Próbowałeś już niemal wszystkiego i nadal nie możesz skutecznie poradzić sobie ze zredukowaniem wagi? Ciągle katujesz się restrykcyjnymi dietami, które przynoszą krótkotrwałe efekty okupione potężnym efektem jo-jo? Twoje życie wygląda jak typowa parabola składająca się z okresów ascetycznej diety i napadowego obżarstwa?


Może tym razem warto spróbować podejść do tego problemu trochę inaczej

i w końcu poradzić sobie z dodatkowymi kilogramami raz na zawsze? Przede wszystkim musisz sobie uświadomić, że w przypadku redukcji gwarancją sukcesu nie jest szybka utrata kilogramów, lecz długoterminowa zmiana stylu życia i zwiększanie świadomości dietetycznej. Poznaj cztery proste zasady, dzięki którym twoje redukcyjne wyzwanie tym razem nie okaże się fiaskiem.


SPIS TREŚCI:
1. Wprowadzaj zmiany stopniowo
2. Podkręć metabolizm
3. Nie nastawiaj się na szybką utratę wagi
4. Rozpisz dietę i zaplanuj taktykę

Zobacz więcej! -23 kg -11 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg1. Wprowadzaj zmiany stopniowo
Jedną z najczęstszych przyczyn twojego niepowodzenia jest zastosowanie zbyt wielu bodźców na raz. Nigdy wcześniej nie trenowałeś, nie przestrzegałeś żadnej diety, nie ograniczałeś cukrów prostych i spożycia alkoholu? Nic dziwnego, że jeżeli nagle zaczniesz trenować 5 razy w tygodniu i będziesz przestrzegać drakońskiej diety, twoje ciało najnormalniej w świecie się zbuntuje. Zastosuj technikę małych kroków i wprowadzaj zmiany stopniowo, ale regularnie. Twój organizm niezaadoptowany do wysiłku fizycznego będzie szybko reagował nawet na małe bodźce. Nie ma więc potrzeby rzucać się na „głęboką wodę”, gdzie prawdopodobieństwo porażki jest dużo większe.


Rozpisz stopniową taktykę i wdrażaj ją krok po kroku, co tydzień wprowadzaj kolejne wyzwania, na przykład:
a) ogranicz słodycze;
b) trenuj co drugi dzień przez godzinę;
c) rozpisuj dietę z małym ujemnym bilansem kalorycznym;
d) dodaj jeden trening w tygodniu;
e) całkowicie wyeliminuj słodycze;
f) trenuj codziennie;
g) obetnij kolejne 200 kcal z diety.


2. Podkręć metabolizm
Długotrwała głodówka to najprostszy sposób na spowolnienie metabolizmu. Organizm, któremu nie dostarczasz pożywienia przez około 6 godzin, zaczyna aktywować mechanizmy obronne na zasadzie: „głodzi mnie, więc muszę zacząć oszczędzać”. Zasada jedz mniej, ale częściej, wydaje się więc najtrafniejszym rozwiązaniem. Innym sposobem podkręcenia metabolizmu może być spożywanie białka w każdym posiłku. Od czasu do czasu korzystne będzie też zrobienie cheat meal w zamian za całotygodniowe trzymanie diety (dzięki temu podniesiesz poziom leptyny – hormonu sytości, który drastycznie spada podczas długotrwałej diety, utrudniając dalszą utratę wagi). Postaraj się jednak, żeby jeden posiłek odchodzący od diety nie przekształcił się cheat day, cheat week czy cheat month.

3. Nie nastawiaj się na szybką utratę wagi
Nie przybrałeś 20 kilogramów przez jedną noc, więc nawet najlepiej dobrana dieta i plan treningowy nie spowodują, że w ciągu jednego dnia je spalisz. Tempo utraty kilogramów jest procesem indywidualnym i zależy od wielu czynników, między innymi od ilości tkanki tłuszczowej, płci oraz tego, jak bardzo jesteś czuły na bodźce treningowe i dietę.


Przykładowo: 90-kilogramowy mężczyzna z 20% tłuszczu w fizjologicznych warunkach jest w stanie palić około 1 kilograma tłuszczu tygodniowo. Z kolei 50-kilogramowa kobieta z około 14% tkanki tłuszczowej w warunkach fizjologicznych jest w stanie zrzucić około 0,5 kilograma tłuszczu tygodniowo. Łatwo więc się domyślić, że jeżeli waga będzie spadać zbyt szybko, to razem z tłuszczem stracimy także sporą ilość tkanki mięśniowej. To z kolei łączy się ze zmniejszeniem podstawowej przemiany materii (każdy kilogram mięśni to dodatkowe 75 kcal niezbędne do odżywienia mięśnia, które możesz bezkarnie zjadać, mając pewność, że nie odłoży się w postaci tkanki tłuszczowej).


4. Rozpisz dietę i zaplanuj taktykę
Wielu osobom dieta kojarzy się z głodówką i jedzeniem 1 sucharka dziennie popijanego czarną kawą. Tymczasem nic bardziej mylnego. Niezaadaptowany do zasad żywieniowych organizm będzie dobrze reagował nawet na małe restrykcje. Na początek samo wyeliminowanie cukrów prostych, ograniczenie alkoholu lub rezygnacja z niego będą przynosiły zadowalające efekty.


Rozpisanie diety niech będzie dopiero kolejnym krokiem. Dobrze zaplanowana dieta powinna mieć solidną taktykę. Ustal więc, jakie będzie twoje postępowanie, gdy kilogramy przestaną lecieć w dół i nie daj się zaskoczyć. Dobrym posunięciem będzie ustalenie małego ujemnego bilansu kalorycznego 200–500 kcal od podstawowej przemiany materia, aby móc go zwiększać wraz z czasem trwania diety.

Komentarze(32)
  • ~anonim
   27 listopad 2015

   Dobrze gada! Dać jej wód... protein szejka!

   • Maciej Jędrejko
    3 grudzień 2015

    Dziękujemy i przekażemy ;)

   • ~monia
    28 listopad 2015

    skoro już wszystko wiesz to po co czytasz? ta stronka jest dla ludzi których pasją jest sport a nie zrzędzenie

    • Maciej Jędrejko
     3 grudzień 2015

     Malkontenci też są potrzebni ;)

    • ~magda
     28 listopad 2015

     żeby to było takie proste...

     • Maciej Jędrejko
      3 grudzień 2015

      Na początku jest ciężko, ale wiara czyni cuda. Trzeba uwierzyć, że się uda ;)

     • ~Bet
      29 grudzień 2015

      A od kiedy tniemy kalorie od ppm?

      • ~monia
       1 styczeń 2016

       najlepiej od początku ale wszystko powoli:) czyli na początek dobrze jest obciąć 200 kcal z naszego zapotrzebowania dziennego.

       • ~Monique
        22 styczeń 2016

        Podstawowa przemiana materii, to nic innego jak dzienne zapotrzebowanie kaloryczne naszego organizmu dla podtrzymania jego funkcji życiowych na czczo. W artykule powinno być napisane "całkowita przemiana materii", czyli nasz dobowy bilans kaloryczny z założeniem wykonywania aktywności (PPM pomnożona razy współczynnik aktywności). Odejmując kalorie od PPM skończylibyśmy co najwyżej na diecie 800 kcal... ;)

        • Maksym Riznyk
         1 luty 2016

         No dobra ale aktualnie w każdym kalkulatorze mamy pole do zaznaczenia "dzienna aktywność". Chcąc czy nie obliczenie idzie według sposobu jaki został przedstawiony.

        • ~Przemekl
         16 styczeń 2016

         Super, wszedłem poczytać bo byłem ciekawy i artykuł okazał się bardzo przystępny. Obecnie sam jestem na redukcji Już półtora miesiąca waga z 94 na 88 kg w pasie dużo cm spadło ale najbardziej widać różnice na udach. Mam o tyle szczęście że mój organizm reaguje świetnie na bodźce i 3 razy w tygodniu po półtorej godziny trening dalej niesamowite efekty. Bilans -300 kcal

         • Maksym Riznyk
          18 styczeń 2016

          Cieszymy się, że byliśmy pomocni i życzymy dalszych sukcesów.

         • ~Viki
          29 styczeń 2016

          Czyli jak mam zapotrzebowanie 1500, mam go podniesc do 1950 a nastepni co tydzien odejmowac po 200? Dobrze to zrizumialam?

          • Maksym Riznyk
           1 luty 2016

           Czemu tak ? Dajemy wszystkie dane wraz z określeniem jak dużo aktywności masz w tygodniu. Pojawia się liczba i od niej odejmujemy przykładowo 150 kalorii.

          • ~robert
           4 luty 2016

           Trzeba spróbować ale ciężko. będzie. czuję. to na. skurzę bym musiał. blan sobie ułożyć. na miesiąc. ale nie umiem. bo juz tak prubowalem a warzę 85. mam 176 wrostu i bym chciał. Stracić. ten tłuszcz na brzuchu. pomorze. ktoś. ułożyć. taki plan

           • ~robert
            4 luty 2016

            Sory za błędy. plan a nie blan. A i jeszcze. zapomnilem. dodać. ze nam 17. lat.

            • Maksym Riznyk
             7 marzec 2016

             Aby uzyskać szczegółowa informację zapraszamy na forum !

            • ~Smolik
             6 marzec 2016

             Do jakiej maksymalnej ilości w obcinaniu kalorii można sie podumać?

             • Maksym Riznyk
              7 marzec 2016

              To dowiemy się obliczając dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, zależy jaka wagę masz aktualnie. Ja starałem się obniżać kaloryczność tak aby waga schodziła przy jednoczesnym zachowaniu dobrego samopoczucia. Około 2000 kcal miałem

             • ~zeke
              4 kwiecień 2016

              Najlepsze wyniki i wsporcie i chudnieciu osiagałem ćwicząc 2 razy w tygodniu. A był też taki czas że nie ćwicząc wcale, pracując w ochronie która jak żadna generuje sadło nawet u GI poszło wszystko w diabły :D) Ujemny bilas kaloryczny jest najważniejszy :)

              • Maksym Riznyk
               5 kwiecień 2016

               Dokładnie, zbilansowana dieta t podstawa.

              • ~Carbo
               6 kwiecień 2016

               Mam pytanie, kiedy konkretnie następuje proces chudnięcia tzn. Kiedy ciało wie że jest ujemny bilans kaloryczny, bo raz zjesz posiłek 500 kal a następny będzie miał 1500 kal, Czy jest jakiś koleś w nas co oblicza te kalorie i daje ciału polecenie chudnięcia

               • Maksym Riznyk
                6 kwiecień 2016

                Ale Ciebie fantazja poniosła. Masz zapotrzebowanie kaloryczne w stanie spokoju,czyli energia jaką potrzebuje organizm do funkcjonowania bez wysiłku, do tego dochodzi dzienna aktywność na którą dodatkowo potrzebujesz energię, jeżeli obcinamy jedzenie tym samym zmniejszamy źródło energii ciało zaczyna czerpać z zapasów w postaci tłuszczu.

               • ~Aga
                12 kwiecień 2016

                chyba wkradł się błąd "50-kilogramowa kobieta z około 14% tkanki tłuszczowej" wg mnie powinno być około 24% ;)

                • Maksym Riznyk
                 13 kwiecień 2016

                 Kompletnie nie rozumiem o co chodzi w tym komentarzu. To jest tylko przykład.

                • ~Dawidooo
                 22 maj 2016

                 To ja może zapytam czy duża ilość treningów dla osoby już z naprawdę dużą ilością zapasowych kilogramów (130kg) to dobry wybór? Ja osobiście robię tygodniowo 40km marszu po lesie po godzinkę codziennie w tempie 5km/h oraz tygodniowo 10h treningu siłowego ogólnorozwojowego. Pierwszy miesiąc efekty jak można się było spodziewać oszałamiające i -15kg natomiast teraz przez 2 tygodnie mam problem z redukcją? Kalorie ucięte na pół 4 razy na dzień posiłek.

                 • Maksym Riznyk
                  24 maj 2016

                  3-4 treningi siłowe w tygodniu + dieta (co znaczy ucięte o połowę). Z kolei duża ilość treningów może nie przenieść zadowalających efektów, organizm potrzebuje odpoczynku.

                 • ~Radek
                  23 maj 2016

                  Częstszy trening nie przyniesie większych korzyści, a wręcz przeciwnie może spowodować przetrenowanie. Z artykułu wynika, że metoda IF, która polega na kilkunastogodzinnym poście jest nieodpowiednia, a badania dowodzą, ze jest bardziej korzystna niż spożywanie większej ilości posiłków np. co 2 godziny.

                  • Maksym Riznyk
                   25 maj 2016

                   Ja osobiście jem co 3-4 godziny, żołądek już sam zaczyna odzywać się potem.

                  • ~natka21
                   28 grudzień 2016

                   Jaką dietę stosować?. Chciałabym schudnąć Ale potrzebuje dobrej diety naprawdę sprawdzonej . W tym momencie jem sałatki z sałaty ogórka papryki i jogurtem naturalnym. Twarożku i tym podobne.

                   • Maksym Riznyk
                    29 grudzień 2016

                    Zachęcam do zapoznania się z naszymi artykułami na ten temat w których również mamy przykładowe posiłki wraz z obliczoną kalorycznością produktów.

                   • ~Gadu
                    6 dni temu

                    Czy kalorie utracone podczas treningu mam wyliczyć w zapotrzebowanie? Podczas treningu biegowego tracę 300-500 kcal czy mam to doliczyć w dzienne zapotrzebowanie?