BCAA to jeden z najpopularniejszych suplementów dla sportowców. Ze względu na swoje właściwości polecany jest także osobom robiącym chwilową przerwę od treningów. Aminokwasy BCAA kojarzone są głównie jako składnik odżywek „na masę”. W tym artykule przedstawimy najważniejsze informacje dotyczące aminokwasów BCAA oraz doradzimy, jaki suplement BCAA warto wybrać według 5 propozycji, które przygotowaliśmy. 

 

SPIS TREŚCI:
1. Czym jest BCAA?
2. Kiedy stosować aminokwasy BCAA?
3. Dlaczego suplementacja BCAA jest tak ważna?
4. Jak działa suplement BCAA?
5. Sposób stosowania suplementu BCAA
6. Czy stosowanie suplementu BCAA może szkodzić?

7. Ranking najlepszych suplementów BCAA

 

1. Czym jest BCAA?
BCAA (Branched Chained Amino Acids) to aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach bocznych. Ich działanie polega na pobudzeniu procesu syntezy białek i zwiększeniu wydzielania hormonów anabolicznych, przez co suplementy BCAA mają szerokie zastosowanie w kulturystyce. Aminokwasy BCAA dostarczają energii mięśniom, co jest szczególnie ważne dla osób wykonujących długotrwałe i intensywne treningi.

 

2. Kiedy stosować aminokwasy BCAA?
Aminokwasy BCAA to absolutna podstawa suplementacji w różnych dyscyplinach sportowych. Ich korzystne działanie odczuwalne jest poprzez energię do ćwiczeń, przyspieszenie regeneracji oraz ułatwiony wzrost mięśni. Dlatego warto stosować BCAA w przypadku regularnej aktywności fizycznej.

 

3. Dlaczego suplementacja BCAA jest tak ważna?
W przypadku wyczerpania zasobów glikogenu mięśniowego organizm zaczyna pobierać energię z własnych mięśni, co skutkuje spadkiem ich masy. Suplement BCAA pozwala dostarczyć organizmowi wystarczającej energii, jednocześnie zapobiegając rozpadowi mięśni i pomagając zregenerować się po treningu. Trzeba też pamiętać, że ubocznym produktem rozkładu aminokwasów w organizmie jest amoniak. Im jego poziom jest wyższy, tym większa ilość białka ulega rozkładowi, a więc rozbijają się mięśnie. Suplementacja BCAA pozwala obniżyć poziom amoniaku w organizmie, przez co ogranicza redukcję białek, a tym samym zapobiega redukcji tkanki mięśniowej. W związku z tym stosowanie suplementu BCAA jest zalecane osobom, które regularnie uprawiają sport w różnej formie.

 

4. Jak działa suplement BCAA?
Suplement BCAA to przede wszystkim zestaw trzech rozgałęzionych aminokwasów: leucyny, waliny i izoleucyny. Te składniki pełnią określone funkcje w organizmie. W połączeniu wykazują następujące właściwości:

– hamowanie katabolizmu (rozpadu tkanki mięśniowej, przez trening wytrzymałościowy);
– przyspieszenie anabolizmu (budowanie masy mięśniowej);
– zwiększenie wytrzymałości mięśni;
– budowa rzeźby sylwetki;
– redukcja tkanki tłuszczowej;
– działanie neuromodulacyjne (stymulowanie nerwów i hamowanie procesu odczuwania bólu);
– wpływanie na aktywność neuroprzekaźników.

 

5. Sposób stosowania suplementu BCAA
Przyjmowanie suplementu BCAA rozróżnia się najczęściej na dzień treningowy oraz dzień nietreningowy, według zaleceń producenta danego suplementu. Dawkowanie zależy również od masy ciała. W badaniach naukowych spotykamy się najczęściej z zalecanym dawkowaniem od 0,8 do 2 g na 10 kg masy ciała – co oznacza, że osoba ważąca 100 kg powinna przyjmować od 8 do 22 g BCAA w okresie treningowym, natomiast minimalna dawka to 1 g na 10 kg. Najczęstszym sposobem przyjmowania suplementu BCAA jest rozrobienie porcji w butelce wody i popijanie tak przygotowanego roztworu zarówno przed, w trakcie, jak i po treningu.

 

6. Czy stosowanie suplementu BCAA może szkodzić?
Właściwie nie ma stwierdzonych przeciwwskazań do stosowania suplementu BCAA, gdyż są to aminokwasy wchodzące w skład produktów spożywczych – z tym, że w suplemencie są one oczyszczone ze zbędnych składników, w związku z czym nie stanowią zagrożenia dla organizmu i niezalecane są jedynie w sytuacjach nadwrażliwości. Suplement należy stosować z rozwagą, trzymając się proporcji wskazanych przez producenta. Trzeba także zwrócić uwagę na to, czy producent zaleca przerwę po danym okresie zażywania suplementu. Nadużywanie suplementu może doprowadzić do zatrucia pokarmowego.

 

7. Ranking najlepszych suplementów BCAA
Spośród ogromnej oferty suplementów BCAA warto wybrać preparat, który będzie dla nas najlepszy i dostosowany do specyfiki treningowej. Nie jest to jednak sprawa tak oczywista. Na rynku dostępnych jest mnóstwo suplementów BCAA, ale który z nich jest najlepszy? Często zastanawiamy się co wybrać, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt. Poniżej prezentujemy rozbudowany ranking suplementów BCAA, z zachowaniem kolejności od najlepszych.

 

1. Rocket BCAA

 

W skład BCAA wchodzą trzy aminokwasy – leucyna, izoleucyna i walina. Leucyna występuje naturalnie w nabiale, mięsie i nasionach strączkowych. Jednak jej ilość w pożywieniu jest zbyt mała, by pokryć dzienne zapotrzebowanie osoby ćwiczącej. Leucyna to aminokwas, który dostarcza mięśniom energii do pracy i ochrania je przed procesem katabolizmu. Izoleucyna przyspiesza regenerację mięśni, wspomaga gojenie się ran, bierze udział w procesie krzepnięcia krwi i regulacji poziomu cukru. Zapewnienie odpowiedniego poziomu waliny we krwi zapobiega utracie aminokwasów rozgałęzionych z mięśni. W składzie Rocket BCAA dodatkowo znalazła się glutamina i tauryna – to katalizatory działania aminokwasów BCAA. Glutamina ponadto intensyfikuje tempo przemiany materii i zwiększa przyswajalność składników odżywczych. Tauryna odpowiedzialna jest za lepsze przewodnictwo impulsów nerwowych z neuronów do mięśni, co przekłada się na efektywność treningów.

 

 

Dostarczenie odpowiedniej ilości aminokwasów rozgałęzionych do mięśni i układu nerwowego ma naprawdę duże znaczenie dla osiągania wymarzonych efektów ćwiczeń. Regularna suplementacja BCAA:
– przyspiesza regenerację potreningową,
– wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej,
– zmniejsza proces katabolizmu mięśniowego,
– zmniejsza uczucie bólu potreningowego,
– zmniejsza uczucie zmęczenia.

 

 

Rocket BCAA to suplement diety zalecany szczególnie tym, którzy intensywnie pracują nad rozbudową masy mięśniowej – nie tylko wspomaga jej rozrost, ale również stanowi doskonały środek na regenerację potreningową.

 

Regularna suplementacja środka dla sportowców Rocket BCAA prowadzi do namnażania się komórek mięśniowych, a także do rozwoju siły i dynamik. Jest to suplement, który wykazuje się wszechstronnym działaniem i zastosowaniem. Rocket BCAA pozwala na osiąganie lepszych efektów i zwiększenie swoich możliwości.

 

2. AMINOx

 

Wyróżnia się wysoką skutecznością działania i najwyższą jakością. Wyrównuje i zwiększa wytrzymałość mięśni. Pozwala ukazać pełen potencjał wydajności treningowej! AMINOx to bezcukrowa formuła BCAA zaprojektowana w celu wspomagania mięśni zarówno w trakcie, jak i po treningu, dzięki czemu pozwala uzyskać osiągi na najwyższym poziomie. Producentem suplementu AMINOx jest BSN. Jest to marka doświadczona w produkcji odżywek i suplementów diety dla sportowców, zarówno przed-, jak i potreningowych – takich jak właśnie preparaty aminokwasowe, ale także reduktory tkanki tłuszczowej, boostery testosteronu, odżywki białkowe oraz węglowodanowo-białkowe i inne.

Kombinacja 10 gramów BCAA i niezbędnych aminokwasów, L-alaniny, Tauryny i L-citruliny sprawia, że AMINOx najlepiej pomoże organizmowi przetrwać trening i przygotować się na jutro. AMINOx zapewnia wszechstronne, odżywcze wsparcie dla każdego rodzaju treningu.

 

Dodatkowo wzbogacony jest o witaminę D, która jest jednym z najważniejszych składników regulujących gospodarkę wapniem, pozwalający zahamować hormon powodujący niszczenie kości.

W celu uzyskania najlepszych wyników należy spożywać suplement co najmniej 2 razy dziennie, według zaleceń producenta. Aby zmaksymalizować efekty działania suplementu, należy pić dużo wody oraz wprowadzić dietę bogatą w białko i węglowodany. AMINOx w pełni ujawnia swoje działanie między 3. a 12. tygodniem regularnego przyjmowania suplementu. Po 12. tygodniu należy zrobić przerwę na co najmniej 4 tygodnie.

 

Suplement AMINOx zajął drugie miejsce w naszym rankingu ze względu na następujące cechy i właściwości:

– zero cukru,
– dobra rozpuszczalność,
– pyszny smak,
– wysoka zawartość aminokwasów BCAA i EAA,
– zwiększenie siły i wytrzymałości mięśni,
– zwiększenie napływu krwi do mięśni,
– wspieranie anabolizmu oraz hamowanie katabolizmu,
– przyspieszenie regeneracji w trakcie i po treningu.


3. Xtend

 

 

Xtend to suplement diety zaprojektowany do budowania mięśni, spalania tłuszczu i wspomagania regeneracji podczas ćwiczeń. Producentem suplementu Xtend jest Scivation, czyli zaufana marka z dużym doświadczeniem, która przyczyniła się do stworzenia pierwszej konsumpcji BCAA w trakcie treningu. Marka Scivation od lat udoskonalała swoją recepturę, wykazując zdolność łączenia składników w określonych ilościach.

Xtend to formuła z naturalnymi smakami i barwnikami, a więc idealna dla tych, którzy chcą uniknąć sztucznych składników. To wygodny w stosowaniu suplement diety gotowy do spożycia. Jest smaczny, odświeżający i wolny od cukru. Dostarcza więcej BCAA niż 25 gramów białka serwatkowego i pozwala pozbyć się uczucia ciężkości mięśni. Pomaga podczas ciężkiej sesji na siłowni (pozwala trenować dłużej, mocniej i z większą intensywnością). Ułatwia zarówno utratę tkanki tłuszczowej, jak i nową budowę mięśni. Doskonale działa także po treningu.

 

Poprzez organizowanie optymalnej syntezy białek i zrównoważenie wewnątrzkomórkowej gospodarki energią Xtend znacznie skraca czas regeneracji.

 

W jednej porcji Xtend zawartych jest 7 gram aminokwasów o rozgałęzionych łańcuchach. Nie ma w tym przypadku mowy o losowych dawkach. Każda porcja jest doskonale zrównoważona – 3,5 grama leucyny w celu pobudzenia syntezy białek mięśniowych oraz 1,75 grama waliny i 1,75 grama izoleucyny. Dzięki zawartości tych składników suplement Scivation Xtend zwiększa produkcje ATP, przyspiesza tempo syntezy protein, hamuje katabolizm, obniża poziom kortyzolu, podnosi poziom hormonu wzrostu, przyspiesza regenerację, poprzez blokowanie wpływu tryptofanu na mózg zapobiega stanowi zmęczenia, a dodatkowo wspiera układ odpornościowy.

 

4. BCAA 3:1:2

 

 

3 główne składniki suplementu BCAA 3:1:2 producenta MusclePharm to leucyna, izoleucyna i walina w proporcjach takich jak w nazwie preparatu. Preparat BCAA 3:1:2 zapewnia aż około 7000 mg aminokwasów w każdej porcji! Leucyna ma zdolność do pobudzania syntezy białek mięśniowych, ale działa także po intensywnym treningu, poprawiając siłę mięśni. Izoleucyna dzięki odpowiedniej dawce zabezpiecza mięśnie przed rozpadem. Z kolei walina, podobnie jak leucyna i izoleucyna, pobudza syntezę białka i wzrost tkanki mięśniowej, dostarczając energię z tworzenia glukozy. Ponadto walina działa także jako środek ułatwiający wzrost i regenerację tkanek w organizmie po intensywnym wysiłku fizycznym. Specjalna formuła preparatu BCAA 3:1:2 dostarczająca organizmowi więcej leucyny i waliny niż izoleucyny sprawia, że ten suplement zapewnia szybszy wzrost czystej masy mięśniowej i silniejszy proces regeneracji. Jest to więc idealna odżywka BCAA dla osób, które chcą maksymalnie szybko zbudować tkankę mięśniową, bez uczucia zmęczenia organizmu.

 

5. BCAA 1000 Caps

 

 

Suplement BCAA 1000 Caps firmy Optimum Nutrition to zrównoważona formuła zawierająca aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach, które tworzą masy mięśniowe oraz pozwalają uzyskać i zachować ich odpowiednie rozmiary. Zawarte w nim aminokwasy znakomicie wpływają na rozwój muskulatury (stanowią około połowę całej puli aminokwasów występujących w mięśniach). Preparat BCAA 1000 Caps jest szczególnie polecany kulturystom oraz osobom uprawiającym sporty siłowe, czyli tym, którzy dążą do rozbudowy muskulatury. Nazwa suplementu wskazuje na to, że w porcji 2 kapsułek znajduje się 500 mg L-leucyny, 250 mg L-izoleucyny i 250 mg L-waliny.

 

 

Komentarze(11)
  • ~miłek
   19 lipiec 2017

   Witam,
   Mam 37 lat, 191 cm wzrostu, ważę 86 kg, od jakiś 8 miesięcy nie biorę żadnych supli, mam tylko odżywkę białkową, którą biorę tylko po treningach i też nie po każdym. Czy bcaa są rzeczywiście aż tak niezbędne ?

   • Maksym Riznyk
    20 lipiec 2017

    Tu wszystko zależy od własnego samopoczucia i regeneracji !
    Skoro czujesz potrzebę zamów i przez miesiąc sprawdź.

   • ~leja
    3 październik 2017

    Stosuję bcaa od 2 miesięcy (w dni treningowe, przed i po treningu - czyli 4 razy w tygodniu po 2x10g) i widzę efekty. Jak będzie zastój, to zacznę stosować w dni nietreningowe. W trakcie treningu pomijam wodę z miodem i w ogóle nie czuję zmęczenia. A po treningu jestem taka szczęśliwa, jakbym się naćpała :D
    Teoretycznie powinnam brać mniej, bo ważę niecałe 63kg, ale zawsze mam za głową to, że to tylko w dni treningowe.

    • Maksym Riznyk
     5 październik 2017

     Powodzenia w dalszych działaniach :)

    • ~48544544555
     31 październik 2017

     Wejherowskaszczukowskiej5 Karol pionk 96@gmailcom

     • ~Stary
      31 październik 2017

      Mam pytanie ćwiczę ciężko od jakiegoś czasu cross fit 2x dziennie biorę odżywkę białka. Moje pytanie czy mogę łączyć białko z BCAA

      • ~Keinam
       1 listopad 2017

       Jak najbardziej można łączyć białko z BCAA. Przed, w trakcie i tuż po treningu BCAA, a ok. pół godziny po treningu zastosuj białko.

       • ~Trener
        13 dni temu

        Możesz ale.nie w jednej porcji

       • ~pawel
        15 listopad 2017

        po jakim czasie powinienem zrobic sobie przerwe od brania bcaa?

        • ~Trener
         13 dni temu

         Tak jak robisz przerwę w treningach lub np robisz w sezonie cykl tzw roztrenowania np raz do roku 4 tygodnie lekkich treningow

        • ~michał
         21 dni temu

         Witam, zapytanie przy tym ostatnim bcaa firmy ON, jaki jest sposób dawkowania. Bo etykieta trochę nie jasno to podaje. waże 71 kg i zacząłem ćwiczyć od 3 miesięcy. proszę o informację co do dni treningowych i nie treningowych.