Kulturystyka jest nierozerwalnie związana z podnoszeniem dużych ciężarów, co często prowadzi do bólu i rozwoju przewlekłych chorób stawów. Dla sportowca takie uszkodzenia mogą mieć negatywne konsekwencje, a nawet doprowadzić do zakończenia kariery kulturysty. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest zapobieganie i leczenie chorób stawów w początkowych etapach, oczywiście za pomocą odpowiednich preparatów.


SPIS TREŚCI:

1. Znaczenie stawów

2. Preparaty na stawy

3. Jak przyjmować preparaty i jakie są skutki uboczne?

4. Działanie tłuszczy na stawy

Za rok będziesz żałował, że nie zacząłeś dzisiaj!
Zobacz metamorfozy naszych użytkowników:

Zobacz więcej!1. Znaczenie stawów

Stawy to ruchome połączenia kości. Aby nie dochodziło do ścierania kości,

a ruch był bardziej lub mniej płynny, w stawie między kościami znajduje się tkanka chrzęstna. Bez tego elementu układu mięśniowo-szkieletowego nie sposób wyobrazić sobie normalnego istnienia człowieka. Jednak w ostatnim czasie choroby stawów stają się coraz bardziej powszechnym problemem. Niepełnosprawność spowodowana chorobami stawów obecnie zajmuje czołowe miejsce na liście chorób ludzkich. Nawet wśród dzieci stwierdza się coraz częściej patologiczne zmiany w stawach.


W kulturystyce prawidłowa praca stawów jest kluczem do wysokiej wydajności i zdrowia ludzkiego. W przypadku urazów stawów tracimy możliwość wykonywania treningów aż do pełnego wyleczenia, co z kolei jest bardzo skomplikowanym i nie zawsze skutecznym procesem.


Wzmacnianie tkanki chrzęstnej pozwala zwiększyć zdolność do treningów, jak również wydajność, a także możliwość zwiększania obciążenia.

Nie masz czasu? Nasi eksperci ułożą dla Ciebie plan. Kliknij tutaj!
Plany dietetyczne i treningowe
Plany dietetyczne i treningowe


2. Preparaty na stawy

Dlaczego wzmacnianie stawów jest takie istotne? Osoby cierpiące na zapalenie stawów i choroby zwyrodnieniowe potwierdzają, że w czasie zaostrzenia choroby każdy ruch jest bolesny. Zdarzają się nawet momenty, gdy bez pomocy innych osób nie mogą się w ogóle poruszać. Dzieje się tak dlatego, że większość osób nie zwraca szczególnej uwagi na chwilowe bóle w stawach, a wzmacnianie stawów nie jest uważane za obowiązkowe.


Obecnie istnieje wiele różnych preparatów dla wzmocnienia stawów. W ich skład zwykle wchodzą takie elementy jak kolagen, chondroityna

i glukozamina. Te elementy stanowią podstawowy budulec tkanki chrzęstnej. Służą one do przywracania elastyczności powierzchni stawowych i utraconej objętości. Jednak nie prawdą będzie stwierdzenie, że te substancje całkowicie leczą choroby stawów. Z ich pomocą można jedynie tymczasowo przywrócić strukturę chrząstki. Oczywistym jest, że należy co jakiś czas przyjmować te preparaty, a jeżeli będziemy to robić regularnie, ryzyko wystąpienia chorób stawów spada do minimum.


Preparaty na stawy w kulturystyce dzielą się na dwie grupy zgodnie z ich skutecznością.


Wśród preparatów o wysokiej skuteczności wyróżnia się:

– kolagen – naturalne białko stanowiące 6% masy ciała człowieka, maksymalnie skoncentrowane w tkankach łącznych;


– siarczan glukozaminy – aminosacharyd, odpowiedzialny za budowanie tkanki łącznej;


– wapń i witamina D – wzmacniają tkankę kostną i chrzęstną oraz zmniejszają stany zapalne;


– siarczan chondroityny – obowiązkowy składnik strukturalny tkanki łącznej

i chrzęstnej, odpowiada za właściwości smarujące.


Preparaty mniej efektywne, ale stosowane to:

– witaminy i minerały;

– żelatyna;

– kwas hialuronowy;

– bromelaina;

– chrząstka rekina;

– methylsulfonylmethane;

– S-adenozylometionina;

kurkuma.


3. Jak przyjmować preparaty i jakie są skutki uboczne?

Aby odbudować i wzmocnić stawy, zazwyczaj przyjmuje się preparaty przez okres 30-40 dni, dwa razy w ciągu roku. Oczywiście nie powinniśmy się ograniczać do przyjmowania tylko jednego środka, a raczej zastosować kombinację różnych substancji czynnych.


W przypadku przyjmowania powyżej wymienionych preparatów wraz ze środkami przeciwzapalnymi, czas stosowania należy skrócić do 1-2 tygodni.

Zanim zaczniemy przyjmowanie preparatów na stawy, należy dokładnie zapoznać się z dawkowaniem rozpisanym na opakowaniu oraz skorygować tę informację względem przyjmowania innych środków.


Stosowanie preparatów na stawy, jak i innych środków, może spowodować wystąpienie skutków ubocznych, zależne są one oczywiście od indywidualnej tolerancji organizmu oraz od przyjmowania większych dawek niż zalecono. Z reguły nadmiar substancji jest wyprowadzany z organizmu drogą naturalną bez żadnych konsekwencji.


4. Działanie tłuszczy na stawy

Nienasycone kwasy tłuszczowe są niezastąpione dla organizmu ludzkiego, bez nich nie da się poprawnie funkcjonować. Na szczególną uwagę

w związku ze stawami zasługuje kwas linolowy oraz kwas gamma-linolenowy, które są zawarte w oleju z pierwiosnka i ogóreczniku lekarskim.


W trakcie badania, 40 pacjentów z diagnozą reumatoidalnego zapalenia stawów przyjmowało albo olej pierwiosnka (6 g dziennie), albo placebo

w postaci oliwy z oliwek. Dodatkowo wszyscy przyjmowali preparaty przeciwzapalne. Po trzech miesiącach kuracji, chorzy przyjmujący olej pierwiosnka poczuli się lepiej, a u stosujących oliwę z oliwek nie było żadnych rezultatów.

REKLAMA
Rewolucja w spalaniu tłuszczu! Zobacz najskuteczniejsze spalacze
9,4
Trizer
137
Zobacz więcej Dieta GRATIS!
TRIZER To przede wszystkim zestaw! Producent zapewnia 30 dniową dietę oraz pełną opiekę dietetyków do każdego zakupionego Trizera!
Komentarze(13)
  • ~Świeżak
   24 marzec 2016

   Jakie preparaty polecacie? Właśnie szukam jakiegoś na ból stawów Co polecacie?

   • Maksym Riznyk
    25 marzec 2016

    STructum osobiście stosuje

   • ~MarcinB
    11 maj 2016

    polecam gotować sobie rosół na kości jeść zdrowo i nie wydawać pieniędzy w aptekach ;)

    • ~Twój Nick XD
     11 maj 2016

     Ja mam coś takiego, że przy ostatnich seriach jak już jest ciężko bark spada mi ze stawu i wtedy trochę boli XD i nie wiem ocb.

     • Maksym Riznyk
      12 maj 2016

      Jesteś pewny, że dobrze opisałeś swój problem ?

      "spada ze stawu" ?

     • ~świeżak
      11 maj 2016

      a jaki przykładowo preparat jest polecany ?

      • ~Wedel
       11 maj 2016

       Ja stosuje Glukozamine sport coplex Treca, albo Flexagen olimpa. Do tego zawsze w parze z witamina C. Poza okresem suplementacji staram sie pic na cieplo ok 35g rozpuszczonej galaretki na cieplo. Na pewno jest smaczna, a czy dziala? Zawsze jest w niej troche zelatynki ;D Pozdrawiam i sprawnych stawow zycze :)

       • ~Piotr
        11 maj 2016

        a co sądzicie o animal flex ?

        • ~mlody
         17 maj 2016

         Flex działa dobrze ale za dużo tabletek do połykania :)

        • ~Norbiv
         3 luty 2017

         Mi pomoże jeżeli mam problem z kolanami od rośnięcia bo brakuje tego smaru?

         • Maksym Riznyk
          3 luty 2017

          Najlepiej skontaktować się z lekarzem w tej sprawie.

         • Franciszkanin
          2 sierpień 2017

          Cześć, mam 15 lat i chciałbym stosować Animal Flexa, ponieważ od urodzenia cierpię na niewielkie bóle stawów, zwłaszcza kolanowych. Podczas niektórych ćwiczeń w biodrze czuję, a nawet wyraźnie słysze mocne ,,chrupnięcie". Mówiłem mamie o tym preparacie, ale twierdzi, że nie mogę się faszerować żadnymi tabletkami, czy proszkami. Czy to może się prędzej czy później odbić w jakiś sposób na moim zdrowiu? Czy też mogę spokojnie stosować Animal Flexa? I czy oczywiście złagodzi moje bóle? Próbuję również namówić rodziców, żeby mnie zapisali na siłownię, ale nie chcą żebym się przeciążył. Chciałbym spokojnie móc robić przysiady ze sztangą bez bólów kolan, więc chciałbym znacznie wzmocnić stawy.

          • Maksym Riznyk
           18 sierpień 2017

           Witam na naszej stronie.
           Zdecydowanie zalecamy skontaktowanie się z lekarzem !