Ryboflawina to fachowa nazwa witaminy B2 – związku chemicznego rozpuszczalnego w wodzie, który jest jedną z podstaw prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wraz z witaminą A odpowiada za szereg procesów metabolicznych. Jej stała suplementacja niesie za sobą wiele korzyści. Nasz artykuł postara się sprecyzować, co to za benefity.


SPIS TREŚCI:

1. Czym jest witamina B2?

2. Działanie i zastosowanie

3. Suplementacja i działania niepożądane

Za rok będziesz żałował, że nie zacząłeś dzisiaj!
Zobacz metamorfozy naszych użytkowników:

Zobacz więcej!1. Czym jest witamina B2?

Witamina B2 zwana również ryboflawiną stanowi połączenie dwóch związków – rybitolu i flawiny. Źródłem tego związku jest przede wszystkim mięso (w tym dziczyzna), wątroba, jaja i nabiał. Wśród innych produktów zawierających dużą porcję witaminy B2 wymienia się fasolę, groch, grzyby, migdały, pełnoziarniste pieczywo, ryby (łosoś, makrela, pstrąg) oraz szpinak.

Nie masz czasu? Nasi eksperci ułożą dla Ciebie plan. Kliknij tutaj!
Plany dietetyczne i treningowe
Plany dietetyczne i treningowe


2. Działanie i zastosowanie

Witamina B2 jest bardzo ważnym elementem w prawidłowym funkcjonowaniu przemiany materii. Odpowiada m.in. za produkcję czer-wonych krwinek, syntezę antyciał przez nasz układ odpornościowy, a także regulację oddychania międzykomórkowego i procesu wzrostu.


Ryboflawina współpracuje również z witaminą A w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku, błon śluzowych dróg oddechowych, na-błonka naczyń krwionośnych i skóry, śluzówki przewodu pokarmowego, a także uczestniczy w przemianach aminokwasów i lipidów.


3. Suplementacja i działania niepożądane

W celu utrzymania bezpiecznego i odpowiedniego stężenia witaminy B2 w ludzkim organizmie, należy stosować niskie dawki dobowe w wysokości od 1 do 2 mg. Wyższe dawki tj. ok. 4 mg mogą prowadzić do przyśpieszonego zwiększenia jej zapasów. Podwyższone porcje ryboflawiny (od 50 mg) należy przyjmować wraz z pokarmem.


Skutków niedoboru jest bardzo wiele i mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia. A są wśród nich: opóźnienie wzrostu, dystrofia mięśniowa, światłowstręt, bezsenność, stany zapalne warg i błon śluzowych jamy ustnej, choroby układu nerwowego, zawroty głowy, wypadanie włosów czy też kłopoty z koncentracją.


Przedawkowanie ryboflawiny jest stosunkowo trudne. Uwarunkowane jest to jej słabym wchłanianiem w jelicie oraz dobrą rozpuszczalnością w wodzie.

REKLAMA
Rewolucja w spalaniu tłuszczu! Zobacz najskuteczniejsze spalacze
9,4
Trizer
137
Zobacz więcej Dieta GRATIS!
TRIZER To przede wszystkim zestaw! Producent zapewnia 30 dniową dietę oraz pełną opiekę dietetyków do każdego zakupionego Trizera!
Komentarze(8)
  • ~smacznego
   12 listopad 2015

   Mysle, ze jutro zamiast klasycznego bochenka, wezme pelnoziarnisty. :)

   • Maciej Jędrejko
    16 listopad 2015

    Miło to słyszeć. Pozdrawiam !

    • ~smacznego
     16 listopad 2015

     zdrowe nawyki zawsze w cenie!

    • ~vicki
     13 listopad 2015

     dobry artykul

     • Maciej Jędrejko
      16 listopad 2015

      Dziękuję i zapraszam do moich innych tekstów.

      • ~vicki
       16 listopad 2015

       miałam okazję przejrzeć, wiesz w czym rzecz i potrafisz to przystępnie ująć

      • ~tarcza
       20 listopad 2015

       doskonale wpływa na trawienie, strzął w 10tkę! :)

       • ~cosma
        21 listopad 2015

        jakie są objawy przedawkowania?