Białko jest ulubionym makroskładnikiem każdej osoby ćwiczącej. Istnieje wiele powodów, dla których zasłużyło sobie na tę prestiżową pozycję. Białko zawiera wiele aminokwasów niezbędnych, jest bardzo sycące, napędza metabolizm – ale co najważniejsze, umożliwia budowę masy mięśniowej. Jeśli jeszcze o tym nie wiesz, białko jest... super. Logika nakazuje spożywać go dużo, ale ile dokładnie? Jedząc za mało, zauważysz utratę masy mięśniowej. Czy istnieje coś takiego jak za dużo białka?


Zalecane spożycie białka jest jednym z najgorętszych tematów w środowisku osób aktywnych. Każdego dnia na forach internetowych ludzie wykrzykują: „po co tyle!?” lub „trzeba więcej!”. Środowisko naukowe wcale się bardzo nie różni. Chociaż w przeciągu wielu lat da się zauważyć trend rosnący w zapotrzebowaniu na białko, to na dobrą sprawę można znaleźć rzetelne badania popierające dawki w przedziale od 1,2 g/kg aż do 4,4 g/kg.


Jednak każdy może zgodzić się z jednym. Nie ma jednej uniwersalnej liczby. Każdy człowiek musi dostosować podaż białka zgodnie ze swoim indywidualnym zapotrzebowaniem.

 

SPIS TREŚCI:

1. Metoda pomiaru

2. Zapotrzebowanie osób nieaktywnych

3. Zapotrzebowanie osób aktywnych

Za rok będziesz żałował, że nie zacząłeś dzisiaj!
Zobacz metamorfozy naszych użytkowników:

Zobacz więcej!

 


1. Metoda pomiaru

Bardzo rzadko przedstawia się zapotrzebowanie na białko w postaci liczby całkowitej, niezależnej od żadnych zmiennych. Powód jest bardzo prosty – 200 g białka może być odpowiednią ilością dla ważącego 80 kg mężczyzny, ale przesadą dla kobiety o wadze 50 kg. Dlatego zapotrzebowanie na białko uzależnia się przeważnie od wagi, np. 2 gramy na kilogram masy ciała.

 

Jest to dużo lepszy system, odpowiedni dla większości osób, ale wciąż nieidealny. Nie bierze on pod uwagę ilości tkanki tłuszczowej, jaką ma dana osoba. Zapotrzebowanie kogoś, kto waży 80 kilogramów i posiada 8% tkanki tłuszczowej, będzie inne niż zapotrzebowanie kogoś, kto waży

80 kilogramów przy 20% tkanki tłuszczowej. Dzieje się tak dlatego, że sucha masa ciała jest znacznie bardziej aktywna metabolicznie niż tkanka tłuszczowa. Tkanka mięśniowa jest miejscem, w którym białko może oddziaływać i tutaj zachodzą interesujące nas procesy anaboliczne.

 

Od niedawna niektórzy autorzy zaczęli więc rekomendować spożycie białka w relacji do posiadanej suchej masy ciała. Chociaż jest to naukowo poprawne, to nie zawsze praktyczne, ponieważ nie każdy jest w stanie ocenić posiadaną ilość suchej masy ciała.

Nie masz czasu? Nasi eksperci ułożą dla Ciebie plan. Kliknij tutaj!
Plany dietetyczne i treningowe
Plany dietetyczne i treningowe


2. Zapotrzebowanie osób nieaktywnych

Szybki eksperyment: podejdź do przypadkowego kulturysty i powiedz, że spożycie białka w diecie powinno wynosić 0,8 g/kg masy ciała. Najprawdopodobniejszą reakcją jest histeryczny śmiech lub wielkie oburzenie. Jednak to właśnie tyle wynosi zalecane dzienne spożycie

(wg RDA), jest to liczba przytaczana w wielu podręcznikach i przez to stosowana jest także przez dietetyków.

 

Chociaż dla kulturysty 0,8 g/kg wydaje się wyjątkowo małe, to dla osoby nieaktywnej, prowadzącej siedzący tryb życia, taka ilość rzeczywiście może pokrywać zapotrzebowanie na białko. „Pokrycie zapotrzebowania” to jednak co innego niż „optymalne spożycie”, które pozwala na utrzymanie lepszego zdrowia i sylwetki. Wiele badań pokazuje, że tym optymalnym zakresem dla osoby nie aktywnej jest 1,2–1,5 g/kg masy ciała. Dieta kulturysty jest zazwyczaj moco restrykcyjna.

 

Seniorzy powinni w szczególności dbać o wyższe spożycie białka, ponieważ z wiekiem dochodzi do stopniowej utraty suchej masy – proces ten nazywa się sarkopenią.

 


3. Zapotrzebowanie osób aktywnych

Kiedy dodamy do równania kilka sesji treningowych w tygodniu,

o zaleceniach RDA możemy zapomnieć. Teraz celowo więcej wymagamy od naszych mięśni i aby mogły się regenerować i rosnąć, musimy spożywać znacznie więcej białka.

 

Najpopularniejszym przekonaniem, jakie się utarło, jest spożycie 2 lub 2,2 g/kg masy ciała. Jest to podaż potwierdzona przez wiele badań naukowych

i powinna być odpowiednia dla większości osób. Jeśli nie przeszkadza ci wysokie spożycie wąskiej gamy produktów białkowych, to dla pewności warto spożywać nawet więcej. Dr Jose Antonio porównał w jednym ze swoich badań spożycie 3,4 g i 2,3 g/kg białka, dostrzegając przewagę

w pierwszej grupie.

 

 

Istnieje jeszcze specyficzna sytuacja warta oddzielnego rozpatrzenia – odchudzanie. Dieta z deficytem kalorycznym jest czynnikiem stresogennym dla naszego organizmu. Dostarczamy za mało energii, żeby wspierać odbudowę i wzrost włókien mięśniowych. Dodatkowo aminokwasy znajdujące się w mięśniach są wykorzystywane jako źródło energii, prowadząc do katabolizmu. Im szczuplejszy jesteś, tym większe ryzyko utraty mięśni i tym więcej białka musisz spożywać, żeby uchronić swoją sylwetkę.

 

Eric Helms przeprowadził analizę 6 badań na osobach aktywnych

w deficycie kalorycznym i zaproponował, żeby w okresie odchudzania spożycie białka wynosiło od 2,3 do 3,1 g/kg suchej masy ciała. Im mniej tkanki tłuszczowej, tym wyższe spożycie z tego przedziału.

REKLAMA
Rewolucja w spalaniu tłuszczu! Zobacz najskuteczniejsze spalacze
9,4
Trizer
137
Zobacz więcej Dieta GRATIS!
TRIZER To przede wszystkim zestaw! Producent zapewnia 30 dniową dietę oraz pełną opiekę dietetyków do każdego zakupionego Trizera!
Komentarze(9)
  • ~Poinformowany
   23 listopad 2016

   To jak określić ta suchą masę ciała?
   I ile tego białka przy próbie schudnięcia?

   • AdamFS
    24 listopad 2016

    Suchą masę ciała najlepiej jest obliczyć z wykorzystaniem specjalnych wag służących do pomiaru kompozycji ciała, można tego dokonać osoba doświadczona w pomiarach grubości fałd tłuszczowych. Jednak domowym sposobem jest po prostu porównanie swojej sylwetki do gotowych schematów zatłuszczenia sylwetki i orientacyjne określenie zatłuszczenia. Następnie na podstawie tego można odjąć masę tkanki tłuszczowej od całkowitej masy ciała, czego wynikiem będzie sucha masa ciała.

   • ~robercik
    6 styczeń 2017

    Witam mam 16 lat ważę 56kg i moje pytanie jest takie: Czy w moim wieku stosowanie kreatyny aminokwasów i białka jest dobre??

    • AdamFS
     11 styczeń 2017

     Wszystkie ze skłądników jakie Pan wymienił stanowią naturalny komponent produktów spożywczych które spożywamy. Co do zasady posiadają one neutralny wpływ na nasze zdrowie, chociaż możnaby zaryzykować stwierdzenie, że niektóre z tych składników działają wręcz prozdrowotnie!

     W Pana przypadku nie warto jednak przyjmować takich suplementów jak kreatyna czy aminokwasy, ponieważ organizm wciąż jest młody i posiada szeroki potencjał do wzrostu. Tego typu suplementację lepiej jest zarezerwować na późniejszy okres, gdy progresja zwolni i pojawi się stagnacja siłowa.

    • ~piotr
     28 luty 2017

     Czy brać tyle samo białka w dniu treningowe i nietreningowe.

     • Maksym Riznyk
      2 marzec 2017

      Najlepiej dostosować się do zalecanych dawek producenta na opakowaniu.

     • ~pioyr
      4 marzec 2017

      No niestety producenci nie piszą takich rzeczy czy brać również białko w dni nietreningowe. A wy jak sugerujecie? Czy brać też białko w dni kiedy nie trenujemy?

      • Maksym Riznyk
       7 marzec 2017

       Jeżeli masz braki w diecie to można sobie porcje zrobić.

      • ~gosia31
       5 dni temu

       Wazę 52kg to ile białka dziennie powinnam spożyć?nie chce schudnąć tylko chce przybrać trochę mięśni na całym ciele