Prawidłowe odżywianie staje się prawdziwą zmorą dla tych osób, dla których pora śniadania zwyczajowo przypada na porę kolacji. Niestety, dość duża ilość ludzi pracuje na nocne zmiany i często zadają pytanie, jak radzić sobie z utrzymaniem diety w takiej sytuacji.

 

SPIS TREŚCI:

1. Wpływ nocnych zmian na zdrowie psychiczne

2. Odżywianie i ćwiczenia fizyczne

3. Inne skutki dla zdrowia pracy na nocne zmiany

4. Prawidłowe odżywianie dla pracujących na nocne zmiany

Za rok będziesz żałował, że nie zacząłeś dzisiaj!
Zobacz metamorfozy naszych użytkowników:

Zobacz więcej!

 

 

1. Wpływ nocnych zmian na zdrowie psychiczne

Do pracy na nocne zmiany rzeczywiście można się przyzwyczaić. Istnieją dowody na to, że po pewnym czasie do pracy w nocy można się zaadaptować, ale dla niektórych osób może to być dużo trudniejsze niż dla innych.


Kanadyjscy naukowcy zbadali czas trwania snu, poziom światła i jakość hormonu snu na niewielkiej grupie policjantów, kiedy pracowali oni na nocne zmiany. Zwykle hormon snu jest uwalniany w organizmie późnym wieczorem. Wtedy zaczynamy odczuwać zmęczenie i przygotowujemy się do snu. Ale gdy dochodzi do adaptacji do pracy w nocy, hormon ten zaczyna być uwalniany w godzinach porannych. Wyniki badań pokazały, że policjanci, którym udało się zaadaptować do nocnych zmian, a poziom hormonu snu w ich organizmie zwiększał się w godzinach porannych, czuli się bardziej szczęśliwi i wykazywali szybką reakcję. Jednak tylko 40% spośród badanych wykazywało pełną adaptację.


W trakcie większego badania, w którym udział wzięło 3000 policjantów

z Kanady i USA, okazało się, że ci, którym nie udało się adaptować, cierpieli na zaburzenia snu.

Nie masz czasu? Nasi eksperci ułożą dla Ciebie plan. Kliknij tutaj!
Plany dietetyczne i treningowe
Plany dietetyczne i treningowe


2. Odżywianie i ćwiczenia fizyczne

Nawet jeżeli należysz do tej grupy, której udaje się adaptować do pracy

w nocy, to istnieje ryzyko, że twój organizm będzie „cierpiał”, jeżeli taka sytuacja będzie trwała na dłuższą metę. Istnieją również inne kwestie, które nie są bezpośrednio związane z adaptacją organizmu do pracy w nocy.


Bardzo ciężko jest przestrzegać regularności odżywiania, gdy pracujemy na nocne zmiany. W prawidłowym odżywianiu istotną rolę odgrywa spożywanie posiłków o stałych porach. Gdy człowiek pracuje w nocy, to godziny posiłków są zaburzone. Gdyby praca polegała tylko i wyłącznie na chodzeniu do pracy na noc, to większych problemów by nie było. Niestety są jeszcze dni wolne, podczas których funkcjonujemy jak większość społeczeństwa, czyli w ciągu dnia, ale również niejednokrotnie zdarza się, że pracujemy w następujący sposób: nocna zmiana – wolne – dzienna zmiana – wolne – nocna zmiana. Wtedy nie ma nawet mowy o spożywaniu posiłków o stałych porach.


Przez pracę na nocne zmiany będziesz miał mniej czasu na wysiłek fizyczny. Jeżeli po pracy w ciągu dnia szanse na dotarcie na siłownię są całkiem spore, to po pracy na nocną zmianę, poranny trening jest już bardzo trudny.

 

3. Inne skutki dla zdrowia pracy na nocne zmiany

Mogą też pojawiać się inne negatywne skutki pracy nocnej. Jedno badanie wykazało, że wystarczy jedna nocna zmiana, aby zwiększyło się ciśnienie krwi. Dodatkowo, badania na University of Surrey wykazały, że osoby, które w ciągu pięciu tygodni pracowały w nocy i spały w ciągu dnia, miały naruszoną regulację glukozy w organizmie i zmiany w metabolizmie, a to może zwiększyć ryzyko pojawienia się cukrzycy typu II i doprowadzić do otyłości w dłuższej perspektywie.


4. Prawidłowe odżywianie dla pracujących na nocne zmiany

Zdanie „prawidłowe odżywianie dla pracujących na nocne zmiany” brzmi co najmniej dziwnie w świetle informacji podanych powyżej, ale jeżeli nie da się zmienić pracy, to należy przynajmniej próbować zmniejszyć negatywne skutki takiego trybu życia.


Poniżej znajdziecie kilka rad, jak pogodzić prawidłowe odżywianie z nocną pracą:

– należy spożywać posiłki tak samo jak w ciągu dnia, czyli mniej więcej

co 3-4 godziny. Ostatni posiłek powinien być zjedzony nie później niż godzinę przed snem;


– pamiętajcie, że jeżeli sen w ciągu doby trwa mniej niż 7 godzin, to dzienny bilans kaloryczny musi być mniejszy niż normalnie;


– starajcie się unikać produktów ciężkich, gdy macie nocną zmianę;


– mięso i ryby najlepiej spożywać w ciągu dnia. W nocy procesy trawienne spowalniają, stąd białko zwierzęce należy spożywać w mniejszych ilościach;


– absolutnie nie rezygnujcie ze spożywania posiłków w nocy.

REKLAMA
Rewolucja w spalaniu tłuszczu! Zobacz najskuteczniejsze spalacze
9,4
Trizer
137
Zobacz więcej Dieta GRATIS!
TRIZER To przede wszystkim zestaw! Producent zapewnia 30 dniową dietę oraz pełną opiekę dietetyków do każdego zakupionego Trizera!
Komentarze(8)
  • ~Renia
   12 marzec 2016

   A co z owocami?

   • ~hubert
    14 marzec 2016

    jesli jesteś na redukcji to powinno się zmieniejszyć spożywanie owoców lepiej jeść większą ilość warzyw ( strączkowe też w mniejszej ilości)

    • ~Quaq
     18 wrzesień 2016

     A co z osobami które chodzą do pracy na 24h? Bo to też całkiem spora grupa mni. Ochroniarze- nie tylko dziadkowie z portiwrni ale osoby między 25-45 rokiem życia.

     • ~Karol
      6 marzec 2017

      Jestem na redukcji pracyje na 3 zmiany nie kroilem kalori na nockach na nockach normalnie jem hamburgery ryby itd waga i cm caly czas w dol. A problemubze snem nie mam i żaden z moim kumpli nie ma jak tyrasz 8h to ciężko nie wrócić do domu i nie pasc na "pysk"
      Pozdro

      • ~Paweł
       6 marzec 2017

       Wszystko jest fajnie jeśli masz a 25lat kiedy e ciągu dnia po nocnej zmianie nie dokucza brak snu z czasem wszystko się przestawia, w moim wypadku (praca na 3 zmiany) treningi robię w okolicy 20, i po 22 jeśli mam na popołudnie, a jeśli chodzi o jedzenie to tak jak w artykule na nockach lekkie jedzenie, sen i śniadanie robię do godziny po obudzeniu.

       • Maksym Riznyk
        8 marzec 2017

        Najważniejsze to utrzymać metabolizm na wysokim poziomie.

       • Damian-9463487
        13 kwiecień 2017

        A co w przypadku gdy mam rozpisane w diecie 5 posiłków a idę na pierwszą nockę i cały dzień jestem aktywny to ta ilość posiłków wystarczy czy trzeba jeść więcej ?

        • Maksym Riznyk
         19 kwiecień 2017

         Widzę , że jest Pan klientem Fabryki Siły.
         bardzo proszę wysłać to pytanie do swojego eksperta na profilu na naszej stronie :)