w tygodniu to uważam, że powinno się trenować częściej z dużym ciężarem, a nawet codziennie. Mięsień albo się zwiększy, albo nie zmieni rozmiarów.

   • ~XYZ
    15 dni temu

    To tak jak z moim psem... Jak mu powiesz idziesz albo nie, to on idzie albo nie

   • ~Nicco
    23 luty 2016

    Ludzie często traktują łydki po macoszemu. Nawet jak już robią nogi, skupiają się głównie na mięśniach ud, całkowicie zapominając o łydkach, bądź to znacznie okrawając ich trening. Skutek: 12-16 serii na uda i zaledwie 3 serie łydek zrobione byle jak (bo już nie ma pewnie siły). Rezultat: łydki nie rosną i jest narzekanie. Z mojego doświadczenia wynika, że dobre efekty daje trening raz w tygodniu (bo przeważnie nogi porządnie robimy 1 raz) 6 serii w zakresie powtórzeń 20-45 powtórzeń z bardzo dużym obciążeniem łydki, stojąc i siedząc (po jednym ćwiczeniu), ćwicząc zmiennym tempem (zarówno wydłużając fazę ekscentryczną, jak i siłowo), każda seria do upadku mięśniowego. Trzeba się trochę pomęczyć nad łydkami, a nie tylko pokiwać się na cyklopie, jak większość to robi.

    • ~Pablo
     4 luty 2017

     Suwnica Smitha, obciążenie rzędu 120% - 150% ciezaru własnego ciała na początek, pod stopy oczywiście jakiś podest by móc wykonywać wspięcia. Trzy serie bez liczenia ile dasz rady. Rotowanie ustawieniem stóp: równoległe, rozstawne i zbieżne. Muszą urosnąć nie ma bata! Oczywiście jesli dietą i stylem życia zapewnimy im do tego warunki.

     • Maksym Riznyk
      6 luty 2017

      Dziękujemy że podzieliłeś się własnymi spostrzeżeniami.
      Dodatkowa informacja nigdy nie zaszkodzi.

     • ~Farba
      23 luty 2017

      Łyżka jest bardzo ważnym mięśniem który po czescie odpowiada za kręgosłup ledzwiowy...Ćwiczenia są łatwe ale z drugiej strony trzeba się ich nauczyc aby porawnie wykonywać a to nie jest łatwe od razu...wiem coś o tym ;-)