Liczne grono sportowców, poważnie traktujących pracę na treningach, nie wyobraża sobie przystąpienia do wysiłku fizycznego bez zastosowania suplementów odpowiedzialnych za zwiększenie wydolności, energii oraz motywacji. Produktami, o których mowa, są popularne boostery przedtreningowe, umożliwiające długotrwały wysiłek na najwyższych obrotach.


SPIS TREŚCI:

1. Boostery – skład i działanie

2. W jakim celu stosować boostery?

3. Co jeszcze stosować przed treningiem?

4. Suplementy potreningowe

Za rok będziesz żałował, że nie zacząłeś dzisiaj!
Zobacz metamorfozy naszych użytkowników:

Zobacz więcej!1. Boostery – skład i działanie

Co takiego sprawia, że boostery przedtreningowe tak skutecznie przygotowują organizm do sportów wytrzymałościowych i siłowych, zwiększając upragnioną pompę treningową? Cały sekret zawarty jest w ich przemyślanym składzie, w którym najczęstszymi składnikami są:


Cytrulina, arginina i agmatyna – ich działanie powoduje rozszerzenie średnicy naczyń krwionośnych oraz zwiększenie ciśnienia krwi. Przyspieszenie przepływu krwi usprawnia transport tlenu oraz składników odżywczych do mięśni. Odpowiednio dotlenione i „nakarmione” mięśnie mogą pracować efektywniej, a także szybciej się regenerują.


Beta-alanina – odpowiada za zwiększenie stężenia karnozyny, która reguluje gospodarkę kwasowo-zasadową w mięśniach, zapobiegając powstawaniu zakwasów.


Kreatyna – zwiększa siłę mięśni oraz przyspiesza syntezę nowych cząsteczek białek, budując w szybkim tempie beztłuszczową masę mięśniową.

Nie masz czasu? Nasi eksperci ułożą dla Ciebie plan. Kliknij tutaj!
Plany dietetyczne i treningowe
Plany dietetyczne i treningowe


2. W jakim celu stosować boostery?

Stosowanie boosterów przedtreningowych pozwala na progres wydolnościowo-siłowy dosłownie z treningu na trening, co w konsekwencji przekłada się na skuteczną motywację w postaci coraz lepszych wyników oraz osiągnięcie wymarzonej sylwetki.


3. Co jeszcze stosować przed treningiem?

Oprócz boosterów przed treningiem niezwykle ważne jest zaopatrzenie organizmu w niezbędne wartości odżywcze, potrzebne do jego prawidłowej pracy.


Wśród nich znajdziemy między innymi białko, węglowodany oraz BCAA. Białko odpowiedzialne za rozbudowę masy mięśniowej należy spożyć około 45–60 minut przed treningiem. Węglowodany należy przyjąć na około

2 godziny przed w przypadku węglowodanów złożonych oraz około godziny

w przypadku węglowodanów prostych. BCAA to najpopularniejsze trzy aminokwasy egzogenne: leucyna, izoleucyna oraz walina. Stosowanie BCAA przed wysiłkiem wspiera rozbudowę mięśni oraz regeneruje je po samym treningu. Przyjmowanie BCAA przed treningiem dodatkowo działa antykatabolicznie.


Stosunek białka i węglowodanów przyjętych przed treningiem powinien wynosić około 1:1.


4. Suplementy potreningowe

Skoro już wiadomo, co stosować przed treningiem, teraz czas na informację na temat odżywek zalecanych po wysiłku. W tym przypadku sytuacja ma się bardzo podobnie, jak powyżej, z tym że proporcje spożycia węglowodanów do białka zmieniają się na 2:1.


Kluczowe znaczenie białka w procesie budowy muskulatury jest niepodważalne. Stanowi ono podstawowy budulec mięśni, niezbędny w ich regeneracji oraz przyroście. Zalecana dobowa dawka białka określana jest wzorem 2 g białka na 1 kg masy ciała. Dostarczane proteiny powinny być zarówno pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze odżywki białkowej.


Obok białka drugim najważniejszym elementem kuracji po treningu są węglowodany. Dostarczone do organizmu pozwalają uzupełnić glikogen, dzięki czemu mięśnie mają wystarczającą ilość energii do przeprowadzenia regeneracji.

REKLAMA
Rewolucja w spalaniu tłuszczu! Zobacz najskuteczniejsze spalacze
9,4
Trizer
137
Zobacz więcej Dieta GRATIS!
TRIZER To przede wszystkim zestaw! Producent zapewnia 30 dniową dietę oraz pełną opiekę dietetyków do każdego zakupionego Trizera!
Komentarze(3)
  • ~Nicco
   25 marzec 2016

   Kluczowe to są węglowodany, nie białko. To z nimi zwłaszcza mamy problem, żeby je dostarczyć w ilościach optymalnych, czyli przeważnie ogromnych. Wiadomo, kaloria kalorii nie równa. Prościej zjeść węgle pochodzące z "junk-foodów" czy słodyczy, gorzej już to idzie w przypadku wartościowych produktów pełnoziarnistych (kasze, ryże, makarony). Z drugiej jednak strony, produkty z pełnego ziarna zawierają sporo błonnika, który wcale nie jest aż taki dobry, jeżeli spożywa się go w ilościach >30g/dobę (problemy gastryczno-jelitowe). Proszę o artykuł nt. błonnika.

   • Maksym Riznyk
    25 marzec 2016

    Oczywiście, patrząc pod kątem problemów logistycznych związanych z trzymaniem diety, to faktycznie najbardziej problematyczne jest zapewnienie prawidłowej podaży węglowodanów. W przypadku białka jest to znacznie prostsze zadanie, zwłaszcza mając możliwość sięgnięcia po odżywki. Należy jednak zauważyć, że w przypadku gdy mamy dostarczyć bardzo dużą ilość węglowodanów - nie zawsze trzeba sięgać po wysokobłonnikowe produkty. Wyjątkowo można sięgnąć po np. biały ryż czy delikatniejsze kasze. Wkrótce postaramy się udostępnić artykuł poruszający to zagadnienie.

   • ~Karol
    22 luty 2017

    Świetną opcją są BCAA przed treningiem.