Zasada treningu opracowana przez Joe Weidera zazwyczaj jest stosowana

w okresie przedstartowym w celu poprawienia definicji i jakości umięśnienia. A jak wygląda kwestia z treningiem jakościowym w okresie budowania masy mięśniowej? Czy jest to dobre rozwiązanie? W poniższym artykule wszystko wyjaśnię!

 

SPIS TREŚCI:

1. Trening jakościowy – na czym polega?

2. Objętość treningowa a intensywność treningowa – to nie to samo!
3. Jakie korzyści daje trening jakościowy?

4. Podsumowanie

Zobacz więcej! -23 kg -10 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -11 kg

 


1. Trening jakościowy – na czym polega?

Trening jakościowy polega na skracaniu przerw odpoczynku pomiędzy seriami. Najważniejsze, aby zachować jednak tę samą liczbę powtórzeń,

a nawet wykonać większą w całej jednostce treningowej. Taka forma treningu przyczynia się do rozwoju włókien czerwonych, które są ważne (ale nie najważniejsze) podczas budowania masy mięśniowej. Nie mogą być priorytetem naszego treningu. Dlaczego?


Ponieważ poprzez skrócenie przerw odpoczynku pomiędzy seriami wchodzimy w strefę treningu interwałowego, a to prowadzi do wzrostu wytrzymałości siłowej – co nie jest tak ważne podczas budowy masy mięśniowej. W czasie takiego treningu pracujemy w dużym stopniu

nad rozwojem małych, słabych, ale wytrzymałych włókien czerwonych, których wzrost jest niezbędny do rozwoju mięśni, lecz nie najważniejszy!

 


2. Objętość treningowa a intensywność treningowa – to nie to samo!

Warto zwrócić uwagę na często występujący błąd podczas układania planu treningowego – mylenie objętości treningowej z intensywnością treningową. Objętość treningowa jest to nic innego jak liczba dni treningowych w całym cyklu, liczba ćwiczeń w treningu, liczba serii w danym ćwiczeniu i liczba powtórzeń. Natomiast w skład intensywności treningowej wchodzi: %CM (ciężar maksymalny do wykonania jednego powtórzenia), tempo ćwiczeń oraz czas wykonywanych powtórzeń.

3. Jakie korzyści daje trening jakościowy?

Trening jakościowy ma wiele korzyści, między innymi:
– zwiększa wytrzymałość siłową,

– daje nowy bodziec mięśniom,

– powoduje szybsze spalanie tkanki tłuszczowej,

– poprawia wyrazistość i definicję mięśni,

– przyczynia się do skrócenia jednostki treningowej,

– zmniejsza obciążenie stawów poprzez zmniejszenie ciężaru.

4. Podsumowanie
Trening jakościowy jest efektywny i zasługuje na sporo uwagi,

lecz polecam go bardziej osobom, które chcą pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, oraz tym, którzy pragną zwiększyć wytrzymałość. W okresie masowym, ze względu na wysoką intensywność, nie jest dobrym rozwiązaniem.

 

W takim przypadku proponuję skupić się na innej metodzie treningowej (mniej intensywnej), a dodatkowo dołączyć standardowy trening aerobowy, co pozwoli nam zachować tkankę tłuszczową na odpowiednim poziomie podczas budowania masy mięśniowej.

 

REKLAMA
16-krotny Mistrz Świata Jarosław Olech stosuje Nr 1 na wzrost siły i masy mięśniowej
Darmowa dostawa!
+ Indywidualny plan dietetyczny + Poradnik treningowy