L-tyrozyna to aminokwas endogenny, produkowany w sposób naturalny przez nasz organizm. W niektórych sytuacjach wytwarzana ilość może być niewystarczająca i wymagane jest dodatkowe uzupełnienie jej w diecie lub suplementami diety. L-tyrozyna ma pozytywny wpływ na ciało, o czym piszę poniżej.


SPIS TREŚCI:
1. Co to jest tyrozyna?
2. Kto powinien stosować?
3. Tyrozyna – działanie
4. Jak dawkować L-tyrozynę?

Zobacz więcej! -23 kg -11 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg1. Co to jest tyrozyna?

L-tyrozyna jest jednym z 22 aminokwasów budujących białka mięśniowe.

W naszym organizmie pełni rolę prekursora w syntezie neurotransmiterów: dopaminy, adrenaliny i noradrenaliny. Wykazuje pozytywne działanie podczas wzmożonych wysiłków i w stanach przemęczenia. L-tyrozyna na-leży do związków endogennych czyli takich, które są produkowane w ludz-kim ustroju. Jednak by było to możliwe, nasz organizm musi posiadać odpowiednią ilość innego aminokwasu – fenyloalaniny. Jest uważana za niezbędny aminokwas.


2. Kto powinien stosować?

Pozytywne działanie tyrozyny odczują w szczególności osoby ciężko trenujące, sportowcy, osoby otyłe, ale i osoby regularnie korzystające z solarium. Ponadto jej stosowanie szczególnie zaleca się osobom, które potrzebują wzmocnić swój organizm, a także chcą skutecznie walczyć z pojawiającym się przemęczeniem i stresem.


Oznaką niskiego poziomu tyrozyny mogą być zmiany hormonalne (niedoczynność tarczycy), obniżenie nastroju, trudniejsze zapamiętywanie informacji i inne zmiany psychiczne. Suplementacja tyrozyną jest szczególnie wzbroniona dla osób ze zbyt wysokim poziomem dopaminy. Nie mogą jej również stosować osoby chorujące na czerniaka.


3. Tyrozyna – działanie

Tyrozyna ma wiele korzystnych działań:

– usuwa zmęczenie fizyczne i psychiczne powstałe na skutek długotrwałego, intensywnego wysiłku fizycznego dzięki utrzymaniu optymalnego stężenia neurotransmiterów;

– zwiększa i poprawia zdolność koncentracji przy zwiększonym obciążeniu w szkole i pracy zawodowej, podczas stosowania diety redukcyjnej i w stanach ogólnego wyczerpania organizmu;

– wspomaga pracę mózgu oraz zwiększa odporność na stres;

– ogranicza apetyt.


Ponadto aminokwas ten stymuluje produkcję melaniny, ułatwiającej opalanie i chroniącej skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego.


4. Jak dawkować L-tyrozynę?
Tyrozyna jest obecnie dostępna w formie kapsułek, proszku lub tabletek. Choć dawki nie są dokładnie określone, przyjmuje się, że porcje

od 0,5 do 2 g są bezpieczne, lecz jednocześnie mogą okazać się zbyt małe do efektywnego działania. Zwyczajowo poleca się stosowanie od 100 do 150 mg preparatu na każdy kilogram masy ciała. Niemniej jednak warto pamiętać, że suplementacja tyrozyną w dozach powyżej 10 g może okazać się zbyt silna w działaniu. Dlatego też ważne jest, by dawka została dostosowana indywidualne do aktualnych potrzeb i wagi.

WARTO PRZECZYTAĆ: Berrator - opinie i jak stosować oraz gdzie kupić

Komentarze(20)
  • ~Torrio
   29 grudzień 2015

   Krótko i treściwie <3

   • Maksym Riznyk
    13 maj 2016

    Cieszymy się,że trafiliśmy w gust.

   • ~Alicja
    12 maj 2016

    Mam 58 lat i chcę mieć więcej siły. Jak dawkować

    • Maksym Riznyk
     13 maj 2016

     Warto dostosować się do zaleceń producenta.

    • ~Ciszka
     2 sierpień 2016

     Czy ja- osoba ze zdiagnozowaną chorobą Hashimoto oraz nieuregulowanymi jeszcze hormonami tarczycy (dokładnie ft4) mogę przyjmować tyrozynę? Czy jeśli tak, mam ją brać razem z hormonami, które przyjmuję, czy zamiast nich? Pozdrawiam :)

     • Maciej Jędrejko
      4 sierpień 2016

      Proponujemy skonsultować to z lekarzem prowadzącym, gdyż terapia hormonalna to już poważna sprawa która wymaga odpowiedniego nadzoru.

      • ~gosia
       9 sierpień 2016

       Również choruję na hashimoto od 9 lat, a tyrozynę suplementuję od lat 2. Eutyrox przyjmuję na czczo, a tyrozynę po śniadaniu. Od 4 lat przyjmuję ciągle tę samą dawkę hormonu, więc skoro tyrozynę biorę od 2 to napewno nie wpłynęła na pogorszenie się stanu tarczycy. Ale słusznie, zapytaj lekarza i przede wszystkim poczekaj na ustawienie dawki hormonu, życzę zdrówka, pozdrawiam

       • ~wiech
        13 sierpień 2016

        Zaleca się branie tyrozyny na czczo 30 min przed posiłkiem wiec czemu ni razem z Eutyroxem ale przed śniadaniem?

       • ~elt
        10 wrzesień 2016

        dlaczego nie powinno się przekraczać dawki 10g na dzień?

        • Maksym Riznyk
         12 wrzesień 2016

         Przeczytaj proszę w internecie skutki uboczne dawkowania i dowiesz się :D

        • ~zadowolona
         27 październik 2016

         nie spodziewałam się,że l-tyrozyna ma takie fajne działanie, od ok m-ca mimo, że rano wstawało mi się dobrze, to przyzwyczaiłam się do kawy gdy robiłam nadgodziny w pracy i już bez kawy z rana ciężko się pracowało, od kilku dni biorę l-tyrozynę w suplemencie przeznaczonym przy niedoczynności tarczycy i jestem w szoku, bo kawy ani mi się nie chce, ani jej nie potrzebuję

         • Maksym Riznyk
          28 październik 2016

          Ja również "uzależniłem" się od kawy.
          Muszę przestać.

         • ~Aga
          9 kwiecień 2017

          Czy na redukcję wagi także mogę używać tyrozyny? Czy na prawdę ogranicza apetyt?

          • Maciej Jędrejko
           20 kwiecień 2017

           Częściej jest polecana podczas budowania masy mięśniowej. Niemniej jednak można sprawdzić na redukcji gdy układ nerwowy zostaje obciążony treningiem i niskokaloryczną dietą.

          • ~Pablo
           4 czerwiec 2017

           Czy l-tyrozyna może wpłynąć korzystnie na skórę i kolor włosów jeżeli zaczynają Siwiec

           • Maciej Jędrejko
            7 czerwiec 2017

            W pewnym stopniu wpływa na stan skóry i włosów, ale jednak jej głównym zastosowaniem jest oddziaływanie na system nerwowy.

           • ~pytanie
            9 wrzesień 2017

            "Nie mogą jej również stosować osoby chorujące na czerniaka."

            Dlaczego?

            • ~TJJ
             9 wrzesień 2017

             Aminokwas stymuluje produkcję melaniny, odpowiadającej za opalanie, a jak wiadomo czerniak jest w większości przypadkach skutkiem przesadnego opalania

            • ~Mia1986
             17 dni temu

             Witam, czy z niedoczynnością tarczycy można przyjmować l-tyrozyne?

             • ~Beata
              14 dni temu

              Tak, można stodować przy niedoczynności. Ja stosuję i jak w poprzednich wpisach zauważyłam, że nie muszę pić kawy.