Testosteron to organiczny związek chemiczny, będący podstawowym, męskim, steroidowym hormonem płciowym, który spełnia w organizmie wiele ważnych celów i ma wiele funkcji. Jego zbyt mała ilość wpływa na ciało i samopoczucie negatywnie. Przede wszystkim jednak nie da się odpowiednio ukształtować sylwetki i zwiększyć siły, jeśli będzie go zbyt mało! Co w takim razie należy zrobić? Najlepiej rozpocząć suplementację boosterem testosteronu, czyli preparatem, który pomoże podnieść jego ilość. Poziom testosteronu w naturalny sposób spada wraz z wiekiem – borykają się z tym problemem wszyscy mężczyźni, w tym również

i sportowcy. Zażywanie właściwego preparatu, który pozwoli zażegnać ten kłopot, to nie wstyd, a rozsądna decyzja – dzięki temu można pomóc swojemu organizmowi w podniesieniu wydajności, ładnym wyrzeźbieniu sylwetki, zwiększeniu siły oraz energii (także do treningu!). W artykule nie tylko dokładniej wyjaśnimy, jak wysoki poziom testosteronu może pomóc, ale też przedstawimy ranking najlepszych obecnie boosterów testosteronu. Sprawdź, co warto kupić i dlaczego!

 

SPIS TREŚCI:

1. Czym jest booster testosteronu?

2. Boostery testosteronu – ranking 2017

3. Boostery testosteronu – czy są skuteczne? 

4. Tribulus terrestris

5. Kwas d-aspargainowy

6. Kozieradka pospolita

7. Epimedium

8. ZMA

9. Boostery testosteronu – podsumowanie

Zobacz więcej! -23 kg -11 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg

 

1. Czym jest booster testosteronu?

Słówko „booster” oznacza w polskim tłumaczeniu tyle co „wzmacniacz”. Czym jest więc booster testosteronu? Po prostu suplementem diety, który podnosi poziom tego ważnego dla zdrowia każdego mężczyzny hormonu, pozwalając mu utrzymać się na wysokim poziomie. Ten z kolei gwarantuje poprawę samopoczucia zarówno psychicznego, jak i fizycznego.

 

Podnosząc poziom testosteronu, możesz zyskać:

– wzrost energii, tak potrzebnej do wykonywania ćwiczeń i codziennego, aktywnego życia;

– szybszy rozwój masy mięśniowej;

– wyraźny wzrost siły mięśniowej;

– zagęszczenie struktury kośćca;

– zwiększenie pewności siebie;

– wzrost libido.

 

Prawidłowa ilość testosteronu mieści się w skali od 2,3 do 9,8 ng/ml. Przy tym jednak lepiej jest mieć go za dużo niż zbyt mało. Przy wskaźniku, który jest poniżej normy, może się pojawić ospałość, rozdrażnienie, przewlekłe przemęczenie fizyczne, impotencja, a także osłabienie siły mięśni i wyraźna utrata ich masy. Zaobserwować można za to przyrost tkanki tłuszczowej. Jak więc widać, boostery testosteronu są jak najbardziej potrzebne. Ale czy są też skuteczne? I jakie najbardziej?

 

2. Boostery testosteronu – ranking 2017

Na rynku suplementów diety co jakiś czas pojawiają się nowości – jedne są mniej, a inne bardziej skuteczne. Dlatego też osoba, która nie zna się na tym zbyt dobrze, może być skołowana – co najlepiej wybrać?

 

Jeśli chodzi o obecne suplementy diety tego typu (bo – jak wiadomo – wkrótce mogą się pojawić nowsze, inne, lepsze, więc warto na bieżąco śledzić aktualizowane rankingi), na pierwszym miejscu zdecydowanie znajduje się ANABOLIC FREAK od PharmaFreak. To zdecydowany lider wszelkich rankingów.

 

 

Na kolejnych miejscach zaś uplasowały się:

2. TESTOSTERONE BOOSTER od Six Star Pro Nutrition

3. DAA (D-Aspartic Acid) od PrimaForce

4. P6 od firmy Cellucor

5. Z-Core PM od MusclePharm

6. TEST HD od firmy MuscleTech

 

ANABOLIC FREAK jest boosterem testosteronu pełnym witamin

i minerałów. Zawiera dużo kwasu D-asparaginowego. Jest to organiczny związek chemiczny, należący do endogennych aminokwasów, skręcający płaszczyznę światła spolaryzowanego w prawą stronę. To bardzo ważny aminokwas, który w swej naturalnej wersji występuje między innymi

w jądrach. Kwas ten pobudza produkcję testosteronu, pomagając podnieść jego ilość. Aktywność hormonalną reguluje też między innymi zawarta

w preparacie witamina B6.

 

Ogromną zaletą ANABOLIC FREAK jest właśnie skład – wszystkie składniki, które znalazły się w preparacie, służą osiągnięciu konkretnego celu, czyli ogólnej poprawie stanu organizmu, a także wzrostowi testosteronu, który z kolei wspomoże budowę tkanki mięśniowej, o jakiej się marzy! Składniki wspomagają regulację procesów anabolicznych, które zachodzą w ciele

w okresie okołotreningowym. Jest to z pewnością idealna odżywka dla wszystkich kulturystów, sportowców, ale i tych, którzy po prostu chcą zachować prawidłowy poziom tego hormonu, a także poprawić swój wygląd. ANABOLIC FREAK działa z wielką siłą – wspomaga wydzielanie hormonów anabolicznych i pozwala na długotrwałe utrzymanie tego efektu. Przy tym – co bardzo istotne – ten booster testosteronu posiada też działanie antyoksydacyjne, więc nie trzeba się obawiać wzrostu ilości wolnych rodników, mimo intensywnego wysiłku.

 

Wszystkie inne preparaty, które znalazły się w rankingu, również rewelacyjnie działają! Cieszą się doskonałymi opiniami wśród ludzi, którzy już mogli je wypróbować! Suplementy diety z kwasem D-asparaginowym

w składzie wpływają na cały organizm, nie tylko pomagając w ciężkim wysiłku fizycznym, jaki jest udziałem wszystkich osób, które pragną idealnie wyrzeźbić swoją sylwetkę i zwiększyć masę mięśniową, lecz również umożliwiając zażycie odpowiedniego wypoczynku po takim wysiłku. Warto wiedzieć, że prawidłowy poziom testosteronu odpowiada też za jakość snu

i koncentrację. A to bardzo ważne, by móc zregenerować siły i właściwie funkcjonować na co dzień.

 

3. Boostery testosteronu – czy są skuteczne? 

Wiele osób chciałoby wypróbować boostery testosteronu, jednak zastanawiają się, czy rzeczywiście są one skuteczne, a zatem czy warto wydawać na nie pieniądze. Niewątpliwie wybór jest bardzo duży i nie wszystkie spośród obecnych na rynku preparatów cechują się jednakową skutecznością, jednak przedstawione wyżej w rankingu suplementy diety naprawdę działają. To odżywki, które zwiększają efektywność treningu siłowego, przyspieszają wzrost masy mięśniowej oraz siły mięśni, a także pomagają im się zregenerować po wysiłku.

 

Boostery testosteronu trzeba jednak właściwie stosować – zawsze zgodnie

z przeznaczeniem i zaleceniami umieszczonymi na opakowaniu. Z uwagi na fakt, że wspierają one utrzymanie wysokiego poziomu testosteronu, są przeznaczone dla osób dorosłych. Przy tym na pewno nie powinno się ich stosować zbyt wcześnie, gdyż w przypadku osób zbyt młodych ingerencja

w gospodarkę hormonalną może prowadzić do wystąpienia zaburzeń hormonalnych. Jeśli jednak zastosujemy się do wszystkich wskazań

i wybierzemy preparaty o odpowiednim składzie, możemy liczyć na to, że będą skuteczne – i pomogą osiągnąć cel!


4. Tribulus terrestris

Mniej skomplikowana i polska nazwa tego środka to buzdyganek ziemny. Posiada ona szeroką historię zastosowania wśród starożytnych ludów zamieszkujących tereny Grecji, Chin i Indii, które wykorzystywały liście tej rośliny jako afrodyzjak.

 

Z racji swojej skuteczności tribulus jest jednym z najczęściej zakupowanych boosterów testosteronu. Za jego efektywność odpowiadają saponiny steroidowe, które powodując wzrost hormonu luteinizującego, stymulują jądra do większej syntezy testosteronu.

 

Wpływ suplementacji ekstraktem z buzdyganka na poziomy testosteronu został przedstawiony w badaniu przeprowadzonym na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Mężczyźni w wieku 45–60 lat przyjmujący tribulusa przez 12 tygodni doświadczyli znacznego wzrostu testosteronu oraz innych anabolicznych hormonów: insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF-1) i hormonu wzrostu.

 

 

Oprócz poprawy wyników siłowych i ilości masy mięśniowej anegdotyczne historie wskazują na wzrost libido i sprawności seksualnej.


5. Kwas d-aspargainowy

Jest to nic innego jak aminokwas, który jest bratem bliźniakiem

kwasu l-aspargainowego, który znajduje się w każdym produkcie spożywczym bogatym w białko. Kwas d-aspargainowy jest magazynowany

w naszym ciele w jądrach, konkretnie w komórkach Leydiga odpowiedzialnych za produkcję testosteronu. Większa dostępność tego aminokwasu pomaga stymulować transport cholesterolu, który jest budulcem wymaganym do stworzenia testosteronu. Dodatkowym plusem przyjmowania tego środka jest stymulacja spermatogenezy, czyli produkcji spermy. Jedno badanie przeprowadzone na ludziach pokazało, że niecałe 3 gramy dziennie pozwalają na wzrost płodności.

 

Największy wzrost testosteronu w badaniach wynosił 42%, co wymagało tylko 12-dniowej suplementacji. Jednak efekt jest zauważalny najpewniej jedynie wśród mężczyzn w średnim wieku. Jedno badanie, w którym średnia wieku wynosiła 24 lata, wskazywało wręcz na negatywne efekty suplementacji kwasem d-aspargainowym.

 

 

6. Kozieradka pospolita

Pomimo nazwy to zioło wcale nie jest pospolite i nie powinno być ignorowane. Pochodzi z rejonów Indii, gdzie jest tradycyjnie wykorzystywane, by podnieść libido.

 

Jest efektywne, ponieważ zawiera inhibitory 5-alfa-reduktazy, które ograniczają konwersję testosteronu do dihydrotestosteronu. To skutkuje relatywnym wzrostem męskiego hormonu.

 

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Mary Hardin-Baylor w Teksasie pokazało, że 500 mg ekstraktu z kozieradki dziennie pomaga młodym mężczyznom na większą utratę tkanki tłuszczowej i zbudowanie masy mięśniowej po 8 tygodniach stosowania.


7. Epimedium

Epimedium wspiera produkcję testosteronu dzięki zawartości ikaryny – flawonolu stymulującego pracę organów reprodukcyjnych. Ta roślina posiada bogatą historię wykorzystania w tradycyjnej chińskiej medycynie, jej skuteczność jest także wspierana przez odkrycia naukowe, głównie przeprowadzone na zwierzętach.

 

Jej działanie jako afrodyzjaku i środka poprawiającego funkcjonowanie narządów płciowych zasługuje na wyróżnienie. Ikaryna jest bowiem inhibitorem enzymu PDE5, dzięki czemu wspomaga rozluźnienie naczyń mięśni gładkich penisa, poprawiając dopływ krwi.


8. ZMA

ZMA nie jest pojedynczą substancją, ale połączeniem 3 ważnych mikroelementów – cynku, magnezu i witaminy B6. Chociaż wszystkie możemy znaleźć w naszym pożywieniu, to nieodpowiednia dieta i styl życia mogą prowadzić do niedoborów. Szczególnie braki cynku i magnezu mogą prowadzić do spadku odporności, wzrostu kortyzolu oraz spadku testosteronu.

 

U osób z niedoborami tych mikroelementów suplementacja ZMA może pomóc unormować poziom testosteronu.


9. Boostery testosteronu – podsumowanie

Testosteron jest z pewnością potężnym hormonem, którego wzrost przekłada się na poprawę wyników sportowych i rozbudowę masy mięśniowej – jednak należy pamiętać, że boostery testosteronu są szczególnie skuteczne u osób z zaniżonym poziomem tego hormonu. Istnieją nieliczne dowody na korzyści ich przyjmowania u osób zdrowych i młodych, szczególnie w perspektywie treningu siłowego, jednak rezultaty nie zawsze muszą być powalające.

Komentarze(15)
  • ~Koksik
   26 lipiec 2016

   Witam, jaki najbardziej do masy polecacie??

   • Maciej Jędrejko
    27 lipiec 2016

    Na sam początek proponujemy sprawdzenie ZMA gdyż dodatkowo uzupełnia mikroskładniki w diecie.

   • ~MARClacomare
    13 grudzień 2016

    Odwiedziłem wszystkie sklepy zielarskie, apteki itp. I nigdzie nie było buzdyganka ;c Zna ktoś może jakiś konkretny sklep w W-wa gdzie można dostać tą roslinke ?

    • ~quert
     13 grudzień 2016

     ..na allegro masz mnóstwo mielonej kozieradki albo w kapsułkach.

     • ~quert
      13 grudzień 2016

      ..buzdyganka też..

      • ~Damian
       8 listopad 2017

       Idź do pierwszego lepszego sklepu z suplementami diety i powiedz, że chcesz "Tribulus" i dostaniesz to czego chcesz.

      • ~dragon
       18 styczeń 2017

       W stanach także robili testy związane z tribullusem i doszli do wniosku, że to zapychacz muszli klozetowej. Prócz podnoszenia ciśnienia krwi nie wykazał podniesienie teścia u zdrowych i młodych mężczyzn. Prawdą jest, że w średnim wieku pewnie się sprawdza o ile ktoś nie ma nadciśnienia.....

       • ~dragon
        18 styczeń 2017

        Udowodnione jest, że ZMA podnosi teścia, trening siłowy, masaż kulek i filmy porno. Z tym ostatnim to spokojnie aby się nie uzależnić....

        • ~Wwapdoen
         27 styczeń 2017

         Mam pytanie: mozna laczyc np. ZMA z buzdygankiem? Czy to juz by byla przesada?

         • Maciej Jędrejko
          31 styczeń 2017

          Oba suplementy są w 100% naturalne dlatego nie ma obawy o ryzyko dla zdrowia.

          • ~Matka
           28 luty 2017

           Maciej Jedrejko, to bardzo ciekawy pogląd, jeżeli coś jest naturalne to nie ma ryzyka dla zdrowia?

           • Maciej Jędrejko
            2 marzec 2017

            Mówimy tutaj o tym konkretnym przypadku :) ZMA jest konglomeratem cynku, magnezu i witaminy B6 będące niezbędnymi mikroelementami naszej diety. Buzdyganek jest stosowany długo jako środek na poprawę sprawności seksualnej, więc jest to też informacja dająca jakiś gwarant bezpieczeństwa.

           • ~Mareczke
            14 czerwiec 2017

            Testosteron w przypadku mężczyzn rośnie wraz z wiekiem aż do granicy 25-26 lat po tej granicy produkcja tego hormonu zaczyna spadać.
            Tak więc te boostery nadają się dla mężczyzn 25+

            • ~Jozek
             14 czerwiec 2017

             Woow zarabisty artykuł xd

             • Maksym Riznyk
              19 czerwiec 2017

              Cieszymy się, że trafiliśmy w gust :)