Pompa mięśniowa jest bardzo pożądanym efektem w trakcie intensywnych treningów. Istnieje duża liczba związków i substancji odpowiedzialnych za jego uzyskanie. Jednym z nich jest cytrulina, która jednak nie ma aż tak wielkiej popularności. Nasz artykuł postara się przybliżyć korzyści z jej stosowania, a może nawet i przekonać was do włączenia jej na stałe do swojej suplementacji.


SPIS TREŚCI:

1. Cytrulina – co to takiego?

2. Cytrulina w kontekście siły i wytrzymałości

3. Dawkowanie

Zobacz więcej! -23 kg -11 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg1. Cytrulina – co to takiego?

Cytrulina to związek chemiczny będący pochodną innego, bardzo ważnego preparatu – ornityny. W naszym organizmie bierze udział w cyklu mocznikowym, gdzie odpowiada za neutralizację szkodliwego amoniaku. Związek ten występuje przede wszystkim w suplementach diety, a także naturalnie w arbuzach.


2. Cytrulina w kontekście siły i wytrzymałości

Cytrulina jest prekursorem argininy – chemicznego związku odpowiedzialnego za syntezę tlenku azotu. Ten ostatni jest podstawowym warunkiem do uzyskania „pompy mięśniowej”, a także sprzyja progresji siły

i wytrzymałości. Okazuje się więc, że systematyczna suplementacja cytruliny niesie za sobą duże korzyści w postaci poprawy wyników treningowych.


Co więcej, preparat ten odpowiada między innymi za stymulację regeneracji potreningowej, pomoc w detoksykacji wątroby oraz poprawę ogólnej wydajności naszego organizmu. Stosowanie cytruliny jest korzystne przede wszystkim dla osób ćwiczących. Głównymi odbiorcami profitów płynących

z jej właściwości są w głównej mierze kulturyści – zarówno amatorzy, jak

i profesjonaliści.


3. Dawkowanie

Cytrulinę przyjmuje się od 2 do 3 razy w ciągu doby. Każdorazowa dawka preparatu powinna mieścić się w przedziale od 100 do 200 mg. Obecne badania nie podają przeciwwskazań do jej stosowania oraz występowania działań niepożądanych z jej suplementacji.

Komentarze(9)
  • ~Adam
   9 październik 2015

   Na pompę Agmatyna! O wiele skuteczniejsza, bardzo tania (Ostrovit), jedynie smak okropny, ale supli nie kupuje się dla smaku przecież. Cytrulina to stare dzieje.

   • Maciej Jędrejko
    12 październik 2015

    Na każdego działa co innego - warto zastosować oba składniki jednocześnie !

   • ~bass
    25 kwiecień 2016

    uzywalem AAKG bo tez mi polecili na pompe ale na mnie nie dziala...teraz mam przedtreningowke od Richa Piany na bazie Cytruliny i miesnie mnie az pieka..jestem ciekaw co to ta Agmatyna

    • Maksym Riznyk
     26 kwiecień 2016

     W stanach znają się na suplementach :)
     AAKG sam kiedyś spróbowałem, efekt taki sobie.

    • ~Radoslaw
     14 wrzesień 2016

     Czy mozna stosowac Agmatyne bez przeszkod z bialkiem i kreatyna?

     • Maksym Riznyk
      15 wrzesień 2016

      Przeciwwskazań nie ma ale chyba jest zakazana w Polsce jak by co ;)

     • dawid-6111416
      24 marzec 2017

      gdzie kupiles tona pompe odpiano richa podaj nazwe

      • Maksym Riznyk
       27 marzec 2017

       Myślę, że przez internet można zamówić na oficjalnej stronie 5%

      • Krystian-30404
       27 czerwiec 2017

       Stosuje cytruline od miesiaca i jestem bardzo zadowolony. Dzieki niej udalo mi sie przelamac stagnacje silowa w niektorych partiach i teraz znowu progresuje na biezaco :)