Wiele trenujących osób popełnia błąd, doprowadzając swój organizm do stanu przetrenowania, co powoduje niemożność osiągania dalszych postępów. Przecież z pojawieniem się przetrenowania ciężko jest wykonywać ćwiczenia nawet z bardzo minimalnym obciążeniem.

A doprowadzić swój organizm do takiego stanu jest bardzo łatwo. Trudniej jest poradzić sobie z konsekwencjami.

 

SPIS TREŚCI:

1. Przetrenowanie – co to jest?

2. Przetrenowanie – objawy

3. Przetrenowanie – przyczyny

4. Przetrenowanie – jak uniknąć?

Zobacz więcej! -23 kg -10 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -11 kg

 

 

1. Przetrenowanie – co to jest?

Pierwszy raz przetrenowanie opisał McKenzie. Według niego, jest to przede wszystkim załamanie systemu nerwowego. Później pojawił się pogląd, że jest to zjawisko nieprzystosowania w połączeniu z naruszeniem zdolności regulacyjnych organizmu.


Najprościej, przetrenowanie można nazwać naruszeniem równowagi pomiędzy regeneracją a treningiem. Jest to stan organizmu, w trakcie którego nie dochodzi do pełnej regeneracji po ciężkim obciążeniu.


2. Przetrenowanie – objawy

Istnieją trzy etapy przetrenowania i każdy z nich ma swoje objawy. Pierwszy etap to przemęczenie czyli ostatni etap zmęczenia. Objawy to głównie ospałość i ogólne zmęczenie. W odróżnieniu od zwykłego zmęczenia, które jest normalnym stanem fizjologicznym organizmu, przemęczenie może doprowadzić do zmian patologicznych.


Kolejny etap to przeciążenie. Może powstawać zarówno w jednym mięśniu, jak i w całej grupie mięśniowej. W początkowej fazie przeciążenie przebiega absolutnie bezobjawowo. Można je wykryć tylko za pomocą badań medycznych. Jeżeli nie zostanie wykryte odpowiednio wcześnie, może doprowadzić do poważnych problemów, w tym do chorób niektórych narządów.


I ostatni etap - przetrenowanie. Głównym objawem jest nerwica, którą powoduje nadmierne napięcie w układzie nerwowym. W tym czasie człowiek jest wyjątkowo drażliwy. Pojawia się niechęć do treningów, zaburzenia snu, zmieniają się parametry fizjologiczne, a w szczególności zwiększa się częstość akcji serca i dochodzi do zaburzeń koordynacji ruchowej. Występują również zaburzenia hormonalne, a zmniejszenie produkcji hormonów anabolicznych niekorzystnie wpływa na mięśnie. I właśnie ten ostatni etap jest najgroźniejszy dla organizmu.


3. Przetrenowanie – przyczyny

Aby uniknąć przetrenowania, przede wszystkim trzeba znać przyczyny powstawania takiego stanu. W zasadzie istnieje kilka kluczowych punktów, które prowadzą do przetrenowania:

– praca z maksymalnym obciążeniem podczas jednego powtórzenia. Najgorzej, jeżeli nie jesteś do tego odpowiednio przygotowany. Jest to bardzo duże obciążenie dla centralnego układu nerwowego i jego regeneracja trwa ok. tygodnia;


– zbyt częsta praca na treningach aż do „odmowy”. Robimy tak głównie po to, by zwiększyć intensywność treningową. Niestety, układ nerwowy cierpi

i po prostu nie nadąża z regeneracją;


– zbyt częste i długie treningi. Zazwyczaj dotyczy to początkujących kulturystów. Mięśnie i więzadła po prostu nie nadążają całkowicie wypocząć;


– monotonny trening. Korzystniej będzie jeżeli co 3–4 tygodnie będziesz wprowadzał zmiany w treningu, dostosowując go do własnych odczuć oraz zdolności regeneracyjnych. Dzięki temu układ nerwowy nie zdąży się przemęczyć;


– stres, problemy ze zdrowiem, problemy rodzinne itp. Wszystko to może być przyczyną przetrenowania;

 

– brak snu. Aby nasz organizm mógł prawidłowo funkcjonować oraz regenerować się, potrzebna jest odpowiednia ilość snu. Szacuje się, że dla młodej aktywnej osoby, czas ten oscyluje pomiędzy 7–8 h;


– źle dostosowana dieta. Sposób odżywiania ma bezpośrednie przełożenie na naszą efektywność. Prawidłowo zbilansowana dieta pozwoli na właściwe odżywienie organizmu oraz wypoczynek.


4. Przetrenowanie – jak uniknąć?

Osiągnąć stan przetrenowania, jak pisałem wyżej, jest bardzo łatwo, ale wychodzenie z niego sprawia dużo problemów. Co prawda, do etapu trzeciego jest dość ciężko dojść, ale pierwszy i drugi są bardzo często spotykane.

 

Aby uniknąć przetrenowania, należy stosować się do następujących zasad:

– przerwy w treningach – po 4–5 tygodniach ciągłych treningów koniecznie zrób tydzień odpoczynku lub tzw. deload, czyli krótko mówiąc, trening o obniżonej objętości oraz intensywności.


– odpowiedni program treningowy – większość początkujących osób bierze programy z internetu. A tam głównie są treningi dla profesjonalistów, którzy mają bardziej rozwiniętą regenerację organizmu, co jest zasługą wieloletnich treningów;


– odpoczynek jest bardzo ważny – pilnuj odpowiedniej pory i ilości snu;


– prawidłowe odżywianie – jedzenie w wielu aspektach stanowi klucz do sukcesu. Nie przejadaj się ani nie głoduj. Twoja dieta musi być dobrze zbilansowana i dostosowana do ciebie, twoich treningów i twojego trybu życia;


– dbaj o odporność organizmu – staraj się zapobiegać przeziębieniom

i innym chorobom, a jeżeli już zachorujesz to przestrzegaj procesu leczenia;


– staraj się ograniczać czynniki wywołujące stres.


Przestrzegając powyższych zasad, masz bardzo duże szanse na uniknięcie przetrenowania, a co za tym idzie, nie będziesz musiał na dłużej rezygnować z treningów.

 

 

Bibliografia

Orzech J., Monografia treningu siły mięśniowej. Siła mięśni człowieka, 2, Tarnów 2002.
Israel S., O przetrenowaniu z internistycznego i fizjologicznego punktu widzenia, "Sport Wyczynowy", 1976.
Gieremek K., Dec L., Zmęczenie i regeneracja sił. Odnowa biologiczna, AWF, Katowice 2000.
Jaskólski A., Podstawy fizjologii wysiłku fizycznego, AWF, Wrocław 2002.