Pierwszy trening to szczególny moment. Jego wykonanie dla osoby kompletnie zielonej w tematyce sportów sylwetkowych może stanowić nie lada wyzwanie, zwłaszcza że efektów zazwyczaj oczekuje się szybko. Jak więc zacząć przygodę z siłownią? Jak zacząć treningi?


SPIS TREŚCI:
1. Najważniejsze są podstawy
2. Przygotowanie mentalne
3. Odpowiedni sprzęt
4. Pierwszy plan treningowy
5. Pierwszy trening
6. Ból po treningu

Za rok będziesz żałował, że nie zacząłeś dzisiaj!
Zobacz metamorfozy naszych użytkowników:

Zobacz więcej!1. Najważniejsze są podstawy

Podstawy to przede wszystkim przynajmniej minimalna wiedza na temat samego treningu, głównych grup mięśniowych, a co za tym idzie, świadomość ćwiczeń, jakie na te grupy można wykonać. Osobie, która nie ma zielonego pojęcia o ćwiczeniu, będzie ciężko wybrać czy zdecydować się na trening funkcjonalny, trening obwodowy czy wybrać plan treningowy na masę. Taka persona nie będzie wiedziała też, czy swoje działania treningowe wzbogacić np. o trening cardio.


Bez takiej wiedzy ciężko odnaleźć się na siłowni. Trening staje się o wiele większym wyzwaniem niż wcześniej zakładano, a chęć zmiany sylwetki odchodzi w zapomnienie.


Nie masz czasu? Nasi eksperci ułożą dla Ciebie plan. Kliknij tutaj!
Plany dietetyczne i treningowe
Plany dietetyczne i treningowe

2. Przygotowanie mentalne

Do treningu siłowego należy odpowiednio przygotować się mentalnie. Początki, jak wszędzie, tak i tutaj nie należą do najłatwiejszych. Należy sobie uświadomić fakt, iż najtrudniejsze do przebrnięcia będą pierwsze 2-4 tygodnie. To właśnie w tym czasie najwięcej osób traci swój zapał.


Należy się również nastawić na wolne efekty wizualne i duże bóle potreningowe, które wraz z kolejnymi regularnie wykonywanymi treningami będą coraz mniejsze. Na efekty wprawdzie przyjdzie trochę poczekać, ale powinien to wynagrodzić początkowy duży skok siły mięśni.


3. Odpowiedni sprzęt

Bez względu na to czy ćwiczy się na miejskiej siłowni, czy własnym jej garażowym odpowiedniku, należy posiadać podstawowy sprzęt, który umożliwi trening.


Podstawowym sprzętem na siłowni są: dwie hantelki, gryf prosty, gryf łamany, obciążenie w postaci talerzy, ławeczka z regulowanym skosem, stojaki pod sztangę oraz drążek do podciągania. Już z tak okrojonym sprzętem można wykonać kompletny trening.


4. Pierwszy plan treningowy

Pierwszy plan powinien uwzględniać symetryczny rozwój ciała, w związku z tym idealnym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na trening obwodowy. Ta metoda jest wskazana w przypadku osób, które na przyzwoitym poziomie posiadają zdolności wydolnościowe i wytrzymałościowe organizmu.


Dla osób o słabszej kondycji, które nigdy dotąd nie miały styczności ze sportami siłowymi bądź jakimkolwiek innym sportem, dobrym rozwiązaniem będzie metoda treningowa FBW, czyli trening całego ciała na jednej sesji treningowej.


5. Pierwszy trening

W czasie pierwszego treningu szczególnie należy skupić się na technice wykonywania ćwiczeń, bowiem to ona zawsze będzie kluczem do sukcesu, nawet w pracy ze skrajnie dużymi ciężarami. Warto wobec tego radzić się osób bardziej doświadczonych i pod okiem takiej osoby, ewentualnie trenera personalnego, przeprowadzać pierwsze treningi.


Poza techniką ważne jest wczucie się w pracujące mięśnie. Oznacza to, że osoba ćwicząca musi czuć pracę mięśnia, to jak pod wpływem ruchów najpierw się kurczy, by zaraz znów się rozciągnąć. To daje pewność, że ćwiczenia są wykonywane poprawnie.


6. Ból po treningu

Bóle po treningu występujące zazwyczaj dzień po aktywności fizycznej nie są zakwasami. Zakwasy powstałe wskutek nagromadzonego kwasu mlekowego w mięśniach w czasie wysiłku, już w przeciągu 3 godzin od treningu zostają z mięśni wydalone.


Wspomniane bóle to mikrourazy włókien mięśniowych. Wprawdzie na początku przygody z siłownią jest to szczególnie odczuwalne, jednak to właśnie one świadczą o tym, że mięsień został odpowiednio przećwiczony i nastąpiła faza jego regeneracji.

REKLAMA
Rewolucja w spalaniu tłuszczu! Zobacz najskuteczniejsze spalacze
9,4
Trizer
137
Zobacz więcej Dieta GRATIS!
TRIZER To przede wszystkim zestaw! Producent zapewnia 30 dniową dietę oraz pełną opiekę dietetyków do każdego zakupionego Trizera!
Komentarze(13)
  • ~trener
   1 wrzesień 2015

   Jeżeli ktokolwiek z Was chce zacząć swoją przygodę z treningiem, to pierwszą zasadą, której powinniście się trzymać to błyskawiczny start. Żadne jutro, czy za tydzień, to się po prostu nie uda. Rozpoczęcie treningu to przełom, ale o prawdziwym sukcesie możecie mówić dopiero wówczas, kiedy Wasz duch walki nie podda się próbie czasu.

   • ~cygan
    5 styczeń 2017

    witam nie niech pan tak nie pisze bo w moim przypatku mam siłownie nie daleko domu ale nie mam piniazkow na ia i cieszko mi jest uzbierac 80 zł na siłownie a chciał bym chodzic dziekuje

   • ~marek
    1 wrzesień 2015

    Do rozpoczęcia mojej przygody z siłownią zainspirowała mnie dziewczyna, która często powtarzała mi, że przypominam kościotrupa i powinienem coś z tym zrobić. Z jednej strony, powinna mnie akceptować, takiego, jakim jestem. Z drugiej, dlaczego mam zadowalać się miernotą, skoro mam szansę na szerszy rozwój. Trenuję już tak 2 rok i nie żałuję podjętej decyzji.

    • Maksym Riznyk
     2 wrzesień 2015

     Bo najważniejsze to znaleźć połówkę która będzie motywowała i wspierała.

     • ~marek
      16 listopad 2015

      dokładnie, ale bynajmniej nie połówkę z monopolowego za rogiem :)

     • ~ojczym
      2 wrzesień 2015

      poproscie starego o dobry wpie#dol to zaczniecie ;d

      • ~faun far
       21 listopad 2015

       Swoją przygodę z parkietem siłowni warto zacząć już w internecie, wyszukując polecanego i wiarygodnego trenera, który doprowadzi Was do sukcesu

       • Bigos3k
        30 marzec 2017

        Niewiem gdzie więc pytam tutaj niemam bladego pojęcia od czego zacząć co robić. Na siłowni byłem parę razy potem byłem na diecie. Proszę o poradę jak zacząć chcąc schudnąć nabrać siły i mieć lepsza sylwetkę. Mam 16 lat 186 cm i ważę 116kg jestem ubity. Ktoś mi pomoże?

        • Maksym Riznyk
         10 kwiecień 2017

         Siemanko :)
         Oczywiście pomożemy ale to jest dłuższy temat i warto zarejestrować się na naszym forum gdzie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania :)

        • ~Hu621373c
         9 sierpień 2017

         Mam jedno istotne pytanko, które skutecznie zniechęca mnie do odwiedzenia siłowni.A mianowicie: czy ćwiczenia z jakimikolwiek ciężarami hamują lub spowalniają wzrost?(mam 16 lat i nieco ponad 170 cm wzrostu, a chciałbym jeszcze trochę urosnąć)Bardzo mnie to zastanawia- sprawdzałem na różnych forach, gdzie otrzymywałem sprzeczne odpowiedzi, więc jak to w końcu jest?!Próbowałem ćwiczyć tylko z ciężarem ciała, ale efekty są znikome :(
         Od 2 tygodni stosuję dietę na masę ( nie przytyłem za dużo coś koło kilograma- słabizna)
         Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące tejże diety: czy jeśli wprowadzę w niej drobne zmiany, to czy będzie ona dalej przynosiła efekty?

         • Maksym Riznyk
          22 sierpień 2017

          Przy racjonalnych treningach problemów nie powinno być problemu.

         • ~Szakal
          28 dni temu

          Witam mam 16 lat i około 170cm wzrostu, zacząłem chodzić na siłownię od 2,5 tygodnia nie wiem jak ale jak ćwiczę z cieżarkami to nie mam siły jak wcześniej. Jakaś porada na zwiększenie siły?

          • Maksym Riznyk
           24 dni temu

           Siemanko.
           Zapraszam do rejestracji n anaszym forum.
           Z przyjemnością pomożemy }
           ale musimy wiedzieć więcej szczegółów .