Sól sodowa, czy też kwas hialuronowy, jest stosunkowo popularnym produktem, wchodzącym w skład licznych preparatów kosmetycznych.

W poniższym artykule prezentujemy jego właściwości, a także zastosowanie w innych dziedzinach życia i medycyny.


SPIS TREŚCI:

1. Co to jest kwas hialuronowy?
2. Kwas hialuronowy na stawy
3. Zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetyce
4. Inne zastosowania
4. Opinie


1. Co to jest kwas hialuronowy?
Mianem kwasu hialuronowego określa się rodzaj węglowodanu należącego do grupu glikozoaminoglikanów. Związek ten występuje w naturalny sposób w ludzkim organizmie pod postacią hialuronianu sodu, czyli soli sodowej. Początkowo kwas hialuronowy był pozyskiwany z tkanek zwierzęcych. Mowa tu o przede wszystkim o kogucim grzebieniu, bydlęcych gałkach ocznych oraz skórze rekina. Warto również wspomnieć, że wraz z postępującym procesem starzenia się, ilość tej substancji zmniejsza się. Główną funkcją tej substancji jest przede wszystkim wiązanie wody w naszym ustroju.

Zobacz więcej! -23 kg -11 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg Nie masz czasu? Nasi eksperci ułożą dla Ciebie plan. Kliknij tutaj!
Plany dietetyczne i treningowe
Plany dietetyczne i treningowe


2. Kwas hialuronowy na stawy
Kwas hialuronowy stanowi jeden z głównych elementów tworzących płyn stawowy. Dzięki wspomnianej zdolności do łączenia cząsteczek wody, oddziałuje na lepkość i sprężystość płynu stawowego. Dzięki temu, ruch

w stawie zachodzi w płynny sposób, bez towarzyszących mu trzasków. Ponadto warunkuje on sprężystość chrząstki stawowej, co wpływa na właściwą amortyzację obciążeń w trakcie obciążającej aktywności fizycznej.

Suplementacja kwasem hialuronowym znajduje zastosowanie w ortopedii, reumatologii czy też stomatologii. W główniej mierze wykorzystywany jest

w przypadku chorób zwyrodnieniowych stawów lub uszkodzeniach śródstawowych. Najczęściej mowa tu o wiskosuplementacji czyli zabiegach polegających na dostawowym uzupełnianiu soli sodowej w formie zastrzyków.


3. Zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetyce

Pojedyncza cząsteczka soli sodowej potrafi przyłączyć aż 250 cząsteczek wody. Obniżenie poziomu kwasu hialuronowego w skórze prowadzi do zniszczenia włókien kolagenowych. To z kolei skutkuje zmniejszeniem elastyczności i jędrności skóry, nadmiernym wysuszeniem, a także wiotczeniem prowadzącym do powstania zmarszczek.


Omawiany glikozoaminoglikan jest bardzo popularnym składnikiem wielu kosmetyków odmładzających. Najczęściej spotykamy go w kremach, żelach czy maseczkach przeciwzmarszczkowych i ujędrniających skórę. Ponadto bardzo często jest wykorzystywany w postaci roztworu wstrzykiwanego bezpośrednio pod powierzchnię naskórka. Innym zastosowaniem soli sodowej są blizny, oparzenia bądź wrzody skórne.


4. Inne zastosowania
Oprócz powyższych dziedzin medycyny, sól sodowa może być wykorzystywana w innych przypadkach. Przykładem może być okulistyka. Niejednokrotnie już wspomniana zdolność do wiązania wody znajduje zastosowanie w produkcji kropli do oczu lub płynu soczewkowego. To właśnie dzięki niemu nasz aparat wzroku jest chroniony przed wysychaniem, podrażnieniami oraz wnikaniem szkodliwych substancji. Co więcej, bardzo korzystnie wpływa na strukturę filmu łzowego.

Innym zastosowaniem kwasu hialuronowego są stany zapalne w obrębie narządu rodnego kobiet. Oprócz tego może być wykorzystywany

w przypadku ułatwienia gojenia ran pooperacyjnych w obrębie macicy, pochwy i sromu.


5. Opinie
W badaniu przeprowadzonym na grupie 20 kobiet w wieku od 19 do 28 roku życia oraz mieszanym typie cery, starano wykazać się skuteczność soli sodowej jako aktywnego składnika preparatów kosmetycznych. Stan skóry był oceniany na podstawie pomiaru poziomu nawilżenia, natłuszczenia skóry oraz pomiaru przeznaskórkowej utraty wody (TEWL).


Wyniki potwierdziły skuteczność zmniejszenia TEWL na skutek wytwarzania warstwy hydrofilowej na powierzchni naskórka. Po trzytygodniowej kuracji

z wykorzystaniem takowych preparatów zaobserwowano wzrost poziomu natłuszczenia oraz nawilżenia nie tylko naskórka, ale i głębszych warstw skóry.

REKLAMA
Rewolucja w spalaniu tłuszczu! Zobacz najskuteczniejsze spalacze
9,4
Trizer
137
Zobacz więcej Dieta GRATIS!
TRIZER To przede wszystkim zestaw! Producent zapewnia 30 dniową dietę oraz pełną opiekę dietetyków do każdego zakupionego Trizera!
Komentarze(3)
  • ~parasol
   10 listopad 2015

   wiele o nim słyszałem, ale były to pojedyncze wiesci, dzieki Wam moglem dowiedziec sie wiecej!

   • Maciej Jędrejko
    12 listopad 2015

    Nie ma za co i zapraszamy do pozostałych, równie ciekawych artykułów na naszym portalu !

    • ~parasol
     17 listopad 2015

     miałem okazję poczytac troche, sporo ciekawych rzeczy