Kto jeszcze pamięta stare dobre czasy, kiedy ludzie każdego dnia ciężko fizycznie pracowali, nie spędzali każdej wolnej minuty wciśnięci w fotel, a na stołach nie królowały cukry i ociekające tłuszczem potrawy? W zasadzie to nie było nawet foteli i stołów, ponieważ byliśmy zajęci bieganiem

z włóczniami i walką o przeżycie.


Chociaż były to czasy niebezpieczne, to jedno jest pewne – w epoce paleolitu było znacznie mniej cukrzyków, osób otyłych i ofiar zawałów serca. Dlaczego jabłko spadło tak daleko od jabłoni? Na pewno różnica

w aktywności fizycznej ma tutaj znaczenie, ale nasza dieta też uległa znacznej zmianie. Czy przyjmując nawyki żywieniowe naszych paleolitycznych przodków, możemy doprowadzić do poprawy zdrowia

i sylwetki?

 

SPIS TREŚCI:

1. Założenia diety paleo

2. Skuteczność udowodniona badaniami

3. Największe plusy

4. Minusy diety paleo

Za rok będziesz żałował, że nie zacząłeś dzisiaj!
Zobacz metamorfozy naszych użytkowników:

Zobacz więcej!

 


1. Założenia diety paleo

Nazwa diety wywodzi się od epoki paleolitu, która trwała sumarycznie około 2 miliony lat i została zakończona blisko 10 tysięcy lat temu, kiedy wraz

z rewolucją agrarną rozpoczęła się epoka neolitu. Naturalnie nie posiadamy dokładnych zapisków na temat tego, jak wyglądała dieta w tamtych czasach, ale na podstawie obserwacji obecnych plemion zbieracko-łowieckich i odkryć archeologicznych możemy się tego mocno domyślać.

 

 

Dieta paleo nie jest klasyczną dietą gwarantującą lepszą sylwetkę

w 10 tygodni. Nie posiada specjalnie wyszczególnionych faz, czasu trwania

i skomplikowanych protokołów. Styl życia paleo polega po prostu na podejmowaniu właściwych wyborów żywieniowych, nie wymaga nawet liczenia kalorii.

 

Produkty dozwoloneProdukty zabronione
Mięso (najlepiej żywione trawą)Produkty zbożowe
Ryby i owoce morzaRośliny strączkowe (groch, fasola, soja, ciecierzyca itp.)
Świeże owoce i warzywaNabiał
JajaPrzetworzone cukry
Orzechy i nasionaZiemniaki
Zdrowe tłuszcze (oliwki, awokado, kokos)Sól
 Przetworzone tłuszcze roślinne


W praktyce idąc do sklepu, musimy poczuć się jak człowiek z paleolitu, który przemierza dżunglę w poszukiwaniu jedzenia. W tej dżungli z pewnością nie znajdzie pakowanych batonów ani butelki słodzonego napoju. Nie znajdzie w niej też świeżego bochenka chleba czy butelki mleka. Jego źródłem pożywienia będą zapewne upolowane mięso i zebrane owoce oraz orzechy.

Nie masz czasu? Nasi eksperci ułożą dla Ciebie plan. Kliknij tutaj!
Plany dietetyczne i treningowe
Plany dietetyczne i treningowe


2. Skuteczność udowodniona badaniami

Dieta paleo stała się tak popularna, dlatego że wpadła w oko naukowcom, którzy w licznych już publikacjach sprawdzili jej efektywność i porównali do innych diet.

 

Jako przykład może posłużyć badanie z 2016 roku, którego główną autorką była dr Julia Otten. Uczestnicy tego eksperymentu trzymali się założeń diety paleo, to znaczy w ich diecie dominowały produkty takie jak chude mięsa, ryby, owoce morza, warzywa i owoce. Równocześnie kompletnie unikali produktów zbożowych, nabiału, roślin strączkowych, przetworzonych tłuszczów, przetworzonych cukrów oraz soli. Autorzy badania nakazali jednej grupie wykonywać specjalny program treningowy 3 razy w tygodniu.

 

Chociaż badanie trwało tylko 12 tygodni, to dieta paleo połączona

z aktywnością fizyczną pozwoliła uczestnikom na zrzucenie średnio 7,1 kg na wadze i utratę 8 centymetrów w pasie. Zaobserwowano także poprawę wielu markerów zdrowia, między innymi spadek hemoglobiny glikowanej (HbA1C) oraz spadek ciśnienia skurczowego i rozkurczowego.

 

Można by wręcz pomyśleć, że uczestnicy byli na diecie głodówkowej, ale prawda jest kompletnie odwrotna. Dostali oni przyzwolenie na spożywanie tyle jedzenia, ile chcieli – tak długo, jak trzymali się założeń diety paleo!

 Paleo + ćwiczenia

Poziom początkowyZmiana
Waga (kg)97.3-7.1
Tkanka tłuszczowa (%)37.7-4.1
Masa mięśniowa (kg)61.0-1.2
Obwód pasa (cm)108-8
HbA1c (%)7.3-1.1
Glukoza na czczo (mmol/l)8.9-2.0
Insulina na czczo (mIU/l)16-4
Ciśnienie skurczowe132-11
Ciśnienie rozkurczowe82-10


3. Największe plusy

 

– Kompletna eliminacja produktów przetworzonych;

 

– wysokie nasycenie i supresja głodu – wynika to najprawdopodobniej

z połączenia wysokiej zawartości produktów mięsnych, owoców i warzyw, dzięki czemu dieta jest bogata w białko i błonnik;

 

– zdrowie układu krążenia i błon komórkowych – wynika to z dużego spożycia zdrowych kwasów tłuszczowych, w tym w szczególności kwasów omega-3 z tłustych ryb;

 

– brak wymogu liczenia kalorii i makroskładników;

 

– redukcja tkanki tłuszczowej i jednoczesne zachowanie tkanki mięśniowej.


4. Minusy diety paleo

Minusy tego systemu żywieniowego nie są związane z wartościami odżywczymi, ale ideologią całego ruchu. W rzeczywistości nie możemy być pewni tego, jak wyglądała dieta naszych przodków. Istnieją dowody na to, że w okresie paleolitu w niektórych regionach świata spożywano nawet 100 gramów błonnika dziennie.

 

Odgórne zasady eliminacji roślin strączkowych i ziemniaków wydają się nieuzasadnione. Nie ma realnych dowodów na to, żeby te produkty źle wpływały na nasze zdrowie i sylwetkę.

REKLAMA
Rewolucja w spalaniu tłuszczu! Zobacz najskuteczniejsze spalacze
9,4
Trizer
137
Zobacz więcej Dieta GRATIS!
TRIZER To przede wszystkim zestaw! Producent zapewnia 30 dniową dietę oraz pełną opiekę dietetyków do każdego zakupionego Trizera!
Komentarze(6)
  • ~Nikon Ilja Protofijowicz - road to aesthetics
   23 czerwiec 2016

   Wydaję mi się, że taka dieta jest po prostu dużo droższa od tradycyjnej. Bo przecież chyba kaloryczność powinna być podobna...

   • ~Adam Jankowski
    23 czerwiec 2016

    W teorii może się okazać droższa, szczególnie jeśli wybierzemy wysokiej jakości mięsa "grass fed", które są polecane przez twórców diety Paleo.
    W praktyce nie musimy sięgać po produkty z najwyższej półki i taka dieta jaskiniowca będzie przystępna cenowo.

    Z tą kalorycznością to różnie może być i zależnie do czego porównujemy, jednak jak pisałem w artykule dieta Paleo jest bardzo sycąca i przeważnie dojdzie do podświadomego obcięcia kaloryczności diety.

   • ~Janek
    21 sierpień 2016

    W paleolicie szybko zuzywały się zęby i stawy,z powodu zanieczyszczeń w pokarmach.Śrdnia długość życia to zapewne 30-33 lata.Na diecie paleo są mieszkańcy Afryki,stąd opuchlizny głodowe i nie dożywanie 50 tego roku życia przeciętnie.Zero na śniadanie ,zero na obiad i miska manioku na kolację...

    • Maksym Riznyk
     22 sierpień 2016

     Nie wydaje mi się, żeby mieszkańcy Afryki byli na Paleo, przeczytaj dokładnie na czym dieta polega :)

    • ~Justyna
     25 marzec 2017

     Moja siostra jest już 2 rok na diecie paleo ze względu na chorobę zzsk. Dietę prowadzi non stop z 1 lub 2 dniami "wolności" w tygodniu, tzn wtedy je co chce. Efekt taki, że po dwóch miesiącach stosowania jej figura z normalnej zeszczuplała do figury modelki, a dolegliwości choroby (bóle) odstąpiły zupełnie, efektem czego od tej pory nie zażywa żadnych leków przeciwbólowych. Czasami jak przesadzi z dniem wolności to na drugi dzień ją łamie. Sama jest bardzo zadowolona z efektów. Prowadzi ją lekarka z Katowic. Siostra przy tej swojej chorobie musiała jeszcze wyeliminować parę produktów z diety paleo np. pomidory. Wiem, że nie kosztuje ją tak wiele ta cała dieta, a i jej mąż zaczął się przy niej lepiej odżywiać :) Ahaaaa co najważniejsze...mimo iż przyjmuje ogromne dawki olejów i smalcu to wyniki z krwi ma rewelacyjne....jedynie homocysteina była podwyższona, wynika to widać z braku jednej z trzech witamin B6, B9 lub B12. Już się suplementuje :) Pozdrawiam.

     • Maksym Riznyk
      28 marzec 2017

      Super.
      Cieszymy się, że siostra znalazła sposób na siebie.
      Ja również mam wysokie tłuszcze i białko.