Pszczoły określane są często mianem najbardziej pożytecznych zwierząt

na świecie. Dowodem na to jest oczywiście ich udział w rozwoju świata roślin, jak i wszystkich organizmów żywych. Każdy z nas poznał też właściwości miodu, który od dawien dawna jest wykorzystywany jako naturalny środek leczniczy. W tym artykule postaramy się przybliżyć temat innego produktu, który dostarczany jest przez pszczoły. Więcej o pszczelim pyłku w dalszej części tekstu.

 

SPIS TREŚCI:
1. Czym jest pyłek pszczeli?
2. Skład
3. Właściwości i zastosowanie
4. Suplementacja i przeciwwskazania

Za rok będziesz żałował, że nie zacząłeś dzisiaj!
Zobacz metamorfozy naszych użytkowników:

Zobacz więcej!

 


1. Czym jest pyłek pszczeli?
Pyłek pszczeli to drugi po miodzie i zarazem najbardziej znany produkt, który otrzymywany jest na skutek pracowitej działalności tych owadów. Substratem do jego produkcji są męskie komórki rozrodcze kwiatów, które potocznie określa się mianem pyłku kwiatowego. Pszczoły zbieraczki, jak sama nazwa wskazuje, odpowiedzialne są za jego gromadzenie, by później formować z niego charakterystyczne kulki zawierające blisko 100 tysięcy ziaren pyłku. W takiej formie pyłek ulega specjalnej konserwacji, co oznacza, że zostaje on wymieszany z licznymi składnikami jak miód czy niektórymi leczniczymi roślinami, czego przykładem może być dziurawiec bądź mniszek lekarski. Następnie ulega on fermentacji, co stanowi dopełnienie poprzedniego procesu. W pełni zakonserwowany pyłek nazywany jest pierzgą, natomiast pszczelarze zbierają go za pomocą specjalnych poławiaczy. Po zamrożeniu stanowi gotowy do stosowania suplement diety.

 

Nie masz czasu? Nasi eksperci ułożą dla Ciebie plan. Kliknij tutaj!
Plany dietetyczne i treningowe
Plany dietetyczne i treningowe

2. Skład
Ciężko tak naprawdę dokładnie i precyzyjnie określić biologiczną i chemiczną zawartość pszczelego pyłku, czego powodem jest fakt obecności około 300 różnych związków. Niemniej jednak na pierwszy plan wysuwa się przede wszystkim imponująca ilość białka oraz wolnych aminokwasów. W przypadku tych drugich stanowią one blisko 12% całkowitego składu pyłku. Wśród nich należy wymienić takie związki jak chociażby arginina, glicyna, histydyna, izoleucyna, leucyna, metionina czy walina. Na obecną chwilę przyjmuje się, że pyłek zawiera w sobie 32 różne aminokwasy. Pszczeli pyłek zawiera też pozostałe makroskładniki, czyli węglowodany i tłuszcze. W przypadku związków cukrowych główną zawartość stanowi fruktoza, glukoza oraz maltoza. Jeżeli chodzi o lipidy, badania pozwoliły na wyodrębnienie 12 różnych kwasów tłuszczowych jak np. arachidonowy, linolowy, linoleowy czy palmitynowy.

 

To, co decyduje jednak o wyjątkowości pszczelego pyłku, to niezwykle duża ilość mikroelementów. Przyjmuje się, że skład pyłku jest bogaty w przeszło 40 różnych pierwiastków, wśród których największą zawartość przejawiają: cynk, magnez, potas oraz żelazo. W mniejszej ilości odnajdziemy natomiast: chrom, krzem, miedź, molibden, srebro i wapń. Co więcej, pszczeli produkt posiada też sporą dawkę związków witaminowych. Mowa tu zarówno o tych zdolnych do rozpuszczania się w wodzie, jak i w tłuszczach. W ich przypadku należy wyróżnić w pierwszej kolejności tiaminę (witamina B1), ryboflawinę (witamina B2), niacynę (witamina B3/PP) oraz kwas askorbinowy (witamina C). Warto też wspomnieć o pozostałych przedstawicielach tej grupy, wśród których pojawiają się między innymi retinoidy (witamina A), tokoferole i tokotrienole (witamina E), pirydoksyna (witamina B6), biotyna (witamina B7/H), kwas foliowy (witamina B9) czy kobalamina (witamina B12) Na koniec należy wspomnieć o sporej zawartości licznych związków enzymatycznych, fitohormonach i kwasach organicznych, stanowiących dodatkowe wsparcie dla ludzkiego organizmu.

 

3. Właściwości i zastosowanie
Mnogość występujących substancji odżywczych warunkuje szeroką gamę zastosowania pszczelego pyłku w medycynie. Na początku warto zwrócić uwagę na liczne wartości odżywcze, które pozwalają na uzupełnienie naszej codziennej diety. Pyłek pszczeli z powodzeniem jest wykorzystywany jako środek wzmagający apetyt i regulujący przemianę materii. To natomiast pozwala na dodatkowe wzmocnienie odporności, jak i kondycji całego organizmu, szczególnie dla osób z osłabionymi mechanizmami regeneracyjnymi, starszych oraz pracujących fizycznie. Wspomniana pomoc w pracy metabolizmu umożliwia niwelowanie przewlekłych i silnych zaparć, zastopowanie biegunek oraz stanowi uzupełnienie terapii choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

 

Pszczeli pyłek to także świetny środek do detoksykacji i oczyszczenia organizmu ze zbędnych metabolitów wtórnych. Długotrwała i systematyczna suplementacja tym środkiem ułatwia usuwanie związków toksycznych

z wątroby, a także chroni ją przed ich szkodliwym działaniem. Niejednokrotnie pyłek jest wykorzystywany jako środek do leczenia choroby alkoholowej oraz dodatkowe wsparcie do uzupełnienia powstałych niedoborów. Pyłek pszczeli wykazuje też terapeutyczny wpływ na układ nerwowy. Dowodem na to jest chociażby obniżenie nerwowości, poprawa kondycji psychicznej oraz usprawnienie ukrwienia neuronów. Ta ostatnia właściwość pozwala na dodatkowe polepszenie procesów logicznego myślenia oraz koncentracji.

 

Suplementy wykorzystujące pyłek pszczół są też polecane osobom borykającym się z problemami natury kardiologicznej. Dowodem na to jest silne działanie antymiażdżycowe, które objawia się przede wszystkim normalizacją poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi oraz zatrzymaniem procesu agregacji płytek krwi. Lekarze często wykorzystują pyłek jako lek uzupełniający terapię nadciśnienia tętniczego, stanów pozawałowych oraz zaburzeń krążenia obwodowego. Przyjmuje się także,

że stosowanie pszczelego pyłku warunkuje zwiększenie zawartości hemoglobiny we krwi oraz wzrost produkcji erytrocytów.

 

Do innych i równie ważnych właściwości terapeutycznych pszczelego pyłu należy zaliczyć:
– normalizację poziomu cukru we krwi poprzez wzrost wydzielania insuliny;
– hamowanie początkowych stadiów i ograniczenie nawrotów schorzeń gruczołu krokowego;
– wspomaganie leczenia wewnętrznych stanów zapalnych;
– polepszenie odżywiania skóry;
– działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze;
– poprawę ostrości widzenia;
– łagodzenie objawów i przebiegu niektórych alergii jak np. astma czy katar sienny.

 

4. Suplementacja i przeciwwskazania
Bez względu na to, czy zakupiony przez nas pyłek występuje w postaci suplementów (na ogół dostępnych jako kapsułki), czy też naturalnie zebranych kulek, stosowanie go jest w zupełności bezpieczne. Osoby dorosłe, które przyjmują pszczeli pyłek w celach profilaktycznych i prozdrowotnych, powinny przyjmować w ciągu dnia porcję od 20 do nawet 40 g. W ciężkich stanach chorobowych dawka ta może zostać zwiększona bez najmniejszego ryzyka dla naszego zdrowia. Sam pyłek należy przyjmować do 30 minut przed planowanym posiłkiem. Dodatkowe wzmocnienie właściwości pyłku uzyskujemy poprzez równoczesną suplementację z miodem.

 

Warto więc zadać sobie pytanie, czy każdy może stosować pszczeli pyłek? Wyjątkiem są osoby uczulone na miód. W ich przypadku suplementacja pyłkiem może doprowadzić do rozwoju szeregu objawów niepożądanych jak bóle głowy, biegunki, katar, nudności, zmiany skórne o charakterze pokrzywki, a nawet stany zapalne spojówek.

REKLAMA
Rewolucja w spalaniu tłuszczu! Zobacz najskuteczniejsze spalacze
9,4
Trizer
137
Zobacz więcej Dieta GRATIS!
TRIZER To przede wszystkim zestaw! Producent zapewnia 30 dniową dietę oraz pełną opiekę dietetyków do każdego zakupionego Trizera!
Komentarze(5)
  • ~Faktor
   21 marzec 2017

   Chciałbym poczynić tu bardzo istotnie ostrzeżenie. Absolutnie nie jestem uczulony na miód, ale mam alergię wziewną na pyłki zbóż i traw. Spróbowałem pyłku pszczelego - około jednej czubatej łyżeczki. Wystąpiła natychmiast silna reakcja - podrażnienie i opuchnięcie gardła blokujące niemalże całkowicie oddychanie przez usta. Dobrze, że nie miałem kataru i mogłem oddychać przez nos, inaczej mógłbym tego nie przetrwać bez poważnych konsekwencji.

   • Maciej Jędrejko
    21 marzec 2017

    Przed stosowaniem każdego suplementu powinniśmy skonsultować się z lekarzem lub być świadomym naszych alergii. Niejednokrotnie wydaje nam się, że dany suplement/artykuł spożywczy jest dla nas bezpieczny, a w efekcie niewiedzy może dojść do poważnych komplikacji.

    • ~Xyz
     31 maj 2017

     trzeba było zacząć powoli zamiast skakać na głęboką wodę.
     Od jednego ziarenka dziennie.

     • Maksym Riznyk
      1 czerwiec 2017

      zwłaszcza jak sanma wskazuje "pyłek" więc nic innego jak właśnie pyłek kwiatów z substancją pszczół która skleja to wszystko.

     • ~Iwona
      18 dni temu

      Czy można dodawać pyłek do gorącej wody lub herbaty