Efektywność treningów na siłowni wyznaczają wzrost masy mięśniowej

i utrata tkanki tłuszczowej. Jeżeli ćwiczący oczekuje wysokich efektów, będzie mu bardzo ciężko poradzić sobie bez zastosowania suplementów, które zawierają białka i węglowodany. Do najbardziej popularnych zalicza się odżywki białkowe i gainery.


SPIS TREŚCI:
1. Odżywka białkowa, czy gainer – różnice
2. Masa mięśniowa
3. Odchudzanie
4. Co wybrać?

Za rok będziesz żałował, że nie zacząłeś dzisiaj!
Zobacz metamorfozy naszych użytkowników:

Zobacz więcej!


Czy słyszałeś już o Mass Attack?


1. Odżywka białkowa, czy gainer – różnice
Gainer to sucha mieszanka składająca się w 70–80% z węglowodanów i w 10–20% z białek. Odżywka białkowa to również sucha mieszanka, ale praktycznie w całości składająca się z białek i prawie bez zawartości węglowodanów i tłuszczy. Oba produkty są przygotowywane z całkowicie naturalnych i nieszkodliwych surowców spożywczych.


Przyjmowanie odżywek białkowych daje znaczący przyrost masy mięśniowej i przyśpiesza proces odnowy organizmu. Gainer, dzięki węglowodanom, zapewnia olbrzymią ilość energii, tym samym zwiększając długość i intensywność treningów. Niestety, przez wysoką zawartość węglowodanów, spożywanie tego suplementu może doprowadzić do przykrych konsekwencji. Niewykorzystane węglowodany przekształcają się w tłuszcze, które gromadzą się pod skórą.


Gainery zaleca się przyjmować osobom z ektomorficznym typem sylwetki.

I odwrotnie, endomorfy nie powinny go nadużywać, dużo efektywniejsze dla nich będzie spożywanie odżywek białkowych.


Oprócz tego, zarówno gainery jak i odżywki białkowe, zawierają często

w swoim składzie niektóre witaminy i minerały, kreatynę, glutaminę, BCAA

i inne aminokwasy. Taki skład informuje o tym, że są to odżywki z grupy okołotreningowych. Istnieją również gainery, które mają węglowodany i biał-ka w stosunku 45:45, tzw. typu BULK. Uważane są one za bardziej jakościowe od reszty i z powodzeniem mogą zastąpić posiłek węglowodanowo-białkowy, gdy np. brakuje nam czasu na przygotowanie jedzenia.


Nie masz czasu? Nasi eksperci ułożą dla Ciebie plan. Kliknij tutaj!
Plany dietetyczne i treningowe
Plany dietetyczne i treningowe

2. Masa mięśniowa
Powszechnie wiadomo, że dla zwiększania masy mięśniowej potrzebne jest białko. Jest to składnik budujący mięśnie. Ale dla uzupełnienia zapasów energetycznych, mięśnie potrzebują węglowodanów. Bez tego nie dojdzie do wzrostu mięśni. Dopóki po treningu nie zostaną uzupełnione braki glikogenu, mięśnie nie zaczną rosnąć.


Nawet jeżeli białko będzie im dostarczane w nadmiarze. Wynika z tego, że dla rozwoju masy mięśniowej w równym stopniu są potrzebne i białka i węglowodany. Jeżeli stosuje się jedynie odżywki białkowe, to istnieje ryzyko, że węglowodanów może nie wystarczyć. I odwrotnie, przy spożywaniu jedynie węglowodanów mogą wystąpić braki w białku.


Wykwalifikowani trenerzy podczas zwiększania masy mięśniowej często zalecają gainery z procentową zawartością białka i węglowodanów 35% do 55%, na korzyść cukrów.


3. Odchudzanie
Ze składu gainerów i odżywek białkowych można wywnioskować, że te pierwsze stanowią wysokokaloryczny produkt, którego głównym celem jest zwiększenie energii. Odżywki białkowe dobrze wpływają na tkankę mięśniową. Jeżeli masz skłonności do odkładania się nadmiaru tkanki tłuszczowej lub właśnie się odchudzasz, to wybór gainera zawierającego wysokie stężenie węglowodanów nie będzie najlepszą decyzją.


Jednak, jak już wspomniano powyżej, dla aktywnego rozwoju tkanki mięśniowej, oprócz białek, potrzebne są również węglowodany. Jeżeli trenujący spożywa dużo białka, ale mało węglowodanów, to mięśnie po prostu nie będą rosnąć, dopóki nie zostanie uzupełniony zapas glikogenu. Stąd jeżeli nie ma możliwości dostarczania odpowiedniej dawki cukrów

z pożywienia, należy wybierać gainery o małej zawartości węglowodanów.


4. Co wybrać?
Wybór danego suplementu jest tak naprawdę kwestią indywidualną i opierać go należy na stanie własnego organizmu, budowie ciała i realizowanych celach. Jeżeli jesteś szczupły i chcesz nabrać masy mięśniowej w miarę szybko, zacznij stosować gainer. Jak już osiągniesz satysfakcjonujący rezultat, przejdź na odżywkę białkową. Natomiast jeżeli uważasz, że twoja waga jest zbyt duża, zacznij od odżywki białkowej.


Oprócz tego, gainer o niskiej zawartości białka i odżywkę białkową można

z powodzeniem łączyć, mniej więcej w równych proporcjach. Wtedy dostarcza się organizmowi odpowiednią dawkę energii i materiału do budowy mięśni. Najważniejsze to odpowiedni dobór porcji. Jednak należy pamiętać, że suplementy nigdy nie zastąpią pełnowartościowych posiłków

i powinny stanowić jedynie dodatek do diety.

Polecamy sprawdzić również inne suplementy na masę.

REKLAMA
16-krotny Mistrz Świata Jarosław Olech stosuje Nr 1 na wzrost siły i masy mięśniowej
Darmowa dostawa!
+ Indywidualny plan dietetyczny + Poradnik treningowy
Komentarze(12)
  • ~Pomysl na siebie
   9 luty 2016

   Ja mam bialko i Mass upa i bialko przed snem a mass up po treningu nwm czy dobrze ale jakos tam daje rade i wszystko jest dobrze

   • Maciej Jędrejko
    10 luty 2016

    Wszystko tak naprawdę zależy od dobowego zapotrzebowania energetycznego - suplementacja powinna być dostosowana głównie do niej.

   • ~KiLLsHoT
    7 marzec 2016

    Jak mam w diecie na mase 180g bialka w tym 30g kazeiny + dodatkowo whey koncentrat po treningu i 360g węgli to gainer potrzebny, wystarczajaco mam wegli czy niezbyt ?

    • Maksym Riznyk
     8 marzec 2016

     No wszystko zależy jaką masz wagę i jakie masz nastawienie do treningu. Tzn cel treningowy .

    • Mateusz-18948
     22 lipiec 2016

     Mam dietke, przestrzegam jej, stosune odzywke carborade. 30 min przed i po treningu. W suplementacji polecili ki do tego odzywke gainer. Ale z tego co wyczytalem nie powinno tak byc bo jestem endomorfem. Jak odzywke zatem ladzyc z moim carborade?

     • Maciej Jędrejko
      25 lipiec 2016

      Zamiast gainera, dokup do odżywki Carborade zwykły suplement białkowy. Dzięki temu będziesz mieć gainer z lepszą ilością białka niż w większości oferowanych suplementów diety.

     • ~Mlody12433
      20 październik 2016

      A mozna laczyc gainera z kreatyna?

      • Maksym Riznyk
       25 styczeń 2017

       Tak

      • ~Taki tam cienias
       22 styczeń 2017

       Wazę 77kg na 185cm wzrostu. Ćwiczę SW i troche tradycjjnej siłowni. Używam garniera, jedna dawka 100g (1615kJ, 80.24g węgli, 13.78g białka, o.44g tłuszczu) 2 dawki dzienie w treningowe.Cel to zmasować sie do 80 i potem ściąć, bez dużych nadmiarów tłuszczy. Dokładam białka sobie w normalnym jedzeniu typu jajecznica itd. Czy robie to dobrze?

       • Maksym Riznyk
        25 styczeń 2017

        Jeżeli masz wszystko wliczone do kaloryczności
        obliczona ilosc białka to tak.

       • ~Doswiadczony
        10 lipiec 2017

        Ja zalecam nie kupowanie gainera Nigdy! Jakosc tych weglowodanow jest tragiczna a przeciez mozna gainera zrobic samemu wystarczy zbledowac:
        Mleko, banan, platki owsiane,serek wiejski lub jajko lub odzywka bialkowa. Smacznie,zdrowo i Naturalnie

        • ~alonomarek
         11 lipiec 2017

         co byś polecił mi na przyrost masy ?
         Mam doświadczenie z siłownią ale z Masą troche krucho ..
         Biorę białko i krete mono .
         19 LAT , 78 kg 184 wzrostu .
         jakiś konkretny gainer , bca czy co ?
         Szczerze mówiąc się w tym wszystkim gubię..
         Pozdro !