20-latek pierwsze treningi na siłowni w wielu przypadkach ma już za sobą, dlatego też w artykule pojawi się rozdzielenie dla osób, które na siłowni pojawiają się po raz pierwszy, jak też dla tych, które ćwiczą od dłuższego (co najmniej rocznego) czasu.


SPIS TREŚCI:
1. Osoba początkująca – trening FBW
2. Osoba zaawansowana – trening SPLIT
3. Kompletny plan odżywiania
4. Postaw na masę mięśniową!

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc1. Osoba początkująca – trening FBW

Osoba dopiero rozpoczynająca swoje zmagania z ciężarami, zgodnie z przyjętymi zasadami, powinna skupić się na podstawowym, równomiernym rozwoju całego ciała. To w końcu jest kwintesencją sportów sylwetkowych, dlatego też treningi dedykowane na rozwój wybranych grup jak klatka piersiowa czy ramiona na razie odchodzą na boczny tor. Na nie w przyszłości być może również przyjdzie czas.


Full Body Workout (czyli w skrócie FBW) to o wiele lepsze rozwiązanie, pozwalające na jednej sesji treningowej, trwającej niekiedy od 30 do 45 minut, zaangażować do rozwoju główne grupy mięśniowe. Trening rozpoczyna się od największej z nich (nóg), a kończy na najmniejszej (biceps) bądź brzuchu.


2. Osoba zaawansowana – trening SPLIT

Osoba, która ćwiczy od dłuższego czasu (co najmniej rok) i typowo nastawia się na sylwetkę kulturystyczną, swoje kroki może skierować w kierunku metody SPLIT, którą można dowolnie modyfikować pod własne upodobania.


Metoda SPLIT jest szczególnie skuteczna w przypadku osób, które każdej grupie mięśniowej chcą poświęcić nieco więcej uwagi, a co za tym idzie, efektywniej ją rozwijać. Niekiedy grupy słabsze wymagają treningu dwa razy w tygodniu.


Takie kombinacje umożliwia metoda SPLIT. Daje ona szansę na pełen rozwój głównych i pobocznych grup mięśniowych. Dzięki niej można skupić się na najmniejszych szczegółach perfekcyjnie działającej zbroi, jaką jest umięśnione i wyćwiczone ciało.


3. Kompletny plan odżywiania

Trening na siłowni nie może istnieć bez odpowiedniego zdrowego odżywiania. Tylko działając w sposób kompletny, można pobudzić swoje mięśnie do celowego rozwoju, osiągając przy tym zakładane rezultaty.


Dieta to element sportu. Szczególnie ważna jest ona w sportach sylwetkowych, gdzie trening, dieta, regeneracja oraz suplementy stanowią swoistą codzienność. Brak bądź niepełne wprowadzenie jednej z tych pozycji może zachwiać równowagę i sprawić, że na efekty ćwiczeń będzie trzeba długo poczekać.


4. Postaw na masę mięśniową!

20-latek w swoich treningach powinien postawić na rozwój masy mięśniowej. Jest to idealny wiek do budowania muskulatury na długie lata, która będzie utrzymywać się później (oczywiście, gdy nie wprowadzi się nagłych zmian w diecie bądź nie zrezygnuje się z treningu), świadcząc o prawdziwym zamiłowaniu do ciężarów.


Gospodarka hormonalna a także pojawiające się preferencje są idealne do tego, aby rozpocząć rozwój swoich mięśni z pełnym zaangażowaniem, sukcesywnie podnosząc poprzeczkę coraz wyżej i przekraczając kolejne własne bariery.