„100% stabilność w kwasowym środowisku żołądka”, „lepsza wchłanialność i przyswajalność”, „szybszy przyrost siły i masy” – te i inne obietnice przypisywane są nowej, ulepszonej wersji najstarszego suplementu na świecie; tym razem jest on sprzedawany pod nazwą: buforowany monohydrat kreatyny, czasem nazywany także Kre-alkalyn.


Działanie zwykłego monohydratu kreatyny zostało wielokrotnie udowodnione i niektóre źródła nazywają go najskuteczniejszym suplementem dla osób trenujących siłowo. Problem monohydratu jest taki, że jest on... stary, dobry i sprawdzony. Producenci, którzy chcą wybić się na rynku, muszą wprowadzać innowacje do jego starej formuły i starać się ją ulepszyć, aby zapewnić sobie zyski. Te nowe, droższe formy, chociaż obiecują lepsze wyniki, to w praktyce nie zawsze tych obietnic dotrzymują. Wbrew pozorom nie zawsze też są sprawdzone przez niezależne badania, przez co ciężko tak naprawdę mówić o przełomowości nowej chemicznej formuły – jednak w przypadku kreatyny buforowanej posiadamy badania porównujące ją bezpośrednio z monohydratem kreatyny.

 

SPIS TREŚCI:

1. Kreatyna buforowana – przypisywane korzyści

2. Kre-alkalyn vs monohydrat – badanie

3. Ostateczny werdykt

Za rok będziesz żałował, że nie zacząłeś dzisiaj!
Zobacz metamorfozy naszych użytkowników:

Zobacz więcej!

 


1. Kreatyna buforowana – przypisywane korzyści

Buforowana forma kreatyny, na rynku sprzedawana pod nazwą Kre-alkalyn, jest reklamowana jako bardziej efektywna forma monohydratu kreatyny. Według informacji udostępnianych przez producentów buforowanie kreatyny zapewnia jej lepszą stabilność w żołądku, ponieważ jest ona odporna na działanie kwaśnych soków żołądkowych i nie ulega degradacji do bezużytecznej kreatyniny, będącej jedynie metabolitem kreatyny.

 

Zgodnie z informacjami patentowymi ten efekt jest uzyskiwany poprzez dodanie do kreatyny proszku zasadowego takiego jak na przykład glicerol magnezu lub wodorowęglan, w celu dostosowania pH do przedziału 7–14. Według producentów taka forma kreatyny jest 10 razy silniejsza niż zwykła kreatyna i nawet 1,5 g Kre-alkalyn jest ekwiwalentem 10–15 g zwykłej odmiany. Bardzo odważne słowa, producenci nie boją się wręcz stwierdzić, że jest to najsilniejsza forma kreatyny dostępna na całym świecie!

 

 

Nie masz czasu? Nasi eksperci ułożą dla Ciebie plan. Kliknij tutaj!
Plany dietetyczne i treningowe
Plany dietetyczne i treningowe

2. Kre-alkalyn vs monohydrat – badanie

Skuteczność tej odmiany kreatyny została sprawdzona przez niezależny zespół naukowy pod przewodnictwem Andrew Jagima. Naukowcy chcieli sprawdzić realność korzyści przypisywanych kreatynie buforowanej.

 

41 osób, które wzięły udział w tym 28-dniowym badaniu, zostało podzielonych na 3 grupy. Pierwsza grupa przyjmowała 1,5 g Kre-alkalyn każdego dnia badania – jest to dawka rekomendowana przez producenta, mogąca zastąpić nawet 15 g zwykłej kreatyny. Druga grupa przyjmowała monohydrat kreatyny w ilości 20 g przez pierwsze pięć dni, co stanowiło fazę ładowania, natomiast przez pozostałe 21 dni ta grupa dostawała jedynie 5 g kreatyny na dzień. Trzecia grupa otrzymywała dawki takie same jak druga, jednak zamiast monohydratu stosowany był innowacyjny Kre-alkalyn.

 

– 1 grupa: 1,5 g Kre-alkalyn przez 28 dni;

– 2 grupa: 20 g monohydratu przez 5 dni, 5 g monohydratu przez 21 dni;

– 3 grupa: 20 g Kre-alkalyn przez 5 dni, 5 g Kre-alkalyn przez 21 dni.

 

Jeśli wierzyć obietnicom producentów, 1,5 g kreatyny buforowanej powinno pozwolić na podobne nasycenie mięśni kreatyną jak w grupie przyjmującej monohydrat kreatyny w klasycznej już metodzie uwzględniającej fazę nasycenia. Niestety... badanie pokazało, że nie jest to prawdą. W grupie pierwszej koncentracja kreatyny wzrosła o 4,71 mmol na kilogram suchej masy, w grupie z monohydratem kreatyny ten sam wskaźnik poprawił się

o 22,3 mmol/kg suchej masy. W grupie trzeciej, przyjmującej duże dawki Kre-alkalyn, zawartość kreatyny w mięśniu wzrosła o 9,07 mmol/kg suchej masy. Dominacja monohydratu jest w tym przypadku niemal niezaprzeczalna.

 

 

3. Ostateczny werdykt

Przedstawione wyniki nie powinny nikogo dziwić. Głównym benefitem Kre-alkalyn ma być jego odporność na degradację w kwasowym środowisku żołądka, jednak badania konsekwentnie pokazują, że zwykły monohydrat kreatyny także nie jest degradowany w sokach żołądkowych i prawie 99% spożytej kreatyny jest absorbowane. Owszem, prawdą jest, że im niższe pH lub im wyższa temperatura, tym większa będzie konwersja kreatyny do kreatyniny – jednak badania pokazują, że aby doszło do znaczącej przemiany, potrzeba nawet kilka dni kontaktu z niskim pH. Scenariusz nierealny, kiedy rozpatrujemy proces absorpcji składników odżywczych.

 

 

Co ciekawe, jedno badanie zaprezentowane w 2007 roku na corocznym spotkaniu International Society of Sports Nutrition wykazało, że konwersja kreatyny do kreatyniny z monohydratu przy pH na poziomie 1.0 i 37°C wynosiła mniej niż 1% po 5, 30 i 120 minutach, podczas gdy konwersja kreatyny Kre-alkalyn w podobnych warunkach była o 35% większa.

REKLAMA
16-krotny Mistrz Świata Jarosław Olech stosuje Nr 1 na wzrost siły i masy mięśniowej
Darmowa dostawa!
+ Indywidualny plan dietetyczny + Poradnik treningowy