Czas to nasze błogosławieństwo oraz przekleństwo. Z jednej strony daje nam ogrom możliwości, z drugiej ogranicza nasze działania. A jak wygląda to w przypadku treningu na siłowni? Czy warto patrzeć na zegarek, będąc na treningu? Na te i inne pytanie znajdziesz odpowiedź poniżej. Warto jednak dobrać optymalny czas treningu dopasowany do własnych możliwości oraz celu treningowego.


SPIS TREŚCI:
1. Optymalny czas treningu – różne podejścia

2. Ile powinien trwać optymalny trening?

3. Czas treningu w świetle badań naukowych

Zobacz więcej! -23 kg -11 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg1. Optymalny czas treningu – różne podejścia

W kwestii podejścia do samego czasu trwania treningu można powiedzieć, że ten temat (pomimo iż już wielokrotnie wałkowany) nadal jest pełen kontrowersji, różnych opinii oraz przede wszystkim różnych podejść osób ćwiczących amatorsko i trenerów personalnych czy zawodowych kulturystów rodem zza oceanu.


W zasadzie każdy ma swoją teorię. Jest w tym dużo racji, gdyż czas treningu powinien być dostosowany do naszego doświadczenia, stażu treningowego, możliwości czasowych oraz celu, jaki przed sobą postawiliśmy. W doborze odpowiedniego planu treningowego powinniśmy kierować się również swoim genotypem, gdyż on również narzuca nam konkretne wskazówki dotyczące częstotliwości, czasu i intensywności treningów.


2. Ile powinien trwać optymalny trening?

Najczęściej można spotkać się z opinią, iż trening siłowy nie powinien trwać dłużej niż 60-90 minut. Jest w tym dużo racji, gdyż po tym czasie glikogen zawarty w organizmie ulega całkowitemu zużyciu i w celu zaspokojenia głodu na składnik energetyczny nasz bystry organizm zacznie korzystać z glikogenu zawartego w mięśniach. To nie jest pocieszającym stwierdzeniem, gdy zależy nam przecież na rozbudowie masy mięśniowej.


Oczywiście wiele w tej kwestii zależy od naszego celu, etapu, na którym w danej chwili jesteśmy i diety, bo to ona także determinuje to w jaki sposób możemy ćwiczyć. Zawodowi kulturyści ćwiczą nawet 2 godzinny dziennie, niekiedy wykonują dwa ciężkie treningi w ciągu jednego dnia – lecz należy pamiętać o tym, że są to zawodowcy.


Poza tym nawet oni na bieżąco muszą dostarczać brakujące składniki do organizmu, aby ograniczyć katabolizm mięśni, a więc efekt uboczny długotrwałego treningu, podczas którego organizm „zjada” swoje mięśnie w celu dostarczenia energii do kontynuowania wzmożonej aktywności ruchowej.


3. Czas treningu w świetle badań naukowych

Obie opinie jest w stanie pogodzić najnowsze odkrycie naukowców, zgodnie z którym najlepszym rozwiązaniem jest intensywny trening w czasie 45 minut.


Według najnowszych badań to właśnie w czasie 45 minut ćwicząc bardzo intensywnie, nie tylko zbudujemy lepszą muskulaturę, ale również szybciej spalimy podskórną tkankę tłuszczową.


Osiągane efekty to nie tylko czas treningu, ale także dieta, odpowiednia ilość kalorii spożywana w ciągu dnia i woda dostarczana, którą należy pić w wartości od 3 do nawet 5 litrów! Wszystko to przyczynia się do efektywności treningu.

Komentarze(9)
  • ~marek
   17 sierpień 2016

   Czy na czas trenigu skłąda się też czas trwania rozgrzewki i rozciagania po treningu?

   • Maksym Riznyk
    18 sierpień 2016

    Nie, dane liczby dotyczą treningu właściwego.

    • ~Olek
     30 marzec 2017

     Rozgrzewka 15 minut, ale jak kto woli, czyli godzinkę trzeba poświęcić.

     • Maksym Riznyk
      10 kwiecień 2017

      U mnie z kolei rozgrzewka około 25 minut ;)

     • ~Anubis
      1 luty 2017

      Czy kardio orbitrek 45 min tez zalicza sie do treningu wlasciwego?

      • Maksym Riznyk
       2 luty 2017

       Tak, możemy zaliczyć do cardio ale zdecydowanie lepiej sprawdzają się interwały :) Co do zaliczenia co do czasu, raczej nie jest zaliczany do treningu właściwego za owy uważamy trening siłowy.

      • ~piotr
       26 sierpień 2017

       Każdy według swojego uznania

       • Maksym Riznyk
        30 sierpień 2017

        Wychodząc z własnych treningowych preferencji 1,5 h

       • ~Grzegorz
        13 grudzień 2017

        Mi trening zajmuje równo godzinę- o dziwo bez patrzenia na zegarek ;-)