Chociaż każdy mężczyzna robił to chociaż raz w życiu, a spora część oddaje się tej przyjemności regularnie, to nigdy o tym nie rozmawiamy. Masturbacja, bo o niej mowa, jest niestety tematem tabu, przez co bardzo rzadko mówi się o niej i odpowiada na pytania z nią związane.


Jednym z najważniejszych pytań dotyczących masturbacji, jakie zadają sobie faceci chodzący na siłownię, jest kwestia wpływu na poziom testosteronu. Jest to świetne pytanie, biorąc pod uwagę ilość sprzecznych opinii, jakie można znaleźć w internecie.


Sam pomysł wziął się zapewne z tego, że większość testosteronu jest produkowana w jądrach, a w czasie ejakulacji może dojść do przerwania stabilnej pracy jąder. Czy jest w tym choć trochę prawdy?


SPIS TREŚCI:

1. Wpływ masturbacji na testosteron – badania

2. Masturbacja a testosteron – podsumowanie

3. Inne hormony i neuroprzekaźniki

4. Różnice pomiędzy stosunkiem a masturbacją

Zobacz więcej! -23 kg -10 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -11 kg1. Wpływ masturbacji na testosteron

Testosteron ma minimalny wpływ na orgazm, jednak wysokie poziomy tego hormonu regulują pragnienia doświadczeń seksualnych oraz libido.

W krótkim oknie czasowym masturbacja zdaje się mieć minimalny wpływ na poziomy testosteronu.


Zostało to wykazane w badaniu opublikowanym w dzienniku naukowym „World Journal of Urology”. 10 zdrowych mężczyzn zakwalifikowanych do badania zostało usadzonych w pokoju z dostępem do filmu pornograficznego i poproszonych o masturbację aż do ejakulacji. W tym okresie mierzone były poziomy kilku hormonów, w tym testosteronu, którego stan jednak nie zmienił się w żaden znaczący sposób w trakcie i po zakończeniu interwencji badawczej.


Jednak mężczyźni zostali jeszcze poproszeni o 21 dni abstynencji od masturbacji, po których powrócili do laboratorium i ponowili test. W trakcie orgazmu i po nim wciąż nie dostrzeżono żadnych fluktuacji w poziomie testosteronu, ale zauważono znacznie większe spoczynkowe poziomy tego hormonu.Jakby na potwierdzenie tych obserwacji zespół naukowy z Chin także nakazał grupie mężczyzn powstrzymać się od masturbacji na okres kilkunastu dni. Każdego dnia mierzono poziomy testosteronu, które w ciągu dni 1–6 były stabilne, jednak siódmego dnia abstynencji u każdego z mężczyzn zauważono duży skok testosteronu, który wynosił średnio 145% poziomu podstawowego.2. Masturbacji a testosteron – podsumowanie

W ostatecznym rozrachunku widzimy, że masturbacja nie ma większego wpływu na poziomy testosteronu w krótkim oknie czasowym. Jednak

z drugiej strony kompletne powstrzymanie się od tego typu aktywności seksualnej powinno prowadzić do znacznego podniesienia poziomu testosteronu, a wzrost będzie miał miejsce około 7 dni po ostatniej masturbacji.


Obecnie nie istnieją żadne inne badania podważające rezultaty dwóch powyższych badań. Spekuluje się, że jest to mechanizm ewolucyjny mający na celu wzrost popędu seksualnego u samca i zwiększenie szans na spłodzenie potomstwa.


3. Inne hormony i neuroprzekaźniki

Orgazm jest silnym czynnikiem wpływającym na pracę całego organizmu

i chociaż nie ma dużego wpływu na poziomy testosteronu, to oddziałuje na inne systemy.


Powszechnie wiadomy jest wpływ ejakulacji na układ sercowo-naczyniowy. Zarówno podczas seksu, jak i samego orgazmu można zaobserwować wzrost tętna, ciśnienia krwi i poziomu hormonów: adrenaliny oraz noradrenaliny.


Najważniejszą zmianą hormonalną jest wzrost prolaktyny, który obserwowany jest krótko po szczytowaniu. Za sekrecję prolaktyny odpowiada przysadka mózgowa, a jej wzrost, szczególnie w tym przypadku, ma na celu supresję dalszych pragnień seksualnych. Ten hormon ma także wpływ na pracę i funkcjonowanie narządów seksualnych, w przypadku mężczyzn prowadząc do relaksacji mięśni gładkich.Ważnym elementem jest także dopamina, która jest neuroprzekaźnikiem, potocznie nazywanym jednak hormonem szczęścia. Trafna nazwa, biorąc pod uwagę, że dopamina odpowiada za uczucia euforii – nie tylko w czasie orgazmu, ale wszystkiego, co sprawia nam radość. Nadmierna stymulacja dopaminy może w końcu prowadzić do uzależnienia.


4. Różnice pomiędzy stosunkiem a masturbacją

Chociaż dla wielu mężczyzn „orgazm to orgazm”, to jednak wygląda na to, że kontekst, w jakim został wywołany, ma wpływ na reakcję hormonalną organizmu.


Masturbacja nie ma większego wpływu na poziomy testosteronu, jednak seks z inną osobą już tak. Dla przykładu w jednym badaniu śledzącym

44 mężczyzn odwiedzających klub nocny zauważono, że grupa, która uprawiała seks, odnotowała 72% wzrostu testosteronu, natomiast w grupie mężczyzn jedynie oglądających kobiety wzrost wynosił 11%!


Jeśli masturbacja nie przynosi podobnych efektów, to zapewne ejakulacja nie jest czynnikiem wyłącznie odpowiedzialnym za obserwowane w czasie stosunku zmiany hormonalne. Niewykluczone, że to kontakt z kobietą – zapach jej feromonów – wzbudza w mężczyznach taką reakcję. A może po prostu wynika to z włożonego w stosunek wysiłku fizycznego. Faktem jest jednak, że kontakt z prawdziwą osobą zawsze jest lepszy.

REKLAMA
16-krotny Mistrz Świata Jarosław Olech stosuje Nr 1 na wzrost siły i masy mięśniowej
Darmowa dostawa!
+ Indywidualny plan dietetyczny + Poradnik treningowy